Müzik

Bayır, yeni albümüyle kendi uçsuz bucaksız yolundaki rüyadan gerçek bir müzikselliğe doğru yürümeye devam ediyor : Olcay Bayır – Rüya…

Olcay Bayır… Hem ülkemizde hem de halen yaşamaya devam ettiği Londra başta olmak üzere tüm dünyada başarılı müzik çalışmalarına imza atmaya devam eden Bayır, iki sene önce ‘Yar Dedi’ isimli akustik olarak kaydettiği bestesiyle dinleyicilerden güzel geri dönüşler almıştı ve Bayır, yeni -ikinci- albümünde de bu şarkıya yer verdi. Albüm, ilk önce ARC Music etiketiyle yayınlanırken, ülkemizde ise Kalan Müzik etiketiyle müzik marketlerde ve dijital platformlarda yerini aldı : Rüya…

Albümün düzenlemeleri Al MacSween ve Giuliano Modarelli ortak imzası taşıyor.

Albüm, Aşık Veysel Şatıroğlu’nun ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ı ile açılıyor. Modarelli’nin gitarının önde başladığı eserde Erdoğan Bayır’ın sazı ve Erdi Aslan’ın zurnası yer yer öne çıkıyor ve farklı bir introyla başlayan eserde bu intro da esere güzel bir uyum sağlıyor. Kostas Kopanaris’in darbukası ve Joost Hendrickz’in baterisinin uyumu altyapıyı güçlendirirken Sam Vicari’nin kontrbası ve MacSween’ın klavyesi Aurel Qirjo’nun kemanıyla birlikte eseri tamamlıyor. Son kısımda bağlama-zurna solo başarılı.Ardından, Olcay Bayır’ın akustik performansıyla tanınıp sevilen eseri ‘Yar Dedi’ geliyor ve albümde de o kaydıyla yer alıyor. MacSween’in piyanosuyla başlayan eserde bateri-gitar-kontrbas uyumu da eserin duygusunu destekliyor ve Quirjo’nun kemanı da yer yer öne çıkıyor ve son kısımdaki keman solo başarılı. Albümde yer alması da güzel düşünülmüş. 

Sırada, albüme ismini veren Bayır eseri ‘Rüya’ var. Klavye-bateri-bas uyumuyla başlayan eserde gitar da altyapıyı güçlendiriyor ve orta kısımda Serkan Çakmak’ın kavalı ve Erdi Aslan’ın duduğu da eserin masalsı yapısını destekliyor, yaylılar da Mehmed Mert Baycan’ın kendiriyle birlikte eseri tamamlıyor. Son kısma doğru gitar solo ve Bayır’ın tiz vokalleri de başarılı. Ardından, sözleri Mehmet Bal ile Bayır ortak çalışması olan Bayır bestesi ‘Ekmek Dedim’ geliyor. Gitar-bateri-klavye uyumuyla başlayan eserde gitar öne çıkıyor. Çakmak’ın kavalı da keman ile birlikte eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Arslan da flütüyle dahil oluyor. Son kısımda Kopanaris’in darbukası da eserin hareketli yapısını destekliyor ve flüt-kaval solo ile dengeleniyor. Albümden öne çıkan eserlerden biri.

Sıradaki eser, Şivan Perver’in anonim besteye yazdığı sözlerle ’Ferze’ piyano ve çift ses vokalin uyumuyla başlayan eserde gitar da yer yer öne çıkıyor ve kontrbas ile dengeleniyor. Ardından bir Geleneksel Kıbrıs Türküsü ‘Dolama Dolamayı’ gitar-piyano uyumuyla başlayan eserde darbuka da öne çıkarak eserin hareketli yapısını destekliyor ve keman ile dengeleniyor. Piyano-bateri esere güncel bir anlayış katıyor. Bayır’ın tiyatral ögeler içeren vokali de başarılı.

Albüm, Karacaoğlan sözlerine anonim eser ‘Elif’ ile devam ediyor. Gitar ile akustik olarak başlayan eserde Baycan da bendiriyle bu akustik havayı koruyor. Davul-piyano-kontbas girişiyle de daha dinamik hale gelen eserde Bayır’ın tiz vokalleri başarılı ve Arslan’ın duduğuyla dengelenerek eserin duygusunu yansıtıyor. Ardından, Cemo dizelerine Bayır bestesi ‘Hawar E / Medet’ Arslan’ın duduğunun öne çıkıp piyano ve davulla dengelendiği eserde Qirjo’nun kemanı ve Kopanaris’in bendiri de eserin duygusunu destekliyor.

Son eser, Bayır eseri ‘Arı Oldum’ Murat Sığırcı’nın bağlamasıyla başlayan akustik eserde Huw Bennett de kontrbasıyla eseri güçlendiriyor ve Bayır’ın başarılı besteleri arasında yer alarak albümün finalini yapıyor.

Albümde ayrıca Adam Teixeira da davuluyla yer alıyor.

Bayır, yeni albümüyle hem başarılı besteler hem de aynı başarıda bir müzisyen kadrosuyla, kendi uçsuz bucaksız yolundaki rüyadan gerçek bir müzikselliğe doğru yürümeye devam ederek 2019’un başarılı albümlerinden birine imza atıyor.