Röportajlar

Bağımsız Sahne #26 : Yeni teklisi “Unutma”yı dinleyicilerle buluşturan Ceyda Karcı ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yirmi altıncı konuğu, kendi deyimiyle “gitar çalarken mırıldanırken sesinin farkına varmış” olan, 2020 içinde kendi yazdığı şarkılarla art arda iki tekli “Tenin Tenimde” ve “Unutma”yı dinleyicilerle buluşturan, bununla birlikte Belki Biraz grubunda da elektro gitarda yer alan Ceyda Karcı. Karcı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Tenin Tenimde’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Tenin Tenimde’ye kadar sadece gitarla ilgileniyordum. Şarkı söylemeyi pek sevmezdim ve bana yakışıcağını düşünmezdim. İlerleyen zamanlarda gitarla mırıldanmaya başladım ve yolculuğum böylece başlamış oldu.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Tenin Tenimde’nin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Çok ani gelişti… Aslında 4 akoru döndürüp duruyordum kafamda, sonra mırıldanmaya başladım ve 1 dakikalık bir şarkı oluştu. Birkaç tanıdığıma attım “Nasıl olmuş?” diye, beğendiklerini söylediler, uzatırsam daha iyi olacağından bahsettiler ben de biraz daha çalıştım üstünde ve Tenin Tenimde çıktı ortaya. Sonrasındaysa Spotify’da şarkı paylaşan tanıdıklarım vardı onlara danıştım, çocukluk arkadaşımın yardımıyla ilk şarkımı paylaştım kendisine çok teşekkür ediyorum buradan! (gülüyor)

Tenin Tenimde ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Tenin Tenimde’yle ilgili iyi geri dönüşler aldım, aslında bu kadar beğenileceğini düşünmüyordum.

En son Unutma’yı yayınladınız. Unutma’nın oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Unutma, içime hiç sinmedi aslında. Tenin Tenimde’nin aksine stüdyoda kayıt alamadım, karantina dönemine denk geldi. Evden kayıt almaya çalıştım ortaya çok baştan savma bir parça çıktı. Sürekliliği bozmamak için atmaya karar verdim.

Belki Biraz grubuna dahil olmanız nasıl gelişti? Bu bağlamda Belki Biraz size müziksel anlamda nasıl bir deneyim kattı?

-Şarkılarımı Spotify’a atmama yardım eden arkadaşım aracı oldu. Müziksel anlamda çok daha kapsamlı bilgi sahibi oldum ve grubun solisti Emir Doğan’dan öğrendiğim çok fazla şey var. Ayrıca gitarda da daha fazla ilerlememe yardımcı oldu.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu bağlamda bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Her alanda bağımsız yaptığımız işler gibi müzikte de bağımsız olarak şarkı paylaşmak bana istediğim özgürlüğü sağlıyor diyebilirim.

Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki fark nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-Bir firmayla anlaşmadığım için bu konu hakkında fazla bilgi sahibi değilim. Ama şunu söyleyebilirim ki bağımsız bir şekilde bu alanda ilerlemek ipleri sizin elinize veriyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Sorunlarımdan kaçış alanımın küçük sürprizleri…

Unutma’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Unutma’dan sonra bir sürü çalışmam oldu aslında ama çoğu yarım kaldı. Gün içinde şarkıyı tamamlayamıyorsam o şarkı bitmiyor, yarım kalıyor. Böyle kötü bir huyum var. Hazırda bekleyen şarkılarım da var tabi ki, bu konuda kendimi biraz daha geliştirdikten sonra onları da paylaşacağım.

Ceyda Karcı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Unutma”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.