Röportajlar

Yeni teklisi “Salla”yı dinleyicilerle buluşturan Özay ile bir röportaj…

Özay… Önceleri sahne çalışmaları ve sanatçılara verdiği bestelerle başlayan macerası, kendi solo kariyerine doğru evrilince ilk teklisi “Sen Hiç Korkma” ile dinleyicilerin beğenisini kazanan Özay, şimdi ise kendi eseri yeni teklisi “Salla”yı Jooy Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Özay (Özay Günay) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Sen Hiç Korkma”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ordu/Ünye’de bir yardım gecesine katılıp orda şarkı söylememle müzik yolculuğum başladı. O gecenin ardından çeşitli bar sahneleri, çeşitli sanatçıların sahne önü ve festivallerde sahne almaya başladım. Ayrıca bazı müzisyen arkadaşlarıma da sözü-müziği bana ait eserleri verdim; örneğin Okan & Volkan’ın “İmalı” ve Olcay Öztürk’ün “Denedik” şarkıları benim eserlerimdi. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Sen Hiç Korkma”nın sahibi Yazgın Kaçak, düzenlemeyi üstlenen Osman Çetin ile yollarınız nasıl kesişti? Ayrıca vokalde Aydın Kurtoğlu’nun destek vermesi nasıl gelişti? Sen Hiç Korkma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sen Hiç Korkma, benim kendi adıma müzik alanında ilk profesyonel işim onun için bende yeri çok ayrı. Müzik adına birçok şirketten teklif geldi fakat hep kendime “Biraz daha zamanı var!” diyordum. Yakın bir arkadaşımın “Artık yap, zamanı geldi!” demesi ve beni cesaretlendirmesi ile onun yakın arkadaşı bir menajerle Osman Çetin’in yanına gittik. Osman Çetin’le iş dışında dostluğumuzun gelişmesi üzerine kendisi “Bir şarkımız var, sana çok yakışır!” dedi ve şarkının sahibinin Yazgın Kaçak olduğunu söyledi ve öğrendiğime göre hemşeri de çıktık! Sonra projeye başladık. Sen Hiç Korkma’nın her aşamasında Osman Çetin ve Yazgın Kaçak hep yanımda destekleriyle oldular. Aydın Kurtoğlu gerek sesi gerek sanatçı kişiliği ile saygı duyduğum müzisyen ağabeyimdir. Ben de arkadaş ortamında “Keşke Aydın Kurtoğlu bizim şarkıya vokal yapsa!” dedim. Böylece Osman ve Yazgın, Aydın ağabey ile iletişime geçti. Oturduk, konuştuk ve kendisi bizi kırmadı. Gördüğüm en samimi en mütevazi insanlardan birisi. O da beni destekledi ve bu yolda yanımda oldu. Buradan sizin aracılığınızla Aydın ağabeye bir kez daha teşekkür ediyorum. İnşallah kendisiyle bir gün bir düet de yaparız… Sen Hiç Korkma gerek klip gerek sound olarak çok beğenildi. Radyolarda ilk 50’ye girdi ve çok sevildi.

En son kendi eseriniz “Salla”yı yayınladınız. “Salla”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Yenal Yıldız birlikte yapımı üstlendiğiniz Jooy Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Salla ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yenal ilk teklimden beri arkadaşım hatta kardeşim oldu. Tatile gittim, orada saçları beline kadar uzanan uzun saçlı bir kız denizden çıkıp saçlarını sallaya sallaya yanımdan geçti. Sonra akşam eve geldiğimde kızın saçları aklıma geldi ve o ilhamla şarkıyı yazdım. Sonra Yenal’i arayarak bu şarkıdan bahsedince stüdyoya çağırdı. Şarkı ve şarkının tınısı çok beğenildi. Saçlar önemlidir! Biraz şampuan reklamı şarkısı gibi olduysa da bence güzel oldu!

“Salla”nın klibini yöneten (Sen Hiç Korkma’nın fotoğraflarını çeken) Sezai Demirer ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sezai Demirer sosyal medyadan takip ettiğim işlerini beğendiğim biriydi.  Kendisine Salla’dan bahsettim ve görüşmek istedim. Şarkıyı dinledi ve heyecanlandığını söyledi! Hemen çekimlere başladık.  Pazartesi konuştuk, Salı günü çekimleri yaptık. Klip çok beğenildi ve renkli bir klip oldu. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Latin özgülü ve sevenlerimizin dediği gibi yerli Maluma müziği! (gülüyor)

Salla’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Müzik susmaz! Müzik susmadığı için ben devamlı üreteceğim. Üçüncü teklimin çalışmalarıma başladım, beklemede kalın!

Özay’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Salla”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.