Röportajlar

İlk teklisi “Birileri Bizi”yi dinleyicilerle buluşturan Çağla Çakır ile bir röportaj…

Çağla Çakır… Müziğin eğitiminden gelen ve hem sahne önünde vokali hem de sahne arkasında enstrümanist olarak yer alan Çakır, zamanla kendi şarkılarını yapmaya yönelerek alternatif pop tınılı ilk teklisi “Birileri Bizi”yi CES Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Çakır ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Birileri Bizi”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müziğe başlamanızı ve konservatuvar eğitiminizi nasıl özetlersiniz?

-Benim eğitim hayatım ve ilgi alanlarım hep çok yönlü oldu. Birileri Bizi’ye kadarki süreç çok farklı birikimlerden beslendi. Müzik yolculuğum ilk olarak Darüşşafaka’da aldığım davul, keman ve çello eğitimleri ile başladı. Sonrasında Uludağ Üniversitesi’nde müzik öğretmenliği bitirdim. Bu süreçte tiyatro oyunları, parça kayıtları, konserler gibi birçok projede çellist olarak yer aldım. Müzik terapi eğitimi aldım ve psikoloji yüksek lisansımı yaratıcı kişilik özellikleri ile ilgili yazdığım bir tez ile tamamladım. Birbirinden farklı alanlarda ilerlerken bir dönem kendimi kaybolmuş hissettim. Kendime henüz daha küçücükken, korkularım kırgınlıklarım yokken ne yapmayı sevdiğimi sordum ve aklıma sadece kuzenimle yatağı sahne yapıp şarkı söylediğimiz zamanlar geldi. Yazmış olduğum şarkıları yayınlama kararını da o zaman aldım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Birileri Bizi”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Birileri Bizi’nin düzenlemesini üstlenen Ozan Yılmaz ile yollarınız nasıl kesişti?

-Birileri Bizi’yi canımın oldukça sıkkın olduğu bir zamanda yazdım. Kaçmakla devam etmek aynı şeyler değil. Bu şarkı da ikisi arasında bir yerde benim için. Aslında “Birileri Bizi” albümün ilk teklisi. Bundan sonra iki tekli çalışması daha var. Sonra ise dört şarkı ile albüm haline getireceğiz. Albümdeki şarkıları ilk olarak Doğan Duru ile paylaşmıştım ve dinleyince Ozan Yılmaz ile bir araya gelmemi tavsiye etti. Erim Arkman’ın aracılığıyla da Ozan Yılmaz’la bir araya geldik. Kendisi de başından beri bu projeye inandı ve desteğini esirgemedi. 

CES Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Volkan Bozacı ile uzun bir süre hazırlık aşamasını konuştuk, fikir alışverişi yaptık. Şarkılar henüz demo hallerindeyken gidiş yolumuzu, hareket planımızı tartışmaya başladık. Sonrasında her konuda fikir birliğine vardığımızda CES Yapım ile anlaştık ve albüm yolunda ilk adımı attık.

Birileri Bizi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı ile ilgili beklediğimden çok daha güzel dönüşler alıyorum. Fakat şu beni çok heyecanlandırdı. Yalçın Birol ile Önce Sen Dinle radyo programında “Birileri Bizi”yi dinledim, bitti. Hemen ardından tanımadığım birinden mesaj aldım; “Radyoda çalan şarkı, çok güzel olmuş. Var birileri bizi anlayacak”. O ilk defa karşılaştığım bir duygu oldu; hiç görmediğim, şahsen tanışmadığım biriyle ortak bir yerde buluşmuş olmak hem de hiç farkında olmadan.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Bence bu çok zor bir soru. İşin içine tanımlamalar girince kısıtlamalar da dahil oluyor. Fakat “Birileri Bizi” özelinde cevap vermek gerekirse yola devam etmek isteyenlerin yol arkadaşı diyebilirim.

Birileri Bizi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Söylemiş olduğum gibi “Birileri Bizi” albümün ilk teklisi ve devamı da gelecek. Bunun dışında hayata geçmeyi bekleyen başka bir projem var; Studio Moods. Onu da önümüzdeki aylarda deneyimleme şansınız olacak.

Çağla Çakır’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Birileri Bizi”yi tüm dijital platformlarda bulabilrsiniz.