Röportajlar

İlk teklisi “Memur Olmayacağım”ı dinleyicilerle buluşturan Sevgi Demirkıran ile bir röportaj…

Sevgi Demirkıran… İçindeki müzik tutkusuyla müzik eğitimlerine başlayan, çeşitli yorumlarını internette paylaşan ve bu sürecin önemli bir durağı olarak girdiği WePlay Gençlik Atölyesi ile birlikte kendi şarkılarına yoğunlaşarak kendi eseri ve Görkem Baharoğlu düzenlemesi “Memur Olmayacağım”ı WePlay Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Demirkıran ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Memur Olmayacağım’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Aslında hikayem uzun fakat kısaca anlatmam gerekirse çocukluğumdan beri müziğe ilgi duyuyordum. Ailemde müzikle ilgilenen kimse olmadığı için kendimi geliştirmem biraz zaman aldı. Tabii ki hâlâ gelişiyorum. Şarkı sözleri yazıyordum ancak bestelemek için bir enstrüman bilgim yoktu. Hâlâ komşumuz olan Aylin Abla sayesinde bir gitarım oldu. Belediye kurslarından destek alarak gitar çalmayı öğrendim. Gitar çalmayı öğrendikten sonra beste yapmaya başladım. Liseden sonra şan eğitimi alıp opera eserleri çalışmaya başladım. Opera yapmak kesinlikle çok güzel bir duygu! Sadece bu durum bazen komşuları rahatsız edebiliyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Memur Olmayacağım’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda WePlay Müzik / Haluk Polat ile yollarınız nasıl kesişti?

-Profesyonel bir yapımcı ile tekli çıkarmak en büyük hayalimdi. TRT İstanbul Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosu’nda yer aldığım dönemlerde tanıştığım arkadaşım vasıtasıyla, WePlay Gençlik Atölyesi’nden haberdar oldum. Seçmelere gittiğimde Haluk Polat ile tanıştım ve Haluk Hocam sayesinde geniş bir müzik eğitimine tâbi tutuldum. Gençlik Atölyesi devam ederken atölyedeki arkadaşlarım ile üretim sürecine girmeye başladık. Herkes kendi bestesini Haluk Hoca ile paylaşmaya başladı. Atölyede ilk Memur Olmayacağım’ı söylediğimde herkesin yüzünde güzel bir gülümseme gördüm ve bu benim çok hoşuma gitti. Haluk Hocam’ın tepkisi “Hemen bu bestenin üzerine çalışmaya başlayalım!” demek oldu. İyi bir müzik yapımcısı ve iyi bir eğitmenden böyle bir tepki almak beni gururlandırdı. Oluşum sürecinde bana destek olan başta Haluk Hocam’a, düzenlemeyi yapan Görkem Baharoğlu ve Süha Duran’a çok teşekkür ediyorum.

 Memur Olmayacağım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Genel olarak bana gelen geri dönüşler çok iyiydi. Sadece merhabalaştığım insanların bile teklimi paylaşması beni çok onurlandırdı. Ruhi Su Dostlar Korosu’ndan arkadaşlarımın yorumları ise Fikret Kızılok ve Bülent Ortaçgil tarzına benzettikleriydi. Gerçekten ikisi de çok sevdiğim, dinlediğim ve örnek aldığım sanatçılar. Böyle bir geri dönüş almak, aslında dinlediğim sanatçıların müzik hayatıma dokunduklarını gösteriyor.

Bununla birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube ve SoundCloud hesaplarınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube ile SoundCloud, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-YouTube ve SoundCloud benim için tam olarak bir rehberdi. Oradan alternatif müzikler yapan müzisyenleri takip edip dinlemek hoşuma gidiyordu. Daha sonrasında ise birkaç cover yüklemeye başladım ve tepkiler hoşuma gidince, bu konuda daha üretken olmaya çalıştım. En çok beğenilenler Emir Can İğrek ve Yaşlı Amca grubunun coverları oldu. Aslında coverlar kendinizi duyurmada etkili bir yöntem, tabii ben bunu farkında olmadan yapmış bulundum! (gülüyor)

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendimi ifade edebildiğim bir alan olduğu için Alternatif Müzik olarak tanımlıyorum. Alternatif Müzik yapan insanların çoğu özgür biçimde ve içinden nasıl geliyorsa öyle müziklerini yapıyorlar. Ben bu gruba sonradan dahil oldum çünkü şarkı yazmaya başladığım dönemlerde sıkı bir Teoman, Bülent Ortaçgil, Yavuz Çetin dinleyicisiydim. Özetlemek gerekirse kendi fikir ve düşüncelerimi aktarabildiğim bir alan her hâlükârda benim müziğimi tanımlar…

Memur Olmayacağım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çok sevdiğim bir kitaba beste yapmıştım, ilerleyen dönemlerde onu hayata geçirmek istiyorum. TRT İstanbul Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosu’ndan korist arkadaşım Ceren Kartal ile hayata geçirmek istediğimiz projelerimiz var. Çalışmalarıma aynı azimle devam etmeyi planlıyorum.

Sevgi Demirkıran’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Memur Olmayacağım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.