Röportajlar

İlk teklisi “Nasıl Bir Aşk?”ı dinleyicilerle buluşturan Rabia Akatay ile bir röportaj…

Son günlerde dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, müzikle iç içe geçen çocukluk yıllarını takip eden ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Ses Sanatçısı olan Tuğba Akatay Özdemir’in de vesilesiyle ilk müziksel eğitimlerini aldığı süreçte Antalya’da sahne performansları ile de tanınan Rabia Akatay’ın DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşan ilk teklisi “Nasıl Bir Aşk?” oldu. Akatay ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Nasıl Bir Aşk?’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Müzikle hep iç içeydim, evde babamın ve annemin sesi başta olmak üzere her sabah bir şarkıyla uyanırdık. Ablam da müziğin eğitiminden geliyor. Üniversite yıllarında kendime Rock ve Pop türünde müzik yaptığımız Unicorn isminde bir müzik grubu kurdum. Antalya’da geniş bir kitle oluşturduk. Kendini isim olarak kanıtlamış değerli mekanlarda ve otellerde sahne alıyorduk. Ailemin de baskısıyla bir tekli yayınlamaya karar verdik! 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Nasıl Bir Aşk?’ın sahibi Alp Civan Yörük ile yollarınız nasıl kesişti?

-Alp ile konservatuvardan tanışıyoruz; yıllardır arkadaşım kendisi, sürekli yaptığı şarkıları bana gönderip fikir alıyordu. Pandemi dolayısıyla mekanlarda şarkı söyleyemediğim için bir gün Alp’in attığı şarkıyı yorumlarken “Peki neden bu şarkıyı sen yapmıyorsun?” sorusunu yönelttiğinde ailemin de desteğiyle bu yola çıkmaya karar verdim. 

Düzenlemenizi üstlenen Uğur Balcı ile yollarınız nasıl kesişti?

-Uğur’u Murat Boz’un “Kalben” adlı çalışmasıyla tanıdım. Alp’in de arkadaşı olması nedeniyle birlikte çalışmaya karar verdik.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-DMC ile yolumun kesişmesinde klip yönetmenim Emrah Özbilen’in payı büyüktür. Kendisine buradan kocaman selamlar ve sevgilerimi gönderiyorum! Şarkıya ve klibe güvenerek DMC’ye sundu, çok geçmeden cevap geldi ve imzalar atıldı…

Nasıl Bir Aşk? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel tepkiler alıyorum, şarkımın ve klibimin beğenilmesi benim için gurur verici. Benim çok da olumsuz görmediğim ancak halkın olumsuz gördüğü tek şey Aleyna Tilki ve Hadise’ye benzetilmek oldu. Sonuçta hepimiz müzik adına bir şeyler yapıyoruz. Başarılı bireylere benzetilmek benim için güzel. Bana sorarsanız kendimi hiç mi hiç benzetemiyorum… Kalbimi Ariana Grande’ye ruhumu ise Blackpink’e vereli epey zaman oldu! (gülüyor)

Bununla birlikte şarkınıza Emrah Özbilen yönetiminde bir klip çektiniz. Emrah Özbilen ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klip yönetmenim Emrah Özbilen’in çalışmalarını uzun zamandır sosyal medya üzerinden takip ediyordum. Özellikle bir marka reklamına hayran kalmıştım yıllar evvel ancak tekli ve klip düşüncem olmadığından kendisiyle hiç görüşme sağlamamıştım. Bu yola çıkmaya karar verdiğimde kendisi ile bir görüşme sağladım; öncelikle şarkımı dinlettim sonra ise klip hikayemden bahsettim. Her şey olumlu gitti, çok zaman geçmeden klip çekimine başlandı. Klibim ile ilgili çok ama çok güzel yorumlar aldım, bu beni çok motive etti hala da almaya devam ediyorum… Çekim süreci de çok keyifliydi. Umarım bir an önce bir klip daha sizlere sunabilirim…

Nasıl Bir Aşk?’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var, hatta düşünmekten fazlasına adım attık diyebilirim! (gülüyor) Bu sefer biraz daha farklı bir şeyler yapıyoruz, umarım beğenirsiniz!

Rabia Akatay’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Nasıl Bir Aşk?”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.