Müzik

Zengin bir repertuvarın güçlü bir yorum ve orkestrasyonla buluşması : Leylaca – Güz’den Güneşe İzler…

Müziğin eğitiminden gelen bir isim Leyla Erten. Yıllar içinde pek çok konserle dinleyicilerle buluşan Erten, ilk albümünü Ahenk Müzik etiketiyle geçtiğimiz haftalarda dinleyicilerle buluşturdu : Güz’den Güneşe İzler…

Ada stüdyosunda İhsan Apça ve Özgür Özkan Mete teknisyenliğinde kaydedilen albümde, alanında başarılı pek çok müzisyen Erten’e eşlik ediyor.

İlk eser, Nazif Girgin’in unutulmaz eseri ‘Akşam Olunca Yarelerim Sızlar’ Serkan Mesut Halili’nin kanunu ve Enver Mete Aslan’ın udunun birlikteliği ile başlayan eserde Şevket Aşıkuzun’un piyanosu ve Oray Yay’ın ritmleri yer yer öne çıkıyor. Ali Tüfekçi’nin neyi altyapıyı tamamlayarak eserin duygusunu destekliyor. Orta kısımda Murat Süngü’nün çellosu da eseri güçlendiriyor. Piyano eşliği esere güncel bir anlayış katıyor. Ardından Kırım Halk Türküsü ‘Ey Güzel Kırım’ Şeyhmus Fidan düzenlemesi olan, Tüfekci’nin neyinin öne çıktığı, Aşıkuzun’un piyanosu ve Halili’nin kanunuyla dengelenen eserde Yay’ın ritmi de Süngü’nün çellosuyla birlikte eseri tamamlıyor. Orta kısımda ney-çello birlikteliği başarılı. Piyanonun kattığı güncel anlayış bu eserde de başarılı bir şekilde devam ediyor.

Albüm, unutulmaz besteleriyle bilinen Zeki Duyguluer’in ‘Senin Olsun Mendilim’ eseri ile devam ediyor, Aşıkuzun’un piyanosu ve Tüfekçi’nin neyinin uyumuna Halili’nin kanununun eklendiği eserde Yay’ın perküsyonları yer yer öne çıkıyor. Süngü’nün çellosu da Aslan’ın uduyla birlikte eserin altyapısını tamamlıyor. Ardından, Çankırı yöresinden Selahattin İnal kaynaklığında bir eser ‘Beyoğlu’nun Konakları’ Fidan düzenlemesi olan Halili’nin kanunu ve Aslan’ın udunun bir atışma şeklinde başladığı eserde Yay’ın ritmleri ve Aşıkuzun’un piyanosu eserin hareketli yapısını destekliyor. 

Sırada, İslam Seferli sözlerine Cihangir Cihangirov bestesi ‘Aylı Geceler’ Süngü düzenlemesi olan ve Süngü’nün çellosunun ön planda başlayıp Aşıkuzun’un piyanosuyla dengelendiği eserde Süngü, akustik bir anlayış benimsemiş ve eserin duygusuna Erten’in sade yorumuyla birlikte güzel bir tını katmış. Bu bağlamda albümün öne çıkan başarılı eserlerinden biri oluyor. Ardından, Sabriye Recebova kaynaklığında Bünyamin Aksungur tarafından derlenen ‘Karanfil’ var. Fidan düzenlemesi olan ve kanun-ud-ritm-piyano uyumunun aynı şekilde devam ettiği eserde yorum ile birlikte Tüfekçi’nin neyi de Yay’ın ritmiyle birlikte altyapıyı güçlendiriyor. Albümün sevilen eserlerinden biri olacaktır.

Sıradaki eser, Kıbrıs yöresinden ‘Mağusa Limanı’ Fidan düzenlemesi olan ve Yay’ın ‘liman tasviri yapan’ perküsyonlarının Aslan’ın uduyla uyumu ile başlayan eserde Tüfekçi’nin neyi de Halili’nin kanunu ile birlikte yer yer öne çıkıyor. Aşıkuzun’un piyanosu eserin altyapısını tamamlayarak duygulu yapısını güçlendiriyor. Orta kısımda Tüfekçi’nin ney solosu başarılı. Ardından, Kırım Halk Türküsü ‘Kadifeden Kesesi’ geliyor. Fidan düzenlemesi olan Furkan Resuloğlu’nun tanburunun öne çıktığı, Aslan’ın udu ve Süngü’nün çellosuyla dengelendiği eser, eserin Kırım’da bilinen farklı versiyonu olarak yer alıyor.

Albüm, Muharrem Ertaş’ın Erzurum yöresinde derlediği ‘Eledim Eledim Höllük Eledim’ Süngü’nün düzenlediği, Tüfekçi’nin neyinin önde olduğu ve ud-kanun-piyano ile dengelendiği eserde Yay’ın perküsyonları da eserin altyapısını güçlendiriyor. Erten de yorumuyla eseri devleştiriyor. Ardından Bilecik-Gölpazarı yöresinden Mehmet Özköse kaynaklığında derlenen ‘Kaynar Kazan Taşmaz Mı’ geliyor. Fidan düzenlemesi olan eserde, Resuloğlu’nun tanburu ve Süngü’nün çellosuna Yay’ın perküsyonları ve Halili’nin kanunu eklenerek eserin hareketli yapısını destekliyorlar. Albümü hareketlendiren bir eser oluyor ve Aslan’ın udu da yer yer altyapıyı tamamlıyor. Son eser, Rumeli-Bulgaristan yöresinden ‘Şu Karşıki Dağda Lambalar Yanar’ Süngü düzenlemesi olan, Aşıkuzun’un piyanosu ve Yay’ın perküsyonlarına Tüfekçi’nin neyinin eklenerek öne çıktığı eserde orta kısımda Resuloğlu’nun tanburu öne çıkıyor ve Süngü’nün çellosuyla dengeleniyor. 

Erten bu ilk albümüyle, çeşitli ve zengin bir repertuvarı değerli müzisyenlerin katkılarıyla bir araya getirirken, güçlü yorumuyla da bu repertuvarın altından başarılı bir şekilde kalkıyor.