Edebiyat Etkinlikler

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 8. Kez 8-15 Mayıs’ta

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 8. Kez 8-15 Mayıs’ta

“Şehir ve Sesler” temasıyla düzenlenen 8. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF), 8 Mayıs’ta başlayıp ve 15 Mayıs’a dek sürecek.

“Şehir ve Sesler” temasıyla düzenlenen 8. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 8 Mayıs’ta başlayacak.
Festivalde bu yıl yazar okumaları ve söyleşilerin yanında edebiyat üzerine paneller ile Fantazya ve Bilimkurgu Sanatçıları Derneği (FABİSAD) etkinlikler gerçekleştirecek. Ayrıca dijital edebiyat, şiir ve öykü etkinliklerin de festival programında yer alması bekleniyor.
Edebiyat meraklıları, etkinliklerin sonrasında müzik dinletilerine ve edebiyat performanslarına hiçbir ücret ödemeden seyirci konumunda dahil olabilecek.
Everest Yayınları’nın destekleriyle gerçekleşecek açılış törenine Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi evinin kapılarını açacak. Beyoğlu Belediyesi, KargArt, Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi, Erbulak Evi, İtalyan Kültür Merkezi, Kuzguncuk Nail Kitabevi ve Nevmekan da festival mekanları arasında görülüyor.

85 yaşındaki Orlev, bu festival için geliyor
Evrensel boyutun çocuk kitapları ile nam salmış yazarı 85 yaşındaki Uri Orlev, festivalde okuyucuyla buluşacak. Kitapları 30’dan fazla dile çevrilen Orlev, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğunun sponsorluğunda festivale katılacak.
Libris Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen Elvis Peeters mülteci sorununu sarsıcı şekilde işleyen kitabı “Sayısız”, İsveçli polisiye yazarı Emelie Schepp birçok dile çevrilen kitabı “Silinmeyen”le festivale katılacak. Erlend Loe, Keith Ridgway, Meltem Halaceli, Linda Polman, Michela Murgia, Tibor Fischer, Sarit Yishai Levi de festivalde kitapseverlerle buluşacak.
“Yabancı Yazarlar Okullarda” projesi devam ediyor
Türkiye’nin uluslararası ilk edebiyat festivali olan İTEF’te İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öncülüğünde 4 yıldır devam eden “Yabancı Yazarlar Okullarda” projesi, öğrencilerle dünyanın dört bir yanından gelen yabancı yazarları buluşturmaya devam edecek.
Proje kapsamında, Avustralyalı çocuk yazar Sussanne Gervay ile Barry Loser serisinin ünlü yazarı Jim Smith, Martı Yayınları sponsorluğunda etkinliklere katılacak. Kitap Gezgini kitabıyla büyük beğeni toplayan Mechthild Glaser, Suriyeli yazar Gulnar Hajo ve Romanyalı yazar Adina Rosetti de festivale katılacak çocuk yazarlar arasında yer alıyor.
Yunus Emre Enstitüsü’nün sponsorluğunda, Ayrıntı ve Can yayınları ile TEAS Yayınevi’nin katkılarıyla gerçekleşecek Profesyonel Buluşmalar etkinliğinde ise yayıncılık profesyonelleri 3 gün yayınevlerini ziyaret ederek, Türkiye yayıncılık dünyasını ve Türkçe’den diğer dillere çevrilebilecek kitapları daha yakından tanıma şansı elde edecek.

\r\n

Sedat DEMİRBAŞ

Edebiyata karşı ilgili ve tarih kendisinin fotoğrafını çektiğinde gözleri kapalı çıkmasın diye mütemadiyen araştıran biri.

Yorum Ekle

Yorum Yap