Röportajlar

İlk teklisi “Kelebek Masalı”nı dinleyicilerle buluşturan Işıl Ayman ile bir röportaj…

Işıl Ayman’ı çoğu dinleyici YouTube kanalında seslendirdiği şarkılar ve ayrıca çocuk şarkılarından hatırlayacaktır. Müzisyen bir aileden gelen Ayman Bahçekat Müzik etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Kelebek Masalı”nı dinleyicilerle buluşturdu. Ayman ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, ilk teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle internetteki cover çalışmalarınızla tanıdık seni, Kelebek Masalı’na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptın? Bu bağlamda YouTube kanalın üzerinden şarkılar söylemeye nasıl karar karar verdin?

-2005 doğumluyum. 6 yaşımdan beri piyano ve 3 yıldır gitar çalıyorum. Kendimi bildim bileli müziğin ve stüdyonun içerisindeyim. Hatırladığım ilk çalışmamın sevdiğim bir hikayesi var; 2009 yılında 3.5 yaşımdaydım, annem bir çocuk tiyatrosunun müziklerini yapıyordu. O evde çalışırken, ben de yanında şarkıları söyleye söyle ezberlemişim! Kayıtlar sırasında ben de tabi ki arkadan eşlik etmeye başlamışım. Beni tiyatronun yönetmeni duymuş ve anneme ‘bu bir çocuk tiyatrosu ve Işıl’ın sesi bu şarkılara çok yakışacak’ diyerek bana söyletmeye karar vermişler. Kendimi bir anda mikrofon başında buldum. O zamandan beri hep mikrofon başındayım…Sonrasında ‘Çocuklara Neşeli Şarkılar’ projesi ile farklı illerde konser verme deneyimim oldu ve bu projeyi çok tatlı bir albüme dönüştürdük. Eylül 2017’de dinlemeyi, söylemeyi sevdiğim şarkıları paylaşabilmek ve kendime özgü içerikler üretmek için bir YouTube kanalı açtım ve coverlar paylaşmaya başladım. Hala da hem YouTube hem de Instagram hesaplarım üzerinden şarkılar söylemeye devam ediyorum. Bu süreçte birkaç jingle deneyimim oldu. Farklı markaların jinglelarını seslendirdim. Ayrıca; Nuray Toprak‘’n çocukların güvenliği amacıyla yazmış olduğu ‘Su ve Arkadaşları Güvende’ kitabı için ‘Sabahları Erken Kalkarım’ ve Onur Erol’un “Şarkı Söyle Dans Et” kitabı için “Çambalı” şarkılarını seslendirdim, ve son olarak da  ‘Kelebek Masalı’ şarkımı sizlerle paylaştım…

Çocuklara Neşeli Şarkılar albümünün oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldı?

-2015-2016 senelerinde çocuk şarkıları ile yaptığımız bu proje ile birçok şehrin kültür merkezinde çok tatlı konserler verdik. 2017’de de bu projenin ‘albümü yayınlandı. Konserlerimiz devam ederken bizi ve şarkılarımızı seven minik arkadaşlarıma bu albüm sayesinde daha yakın olabildik. Albümde 3 yaşımdan 10 yaşıma kadar stüdyoda kaydettiğim çocuk şarkılarını dinleyebiliyoruz. Bu albümün geri dönüşleri benim için motive edici oldu. Ben daha küçüktüm , sosyal medya konusunda çok takip edemedim ama insanlardan gelen dönüşler çok sevindirmişti beni. 

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdin ve bu bağlamda Kelebek Masalı’nın sahibi Levent Okumuş ile yolların nasıl kesişti?

-Levent abi hem çok iyi bir müzik öğretmeni hem de kendi şarkılarını besteleyen iyi bir müzisyen. Bizim de çok sevdiğimiz bir aile dostumuz. Kelebek Masalı şarkısını bana hediye etti. İlk dinlediğim andan beri hep çok sevdim şarkıyı. En başından beri hemen paylaşmak için sabırsızlanıyordum. Her dinlediğimde ve söylediğimde kanatlanıyor, özgürleşiyor gibi hissettim kendimi. O yüzden de şarkıyı paylaşırken ‘Her zaman yeniden uçma umudunuz olması ve kendi Kelebek Masalınızı yazmanız dileğiyle…’ cümlesini kurdum. 

Kelebek Masalı, ailenin sahibi olduğu Bahçekat Müzik etiketiyle yayınlandı ve düzenlemesini de annen Oya Erkaya üstlendi. Ailen ile böyle müziksel bir ortaklık yapmak sana özgür bir alan sağlıyor mu?

-Annem Oya Erkaya ve babam Serkan Ayman yıllardır müzik sektörünün içindeler. Hem müzisyen hem de aranjör ve prodüktör olarak müzik sektöründe birçok sanatçı ile çalıştılar ve çalışmaktalar. Ben de bütün bu kayıtların, provaların, sahnelerin içerisinde büyüdüm. O sebepten kendimi çok şanslı hissediyorum. 

Kelebek Masalı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

-Kelebek Masalı özgür bir kelebek gibi insanların omzuna kondu; sonra da bana geri gelip kulağıma çok güzel şeyler fısıldadı, ve hala yeni omuzlara konmaya, sonra bana geri gelip güzel şeyler fısıldamaya devam ediyor.  Çok güzel geri dönüşleri oldu. Arayanlar, mesaj atanlar, yorum yazanlar, paylaşanlar o kadar güzel şeyler yazdılar ki… Benim dilediğim gibi kendilerine göre yeni ve özgür birer kanat bulduklarını yazdıkları yorumlar ise sanırım en sevdiğim geri dönüşlerden oldu. Buradan da hem Kelebek Masalı’nda emeği geçen herkese hem de tüm dinleyici ve takipçilerime kocaman teşekkürler.

Kelebek Masalı’ndan sonra yapmayı düşündüğün çalışmalar var mı?

-Elbette var. Kendime en büyük sözüm kendim olmaktan korkmamak ve vazgeçmemek.  Müzik benim kocaman bir parçam, o yüzden umarım ki her zaman çalışmalarım devam edecek. Önümüzdeki aylarda bir-iki tane düet projem var. Ayrıca yavaş yavaş kendi bestelerimi de yapmaya başladım. Ve amacım kendi bestelerimi dinleyicilerimle paylaşmak.

Ayman’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kelebek Masalı”nı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.