Röportajlar

İlk solo EP çalışması “Tanrı Gibi Sevemedim”i dinleyicilerle buluşturan Derya Kırcalı ile bir röportaj…

Derya Kırcalı… Müziğin eğitiminden gelen ve konservatuvar arkadaşı Belma Boran ile yaptığı “Güz Düşerse” albümü sonrasında zaman içinde Boran besteleri ve Levent Sevinç sözlerinden oluşan şarkıları yayınlamaya başlayan Kırcalı, önce klipler halinde yayınlanan şarkıları bir EP olarak dinleyicilerle buluşturdu “Tanrı Gibi Sevemedim”… Kırcalı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Güz Düşerse’ye kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı? Bu bağlamda birlikte çalıştığınız Belma Boran ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müziğe olan ilgim birçok insan gibi çocuk denebilecek yaşlarda keşfettiğim bir istekti. Bu istediğimi Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Klasik Türk Sanat Müziği Bölümünde çok kıymetli hocalarımdan dört yıllık bir eğitim alarak hayata geçirdim. Klasik Türk Müziği eğitimi almak bana doğru şarkı okuma, diksiyon, nota ve repertuvar gibi temel öğeleri kazandırdı. Akabinde eğitimimi devam ettirmek adına Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü sınavlarına müracaat ettim ve girmeye hak kazandım. Böylelikle Belma Boran ile aynı sınıfta yolumuz kesişti! 

Belma Boran ile bir albüm yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Güz Düşerse’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Akustik Müzik / Metin Gım ve düzenlemelerinizi üstlenen Mehmet Akatay ile yollarınız nasıl kesişti? Güz Düşerse ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Belma ile öğrencilik yıllarında beraber beste çalışmaları yapmaya başladık.Hem yüksek lisansımızı yapmak hem de şarkılarımızı projelendirmek adına İstanbul’a gelmeye karar verdik.Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümünde yüksek lisans yaparken aynı zamanda değerli müzisyen Mehmet Akatay ile çalışmalarımıza hız kazandırarak projemizi yapımcı Metin Gım’a sunduk ve böylelikle profesyonel müzik hayatım başlamış oldu. Gayet güzel olumlu geri dönüşler aldık.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Tanrı Gibi Sevemedim” EP’sinin oluşum süreci nasıl gelişti? Belma Boran bestelerine sözleri yazan Levent Sevinç ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çeşitli mekanlarda sahne çalışmalarım devam ederken yoğun programlar dolayısıyla sesimde yorgunluk belirtileri oldu. Bazı şeyleri değiştirme kararı aldım. Programlarımı azalttım ve şan egzersizleri için Sezen Aksu Stüdyo Lonca’da değerli Süheyla Yengi ile Şan derslerine başladım. Akabinde Süheyla Hocam bir topluluğa repertuar çalışması yapmamı istedi ve böylelikle bu grupta bulunan Levent Sevinç ile tanışmış oldum. Levent Sevinç sözleri ve Belma Boran bestesi olan “Tanrı Gibi Sevemedim” ortaya çıktı.

Düzenlemelerinizi üstlenen Okay Barış ile yollarınız nasıl kesişti?

-Daha önceden çalışmalarını severek dinlediğim takip ettiğim sevgili Okay Barış ile bu projede buluştuk.

Tanrı Gibi Sevemedim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkımızı YouTube ve tüm dijital platformlarda dinleyicinin beğenisine sunduktan sonra çok pozitif ve motive edici geri dönüşler aldık. Bu bizi çok mutlu etti ve sonraki şarkılarımız için yüreklendirdi.

EP çalışmanızı ayrıca kendi prodüksiyonunuz olarak yayınladınız. Bu bağlamda kendi prodüksiyonunuzu yapıyor olmak size yapmak istedikleriniz açısından özgür bir alan sağlıyor mu? 

-Her şeyin dijital olduğu bir dünyada eski düzende kalmamak hem daha özgür hem daha pratik çözümler sundu. Dinleyiciye ulaşmak için bizde özgür olmayı ve dilediğimiz gibi müzik yapmayı seçtik. Elbette pozitif yönleri olduğu kadar negatif tarafları da yok değil ama dünya bu yöne doğru hızla ilerliyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Her kesimden insanın yorulmadan, anlaşıldığını düşünerek, kendinden bir parça bulabileceği ve bıkmadan dinleyebileceği uzun soluklu bir sound yaratmaya çalıştık. Kısaca özetlersem 80 ve 90’ların duygusunu korumaya çalışan güncel bir sound.

Tanrı Gibi Sevemedim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette gerçekleştirmeyi düşündüğüm birçok projem var. Hatta bir tanesinin çalışmasına başladık. En kısa sürede dinleyici ile buluşması için sabırsızlanıyoruz.

Derya Kırcalı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Tanrı Gibi Sevemedim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.