Röportajlar

İlk albümü ‘Kosmos Anadolu’yu dinleyicilerle buluşturan sanatçı Derd’Ali (Ali Kartal) ile bir röportaj…

İlk albümü ‘Kosmos Anadolu‘yu Kalan / Z Müzik etiketiyle geçtiğimiz ay dinleyicilerle buluşturan, ayrıca 2017 Kasım ayında katıldığı Sofar dinletisiyle de ismini duyuran; 9 Mayıs akşamı saat 20:00’da Adana Hayal Kahvesi‘nde albümün lansman konserini verecek ve Zafer Özgentürk’ün hazırladığı ‘Aşkın Derd’Hali‘ belgeselini konserde izleyicilerle buluşturacak olan sanatçı Derd’Ali (Ali Kartal) ile Bi’Kuble için, albümüne kadar olan müzik yolculuğunu, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk…
 
Öncelikle ilk albüm fikri nasıl gelişti, albüme kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?
-Albüm yapma fikri şöyle gelişti diyebilirim;  İstanbul ve Şanlıurfa görevlerim sırasında yaşadıklarımı, gördüklerimi,öğrendiklerimi, duyduklarımı bir albümde toplamak istedim. Bu ise 2015 yılında doğup büyüdüğüm memleketim Adana‘ya döndükten sonra fikren ve zikren oturmaya başladı diyebilirim. Albüme kadar olan müzik yolculuğum aslında çok uzun; ancak kısa özetleyecek olursak 2003 yılı gitarla tanışma yılımdır, sonrasında kursa gitmiş olsam da kendi kendime öğrenip ustaların şarkılarını çalarak bu alana yöneldim. 2004 yılında Terk-i Alem isimli grubumu kurdum. Adana’da kendi halimizce bir kaç yerde çalıp söylemeye başladık. Terk-i Alem ile birlikte 2004 yılında ilk demo albümümü kaydettim. Albümün müzikleri bana, sözleri ise Burak Uygar‘a aitti. Sonrasında 2007 yılında Polis okuluna gittim, doğal olarak gitarımı da yanımda götürdüm; ancak okul yönetimi biraz garipsemiş olsa da durumu şu an olduğu gibi o zaman da kabullendiler. Polis okulunda da bandoda yer aldım. Okul etkinlikleri çerçevesinde bir grup kurdum ve orada da müzik yaptım. İstanbul’a atamam olduktan sonra İstanbul‘da bir çok yerli yabancı müzisyen ve müzik grubunu dinleme fırsatı buldum. Zamanımın çoğu kısmı Beyoğlu‘nda geçti. Sonrasında Kadıköy‘deki müzisyenlerle tanıştım. Tam alıştım İstanbul‘a derken Şanlıurfa iline atamam oldu ve oraya yerleştim. Şanlıurfa‘da türkülerimizi, deyişlerimizi öğrenmeye başladım; kısas köyündeki değerli köy sakinleri ile birlikte zaman geçirdim, deyiş yazmaya burada başladım. Enteresandır ki Santur‘e İstanbul’da çalıştığım yıllar arasında merak salmadım fakat Şanlıurfa’da iken bir hafta sonu gidip İstanbul’dan Santurü alıp Şanlıurfa‘ya döndüm. Böylece santur çalmaya Şanlıurfa‘da başladım. Şanlıurfa’nın önemli müzisyen ailelerinden Karadağlı ailesinden Ömer Faruk Karadağlı ile birlikte uzun süre müzik yaptım. Terk-i Alem grubunu burada da devam ettirdim. Şanlıurfa‘da müzik yapan arkadaşlarla 4750 kilometrelik bir sokak turnesi yolculuğu geçirdim.Ülkenin bütün güney şeridinde sokaklarda müzik yaptım.Bu turne yaklaşık 20 gün sürdü. Sonrasında Şanlıurfa görevim bitince yukarda belirttiğim gibi 2015 yılında memleketim Adana‘ya dönünce bu biriktirip öğrendiklerimi doğu-batı sentezli olarak bir “Kozmos Anadolu” albümünde toplamak istedim.Yıllardır biriktirdiğim bestelerimden 10 eserlik bir albüm derleyip bu albümü kaydettim .Albümün prodüktörlüğünü Kargo grubunun kurucusu ve bas gitaristi MŞŞ (Mehmet Şenol Şişli) üstlendi, mix master’ları ise Duman, Nil Karaibrahimgil, İlhan İrem gibi isimlerle çalışmış olan Alen Konakoğlu üstlendi.
Kalan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?
Kalan Müzik ile yollarımız aslında çocukluğumdan bu yana kesişmiş durumda; çünkü Kalan Müzik bilinir ve kabul edilir ki gerçekten takdire şayan işler yapmıştır, lakin albümün Kalan Müzik ailesine ulaşmasına vesile olan Şanlıurfa Kısas köyünden Aşık Halimi (Hacı İsa Özbay) ‘dir. Çok gariptir ki kendisi de benim gibi polistir. Artık icra edemediğim mesleğimin bu yönde kesişmeler yaratması ise bu süreçte benim için çok ilginç ve hayret verici olmuştur. Neylerse Mevlâ eyler işte..
 Albümde aranjör olarak hangi müzisyenle çalıştınız?
 -Albümün aranjörlüğünü kendim üstlendim.”Bir Zamanlar Çukurova’da” şarkısını albümde üflemeleri çalan Fatih Hoşnut (Aşık Memnuni) ile birlikte aranjesini yaptık, diğerleri bana aittir.
Kosmos Anadolu eserinin yazılışı nasıl gelişti? Hikayesi nedir?

Kozmos Anadolu, albümde ilk kaydettiğim, tamamen doğaçlama gelişen bir eser oldu. PC başına oturduğum zaman öyle bir şarkı yoktu, PC başında iken doğaçlama yazılmış bir şarkıdır. Sonrasında aranje edilerek albüm versiyonuna ulaştı.

Eserlerinizde aşık edebiyatındaki gibi bir mahlas; yani Derd’Ali mahlasına yer veriyorsunuz, bu bağlamda yapmış olduğunuz çalışmayı bir ‘modern aşık’ albümü olarak ya da yapmış olduğunuz müziği bir ‘aşık’ müziği olarak görüyor musunuz? Öyle de tanımlanabilir mi?

Derd’Ali mahlasını MŞŞ (Mehmet Şenol Şişli) verdi bana. Yazdığım deyişlerden ötürü süreç içerisinde böyle de kaldı. Aşıklığın modernizm veya kent ozanı gibi kelimelerle ilgisi olduğunu düşünmüyorum; aşık aşıktır, ötesi yoktur… Aşıklığın zamanı, mekanı bu gibi şeyleri olmaz, olamaz…  Herhangi bir kalıba sokulmaması bence daha anlamlı. Geçmişte yaşayan aşıklar, ozanlar her zaman çağının ilerisinde zamansızlık kavramı içerisinde hep aynı şeyleri anlatmışlar; ben de aynı şeyleri anlattım elimden geldiğince. Albümü sound olarak değerlendirmemi isterseniz; evet, modern ve günümüz alışılagelmiş öğeleri barındıran bir yapısı var; lakin sözler durumu değiştirip albümü ilahi aşk albümü kıvamına getirip Kozmos Anadolu’yu bir müzik albümü olmaktan çıkarıp bir el kitapçığı, bir rehber durumuna getirebiliyor.

Günümüzde CD olarak yayınlanan albüm sayısı azalırken ve birçok albüm CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde albümünüz CD olarak da dinleyiciyle buluştu. Bu bağlamda albümün CD olarak da dinleyiciyle buluşması sizin mi yoksa firmanızın isteği miydi? Siz bir dinleyici olarak müziği genellikle hangi kanaldan dinliyorsunuz? (CD, Dijital Platform vs.)
Kalan Müzik, adı üzere gerçekten bizlere,toplumumuza ve dünyaya “Kalan” albümler bırakma yönünde işler yapmakta. Albümün CD olarak basılıp dağıtılması fikri Kalan Müzik‘in fikridir. Dediğiniz gibi raflarda albümler öylece duruyor artık ve insanlar sosyal mecralardan albüm arşivi yapıyor. Ancak Kalan Müzik kitlesi, bir albümü eline alıp albüm kapak içeriğini açıp okumak isteyen, dokunmak, hissetmek ve incelemek isteyen bir kitle. Az da olsa bu kitle hala var. Evinde, odasında albüm arşivi yapan bir kitleden bahsediyorum. Ben mesela küçükken kaset aldığımda kaseti dinlemeden içerik kapağını okuyup kimlerin çaldığını, kimlerin albümde yer aldığını merak eden biriydim, hala da öyleyimdir.Ben de şimdi doğal olarak herkes gibi sosyal mecralardan albümleri takip ediyor ve dinliyorum.Ama CD ve kaset arşivim bulunmakla beraber sık sık bu şekilde de albümleri dinlemekteyim.
Sizce albüm CD olarak mı yoksa dijital platformlara eklenince mi daha çok duyuldu?
-Günümüz şartları ortada, telefonlar elimizde ve hiç beklemediğimiz bir anda merak duyacağımız, seveceğimiz bir film, bir müzik bir anda bu sosyal mecrada önümüze çıkabiliyor. Doğal olarak dijital platformlarda duyulmuştur diye düşünüyorum.
Bununla birlikte Zafer Özgentürk’ün hazırladığı ‘Aşkın Derd’Hali’ belgeselinin fikri ve oluşum süreci nasıl gelişti?
-Belgesel fikri şöyle gelişti diyebilirim; Zafer Özgentürk‘ün yanına gittim ve bir albüm hazırlığı içerisinde olduğumu, bu albümle ilgili bir kaç klip çekmek istediğimi söyledim; o da şarkıları dinledi ve kabul etti. Sonrasında polis olduğumu öğrenmiş ve çok şaşırmış. Hayatımı biraz araştırınca belgesel çekilmesi yönünde fikrini ortaya sundu. Böylece belgesel çekilmiş oldu.
Bu albümden sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?
-Evet var, bestelerim hayli çok ve hepsini zamanla sabırla kaydedip albüm olarak çıkarmayı planlıyorum. Ayrıca türküler ve deyişler albümü yapacağım.
Derd’Ali’ye bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Kosmos Anadolu’ albümünü tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda bulabilirsiniz.