Röportajlar

Yeni teklisi “Uyan”ı dinleyicilerle buluşturan Erkan Güleryüz ile bir röportaj…

Erkan Güleryüz… Çocuk şarkıcılıktan pop müziğin başarılı isimlerinden biri olmaya giden yolda pek çok sevilen şarkı ve albüme imza atan Güleryüz, özellikle 2017 yapımı “Organik” albümüyle 2010’ların unutulmaz albümlerinden birine imza atmıştı. Bununla birlikte Sezen Aksu şarkılarıyla genç grup ve müzisyenleri buluşturduğu “Sezen Sokakta” projesiyle de dikkat çeken Güleryüz, bir süredir kendi firması Mayart Prodüksiyon olarak “Minimal” adını verdiği albüm projesinin teklilerini yayınlıyordu. Bu albümden en son “Elimde İki Simit”i yayınlayan Güleryüz, geçen Ramazan ayında yayınladığı ilahi türündeki “Hiç” teklisinde olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayına özel bir diğer ilahi türündeki eseri “Uyan”ı dinleyicilerle buluşturdu. Güleryüz ile Bi’Kuble için, yeni çalışmalarını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Profesyonel müzik kariyerinizde 30 yılı geride bıraktınız. Bu 30 yılı kendi çalışmalarınız üzerinden müziksel anlamdaki değişimler bakımından nasıl yorumluyorsunuz?

-Aslında “iyi müzik iyi proje” ilk zamanlardan beridir en önemli kriterim olmuştur. Bu kriteri sağladığımı düşünerek hareket ettim hep çok şükür geriye dönüp baktığımda yaptığım her işten memnunum ve gurur duyuyorum. Normal hayatta yaşanan ne varsa müzik yolculuğuma da sirayet ediyor. Olgunlaştıkça müziğim de olgunlaşıyor. Söylenecek daha çok cümlem var geçmişe göre. Acemilik, çıraklık, kalfalık derken kendimi usta mertebesinde görüyorum. 

Çalışmalarınızı bir süredir kendi kurduğunuz Mayart Prodüksiyon olarak yayınlıyorsunuz. Kendi firmanızı kurmaya nasıl karar verdiniz? Kendi firmanızı kurmak yapmak istedikleriniz anlamında size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Mayart aslında 2005 yılında kurulmuş bir şirket. “Sezen Sokakta” belgeseli ile birlikte yapımcılık olarak da faaliyete geçti. Kesinlikle özgürlük sağlıyor ama ben zaten çok uzun süredir kendi işlerimi kendim yapıyorum, bu anlamda hep özgür oldum.

2020 sonunda yayınladığınız “Gün Ola Harman Ola” ile “Minimal” albümünün ilk çıkışını yapmış oldunuz. “Minimal” albümünün fikir süreci nasıl gelişti?

-Minimal albüm aslında içinde bulunduğumuz pandemi şartlarının ruhuma yansıması diyebilirim. Az enstrüman ile sözün ve lead vokalin önde olduğu bir albüm fikri hep vardı kafamda. Bu içinden geçtiğimiz süreç, albümü hızlandırdı. Şimdi dönüp baktığımda “İyi ki!” diyorum. 

”Gün Ola Harman Ola”nın oluşum süreci nasıl gelişti ve tekli ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gün Ola Harman Ola birkaç sene önce yazdığım bir şarkıydı. Minimal sound için çok uygun olduğuna karar verdik sevgili aranjörüm Soner Kıvanç ile birlikte. Daha enstrüman olarak trompet’e karar verdik ve “Altta sadece elektrik piyano olsun!” dedik. Sonuç ortada; ben de memnunum, dinleyici de memnun.

Minimal’den ikinci tekli “Sorma” oldu. Daha önceki çalışmalarımızda olduğu gibi yine bir Aksu eseri seslendirdiniz. Sorma’yı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Size bağlamada eşlik eden Engin Arslan ile yollarınız nasıl kesişti? Sorma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Evet, ikinci tekli Sorma oldu. Sorma benim sahne repertuvarımda da olan şarkılarımdandı keyifle söylediğim. Minimal için sadece bağlama ile söylenecek ters köşe bir şarkı arayışına girince Sorma tam isabet oldu. Sevgili Engin benim konservatuvardan arkadaşım ona rica ettim eşlik eder mi diye çünkü enstrüman çalma stilini zaten çok beğeniyordum. Benim çok keyif alarak yorumladığım bir şarkı oldu. Elbette olan geri dönüşten de çok mutluyum.

Bununla birlikte “Minimal”in üçüncü teklisi “Elimde İki Simit”i yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyı iki sene önce bir uçak seyahati sırasında yazmıştım. Bu şarkıyı yazdığım andan itibaren hem klibi hem de hali hazırda dinlediğiniz soundu birlikte gelişti diyebilirim. Hikayesi olan şarkılar söylemeyi ve yazmayı seviyorum. Elimde İki Simit de bunlardan biri. Bu röportajı okuyup YouTube kanalımı ziyaret edip dinleyen ne demek istediğimi zaten net olarak hem anlayacak hem de en önemlisi hissedecektir.

”Minimal”in düzenlemelerini de yine daha önceden çalışmaya devam ettiğiniz Soner Kıvanç üstleniyor (ve Elimde İki Simit’i birlikte düzenlediniz). Kendisi ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili Soner benim 23 yıllık arkadaşım. Yollarımız zaten hep kesişikti, dolayısı ile birlikte çalışma kararı çok kolay verilmiş bir karar. Hem tecrübesine, hem bilgisine hem de yaptığı işlere çok güvendiğim gerçek anlamda bir dost benim için sevgili Soner. Anlayacağınız hayatımda ki “iyi ki” lerimden!

En son “Hiç” projenizi takip eden bir tekli “Uyan”ı yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Evet bu şarkılar normal pop müzik kariyerimden tamamen bağımsız şarkılar diyebilirim. Geçen sene ramazan ayında “Hiç” bu yıl yine ramazan ayında ilahi formatındaki şarkım “Uyan” dinleyicimle buluştu. Felsefi olarak inandığım bu yolda böyle şarkılar paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Bu tarz ilahi formatı yenilikçi bir bakış açısı ile paylaşılmış oluyor. Hem Hiç hem de Uyan’dan çok memnunum. İnşallah devamı gelir. 

Uyan’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? Bu bağlamda “Minimal” ne zaman tamamlanacak?

-Uyan, “Minimal” albümünden bağımsız bir proje. Önümüzdeki aylarda yeni bir tekli daha geliyor, yine “Minimal” albümünden bağımsız olacak. Temmuz-Ağustos gibi Minimal albümünden bir şarkı ile yolculuk devam edecek. Gelecek ile ilgili şimdilik bunları söyleyebilirim…

Erkan Güleryüz’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Uyan”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.