Röportajlar

Unutulmaz şarkıların bestecisi Uğur Bayar ile, ‘Biz Babadan Böyle Gördük : Uğur Bayar Şarkıları’ projesi ile ilgili bir söyleşi…

Yeni yılın ilk günlerinde, Sev Yeter, Sensiz Yaşamaya Alışacağım, Biz Babadan Böyle Gördük, Yaranamadım, Acıların Çocuğu, Acıların Kadını, Ayrılamam gibi unutulmaz şarkıların bestecisi Uğur Bayar‘ın, Müslüm Gürses‘in okuduğu bestelerinden seçtiği 12 şarkıyı, 11 sanatçının seslendirdiği Biz Babadan Böyle Gördük : Uğur Bayar Şarkıları albümü dinleyici ile buluştu.  Kısa zamanda büyük ilgi gören albümü, proje sahibi Uğur Bayar ile BiKuble için konuştuk :

 

Uğur Bey, öncelikle bu projenin fikri nasıl gelişti?

-Proje, normalde Müslüm Gürses ile olacaktı, rahmetli olmadan önce kendisiyle iki albümlük bir proje yapacaktık. İlk albüm eski okuduğu şarkılardan, ikinci albüm de sıfır şarkılardan oluşan yeni bir albüm olacaktı. Ancak Müslüm rahmetli olunca proje kaldı, sonra düşündüm ve Müslüm Gürses’e stil ve yorum olarak benzeyen tüm
sanatçıları toplayarak bu projeyi yaptım. Albümde yer alan sanatçıların hepsi zaten tanınan ve albümleri yüzbinlerce satmış sanatçılar. Sonuç olarak çok da başarılı olduğunu düşünüyorum, albümle ilgili güzel telefonlar ve güzel yazılar geliyor.

Albümde yer alan sanatçılar ve repertuvar nasıl belirlendi?

-Zaten okuyan sanatçıların birkaç tanesi hariç ilk albümlerini ben yaptım, benim birçok bestemi okudular.  Albüm repertuvarını, Müslüm Gürses’e verdiğim şarkılardan seçtim. Kendisine 100’e şarkı vermiştim, Müzik Ziyafeti’nde Sev Yeter, yönettiğim Yaranamadım, yapımcılığını da üstlendiğim Kahire Resitali, Ulus Müzik’e yönettiğim Biz Babadan Böyle Gördük gibi. Bu albümde yer alan sanatçıların seslerinin karakter ve renklerini bildiğim için şarkıları ona göre tespit ettim. Zaten o sanatçılarla ilk klip parçası Biz Babadan Böyle Gördük’de düet yaptık. Albümdeki tüm eserlerin aranjesini de ben yaptım.

Bununla birlikte pek çok kişi ve kurumun da desteğini gördünüz..

-Evet, buradan yine Kral TV’ye teşekkür etmek istiyorum. Çok yardımcı oldular, ‘Biz Babadan Böyle Gördük’ klibi günde 5 defa yayınlanıyor, geçen gece saat 1 gibi bir bakarken tesadüfen yine klibi gördüm.

Albümde çalışmak isteyip de çalışamadığınız bir sanatçı oldu mu?

-Hayır, olmadı. Zaten 11 kişiler, milli takım gibi. Her birinin fanatik hayranları var, başarılı satış grafikleri olan sanatçılar. Bu şarkıları yorumlayabilecek o tarz 12. bir kişi daha yok.

Bu albümde aynı zamanda aramızdan ayrılan Halit Çelikoğlu, Hamza Dekeli, Tahir Paker ve Mehmet Ali Öç’ün de sözlerinden bestelediğiniz eserler var…

-Hepsi çok değerli insanlardı, Halit Çelikoğlu; hem iyi bir söz yazarı, hem de çok beyefendi bir insandı. Hamza Dekeli de öyleydi. Tahir Paker ile  birçok şarkımız oldu, en iyi söz yazarlarından biriydi benim için. Yazdığı sözler de belli, Yalnızım, Yıkılmışım Ben, Bir Durak Göremiyorum, Usandım Gecelerden.. Mehmet Ali Öç’ü de geçen sene kaybettik, KOAH hastasıydı, Pangaltı’da bir yazıhanem varken bir dönem benim yanımda kalıyordu. Müslüm Gürses oraya geliyordu, şarkıları orada geçiyorduk. Ateş Donar Su Yanar da o dönem yazılmıştı. Allah rahmet eylesin.

Bestelerinizle ilgili başka bir projeniz olacak mı?

-Evet, aslında başka bir proje daha düşünüyorum. Gezegen Mehmet’in (Mehmet Akbay) desteği ile bir Uğur Bayar Klasikleri projesi düşünüyorum. Biz Babadan Böyle Gördük’de
sadece Müslüm Gürses’in okuduğu bestelerim vardı, bunun dışında İbrahim Tatlıses, Emrah, Bergen, Kamuran Akkor, Bülent Ersoy, Hakan Taşıyan gibi sanatçılar birçok
bestemi okumuşlardı, genel olarak bu şarkılardan bir albüm düşünüyoruz, örneğin atıyorum Acıların Kadını için Demet Akalın, atıyorum İbrahim Tatlıses’den dinlediğimiz Yorgun şarkısı için rock bir versiyonla Kıraç gibi. Önümüzde şu an bu proje var.

Uğur Bayar’a bu güzel söyleşi için teşekkür ediyorum. Albümü tüm müzik marketlerde bulabilir ve Spotify’dan dinleme linkini aşağıda bulabilirsiniz.