Röportajlar

Yeni teklisi “Anlamadın”ı dinleyicilerle buluşturan Bahara ile bir röportaj…

Bahara… Gelme isimli ilk teklisiyle dikkat çeken Türkmenistanlı sanatçı, geçtiğimiz günlerde yeni teklisi “Anlamadın”ı Pirana Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Bahara (Bahar Jumanazarova) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gelme’ye kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-Şarkı söylemeye ilk olarak çocukluk dönemimde başladım. İlkokul, lise yıllarında ve hatta düğün organizasyonlarında fırsat buldukça amatör olarak şarkı söylüyordum. Fakat 10 yıldır müziğe ara vermiştim. Daha sonrasında ailemle Türkiye’ye geldik ve sonrasında tekrar müziğe dönüp ilk teklimi yaptım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sözlerini yazdığınız Gelme’nin müziğini-düzenlemesini üstlenen Babamyrat Babayev ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pandemi döneminde herkes eve kapandığı için insanların kendilerine vakit ayırma fırsatı oldu. Ben de bu dönemde sevdiğim bir sanatçının yaptığı canlı yayını -Nakarat Show- takip etmeye başladım ve dinlediğim farklı kişilerin besteleri şarkı yorumları bana ilham vermeye başladı. Sonrasında o sanatçının müziğe, sanata dair teşvik edici sözleri, beni istersem bu işi yapabileceğime inandırdı ve ilham verdi. Sonrasında söz yazmaya başladım, yazdığım sözleri kendi kendime seslendirip zenginleştirdim ve eskiden tanıdığım Babamyrat Babayew’e gönderdim. Kendisi inceledi ve sonrasında çok güzel bir altyapı yaptık. Son hali ile Türkmen halkına sunmuş olduk.

Media TM ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Media TM kendi YouTube kanallarında ünlü Türkmen şarkıcılarla güzel programlar yayınlayan ve de yeni yetenekleri keşfedip yardımcı olan bir prodüksiyon şirketi. Onlarla yollarımız Babamyrat Babayew sayesinde kesişti ve iki klibimi de çok eğlenceli bir şekilde yaptık. Media TM tüm süreçte çok yardımcı oldu ve sonuna kadar desteklediler.

Gelme ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gelme parçası ilk çıkış olarak Türkmen halkından çok olumlu geri dönüşler aldı. Hatta birçok Türkmen sanatçımız da beğendi ve güzel bir şekilde yorumladı. Her şey güzel ilerledi. 

En son, “Anlamadın”ı yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?

-Düzenlemesini ve mix-mastering çalışmasını Babamyrat Babayev’in -Bam Music- üstlendiği ve söz-müziği bana ait olan “Anlamadın” eserini ortaya çıkarmamız da aslında benim için bir değişiklik oldu çünkü benim Türkçe yazdığım ilk besteydi. Babamyrat Babayev de tabi Türkmenistan’da başarılı bir aranjördür. Hatta bizim birkaç ünlü şarkıcımıza da aranjörlük yapmaya devam ediyor. Türkçem çok geniş olmadığı için elimden geldiğince yazmaya çalıştım. İnşallah bundan sonraki bestelerim iyi olur ve kendimi daha da geliştiririm diye düşünüyorum.

Pirana Music ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Pirana Music başarılı işler yayınlıyordu, ve tesadüfen kendileriyle yollarımız kesişti…

Anlamadın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Anlamadın yayınlanalı 1 hafta oldu ve 100.000 izlenmeyi geçti. Türkiye’de kendi bestemi onca kişinin dinlemesi beni mutlu etti, yeni bir adım olarak başarılı olduğunu düşünüyorum ki birçok kişi beğendi. Hele ki herkesin şarkıma videolar çekip atması, radyolarda dinlenmesi ve pek çok sanatçıdan hayırlı olsun mesajları almak benim için büyük mutluluk oldu.

Anlamadın’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabi ki yine bir bestem var. Şu an yazmış olduğum şarkımı TikTok kitlesinin daha çok seveceğini düşünüyorum, çünkü eğlenceli hareketli bir şarkı olacak. İnşallah sevilir.

Bahara’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Anlamadın”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.