Yeni Haftanın Getirdikleri

Yeni haftanın getirdikleri #1…

2021 itibariyle her Pazartesi, “Yeni Haftanın Getirdikleri” köşesi ile hem hafta içinden kültür-sanat haberlerini, hem de önceki dönemlerden yayınlanan albümlerden dinlediklerimi paylaşacağım.

Bir albüm : Melisa Yıldırım & Gilad Weiss : Talûş…

2021’nin ilk albümlerinden biri, 2015 yılından beri birlikte müzik yapan ve YouTube’da videolarını paylaşan iki müzisyenin; İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı mezunu olan ve kemane ile kamança enstrümanları konusunda farklı çalım teknikleri üzerine çalışan Melisa Yıldırım ile perdesiz gitar başta olmak üzere pek çok enstrümanda ustalaşan (albümde perdesiz, klasik ve bas ukulele çalan) İsrailli müzisyen Gilad Weiss’in bir araya geldiği “Talûş” oldu. 8 eserden oluşan enstrümantal albüme “Meçhûl” eserinde tanburda Adem Tosunoğlu eşlik etti. Albüm, Khalkedon Music etiketiyle tüm dijital platformlarda yerini aldı.

İki Tekli :

Emre Musaoğlu – Ayçiçekleri Açmış Mezarında…

Emre Musaoğlu, bir süredir bağımsız devam ettiği müzik kariyerine bu sefer Süper Müzik Yapım etiketiyle “Ayçiçekleri Açmış Mezarında” isimli yeni teklisini ekledi. Söz-müzik-düzenleme çalışması Musaoğlu’na ait olan teklinin Çanakkale’de çekilen klibini Çağlar Canbay yönetti. Klip, MuzikPlay YouTube kanalından izlenebilir.

Sefo – YOUNGSTAR…

Yeni yılın ilk teklilerinden biri, rap müziğin sevilen isimlerinden Sefo’dan Sony Music Türkiye etiketiyle geldi : YOUNGSTAR… Sözü ve müziği Sefo’ya ait olan teklinin düzenlemesi Aerro’ya ait. Teklinin Sait Halim Paşa Yalısı’nda Mali Ergin yönetmenliğinde 60 kişilik İngiliz, Japon, İspanyol, İsveçli, Kazak ve Türk olmak üzere 6 farklı milletten oluşan ekibiyle çekilen klibi, Sefo’nun YouTube kanalında yerini aldı.

Bir Klip : Birkan Nasuhoğlu – Gel…

Birkan Nasuhoğlu’nun Aralık’ta yayınlanan teklisi “Gel”in klibi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Yönetmenliğini Murat Joker’in üstlendiği klip ağırlıklı olarak Çatalca’da tamamlandı. Klip, GTR Müzik Prodüksiyon YouTube kanalında yerini aldı.

Bir Konser : Asena Akan Contempo…

Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde pandemi süresince alınan sosyal mesafe ve özenli sağlık tedbirleri çerçevesinde kısıtlı sayıda seyirciye her çarşamba Caz, her cuma ise Klasik Müzik konserleri sunulacak. Saat 18.00 – 19.00 saatleri arasında gerçekleşecek konserlerde ayın ilk “Yeldeğimeni’nde Caz” konuğu, 8 Ocak Cuma akşamı Asena Akan ve grubu Contempo olacak. Vokalde Akan, gitarda Barış Ünal, kontrbasta Eren Turgut ve perküsyonda Nihal Saruhanlı’nın yer alacağı konserin biletleri bilet.kadikoy.bel.tr ve konser günü Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nden temin edilebilir.

Bir Dizi : Terapist…

Türkiye’nin yeni dijital içerik platformu olarak ismini kısa sürede duyuran Gain’de Zeynep Dadak yönetmenliğinde “Terapist” isimli 7 bölümlük mini dizi başladı.

Psikolojik gerilim tarzındaki dizide kişilik bozuklukları ve psikotik hastalıklar konusunda uzman bir terapistin karısının öldürülmesiyle hayatının altüst olması e her biri birbirinden farklı sendromlarıyla şüpheli hale gelen danışanlarının hikayesini konu alınıyor. Dizide Çağdaş Onur Öztürk, Dolunay Soysert, İlayda Alişan, Muhammed Uzuner, Murat Kılıç ve Zeynep Çamcı rol alıyor. 

Edebiyat : Jorge Luis Borges…

Can Yayınları, 2021’de de yeni baskılarını üstlendiği Gabriel García Márquez, Albert Camus ve pek çok yazarın arasına, Arjantin’li olan ve dünya edebiyatının en özel isimlerinden sayılan Jorge Luis Borges’i de alarak, yıllar içinde yayınladığı eserlerini okuyucularla buluşturmaya hazırlanıyor. 

Emre Siyahoğlu

Her şey müzikle başladıysa da bir yandan sinema meraklısıydı, bir ara edebiyata yöneldi, sonra yine müziğe döndü ve şimdi her üç alanda da yazılarını Bi'Kuble'de paylaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum Yap