Müzik

Bir “aşık” albümü : Derd’Ali – Kosmos Anadolu…

Kalan Müzik’in alt bünyesindeki bir diğer firma olan ve daha ziyade etnik ve alternatif çalışmaları dinleyiciyle buluşturan Z Müzik, yine bir alternatif çalışmayı dinleyiciyle buluşturdu : Derd’Ali – Dervişler & Kosmos Anadolu

İstanbul’da çevik kuvvet, Şanlıurfa’da karakol polisliği yaptıktan sonra müzik kariyerine ağırlık veren Derd’Ali‘nin yaşadığı içsel değişimler ve psikolojik sebeplerle mesleğini bırakıp santur, gitar ve vokalde kendini geliştirmeye başlaması sonucu yaptığı çalışmalardan oluşan albümdeki 10 eserin de (9 sözlü-1 enstrümantal) söz-müzik ve düzenlemeleri Derd’Ali’ye (Ali Kartal) ait. Albümde Derd’Ali, Akustik gitar ve elektro gitarın yanında albüme hakim olan (ve ilüstrasyonunu Serkan Yüzer’in hazırladığı albüm kapağında da bulunan) Santur ve santurdan esinlenerek yapılan enstrüman Merlin de çalarak bu müzik aletlerindeki başarılı icrasını vokalinin yanında dinleyiciye gösteriyor.  Albümdeki birçok eserin son kısmında Aşık Edebiyatı’nda olduğu gibi Derd’Ali mahlasını kullanarak aslında bir nevi aşıklığı benimseyen, ondan önceki aşıklara da bir saygı duruşu sayılabilecek bir albüm.

 

Albümün açılışını yapan ‘Bir Zamanlar Çukurova’da’ alternatif bir enstrümantal çalışma, Derd’Ali’nin elektro ve akustik gitar eşliğinin yanında özellikle merlin eşliğinin ön plana çıktığı, bununla birlikte aynı zamanda eseri Derd’Ali ile besteleyen Fatih Hoşnut’un klarnetinin de bir kısımdan sonra ön plana çıkmaya başladığı eserde bas gitarda Mert Ataözü, davulda Kenan Eren yer almış.

Ardından, albüme ismini veren ‘Kosmos Anadolu’, Derd’Ali’nin Santur eşliğinin hakim olduğu ve diğer eserlere göre daha ‘tiyatral’ bir söyleyiş benimsediği ve evrene yani ‘kosmos’a’ eğildiği, ‘O’na olan aşkı konu alan eserde bas gitarda Mehmet Şenol Şişli(MŞŞ) de başarılı bir performans sergiliyor.  Sıradaki eser ’Bendedir’de ise perdesiz bas gitarda Anıl Çifter’in eşliği ile Derd’Ali’nin santur eşliği ön planda. ‘Bendedir’de ’düştüğü derdi’ anlatan ve aşıkane bir şekilde ‘8’li hece ölçüsünü kullanan Derd’Ali, sıradaki eser ‘Dünya’ da ise -albümün çoğu eserinde davulda olan- Arcan Akduman’ın başarılı davul eşliğiyle açılıyor; Meltem Avcu’nun geri vokali ile birlikte Derd’Ali’nin akustik ve elektro gitar eşliğinin yanında, Veys Çolak’ın elektro solo gitar eşliği ve Alen Konakoğlu’nun ‘shaker’ eşliği de esere güzel bir renk katıyor. Eserde ‘kendisini dünya bilmez iken aşkın yollarına düşen’ bir aşık olarak anlatan Derd’ali, kuş cıvıltılarıyla başlayan ve eserin ismindeki gibi merlinin ön planda olduğu ‘Merlin’in Aşkı’ eserinde de, Meltem Avcu’nun geri vokaliyle birlikte naif bir aşkı dinleyicilerine anlatıyor.

Sıradaki eser, daha önce Sofar’da da Derd’Ali’den dinlediğimiz, Derd’Ali’nin Santur solosuyla başlayan ve Fatih Hoşnut’un saksafon eşliğiyle renklenen ve albümün ikinci ismini veren ‘Dervişler’de yine ‘tiyatral’ bir söyleyiş benimsiyor. Biraz daha rock bir çalışma olarak da nitelendirilebilecek bu çalışmadan sonra Derd’Ali, sıradaki eser ‘Hikaye’de ‘hayatın’ hikayesini anlatan Derd’Ali, kendi vokalinin yanında Meltem Avcu’nun vokalinin de ön planda olduğu eserde yine rock bir çalışmaya imza atıyor (‘Hikaye’yi aynı zamanda geçtiğimiz haftalarda Güven Erkin Erkal’ın Maximum Rock programında da dinledik.) Bu eserde farklı olarak akustik ve elektro gitarda Veys Çolak, elektro solo gitarda Ali Karabekir ve -eserin havasına güzel bir katkısı olan- trombon eşliğinde ise Muhittin Aksoy var. Ardından gelen ve Anadolu Rock eserleri tadında olan ’İşte Seninim’de ise ‘Merlin’in Aşkı’ gibi bir naiflik hakim. Elektro gitarda Derd’Ali ve Veys Çolak öne çıkıyor.

Son iki eser, aynı zamanda Derd’Ali’nin albümüne kadar olan müzik yolculuğunu ve polislikten müziğe uzanan hikayesinin anlatıldığı, Zafer Özgentürk’ün yönettiği (ve albümün lansman gecesinde gösterilecek olan) ‘Aşkın Derd’Hali’ belgeselinin jeneriğinde kullanılan ‘Kaçık Aşık’da aşıkane anlatımını devam ettiren Derd’Ali, son eser ‘O’ da, ‘Kosmos Anadolu’da olduğu gibi ’O’nu, yani Allah aşkını işliyor.

Başlıkta da belirttiğim gibi bir ‘aşık’ albümü ‘Kosmos Anadolu’. Kendi çerçevesinden evreni, dünyayı, Allah’ı, aşkı anlatan Derd’Ali’nin bu ilk albümü, son dönemde çıkan albümler arasında dinlenmeyi hak eden başarılı bir çalışma.