Röportajlar

İlk teklisi “Senden Uçamıyorum”u dinleyicilerle buluşturan Cemre Yıldırım ile bir röportaj…

2020 itibariyle ilk teklisini yayınlayan başarılı seslerden birisi de, Dinç Müzik Yapım etiketiyle yayınlanan “Senden Uçamıyorum” teklisiyle profesyonel müzik kariyerine merhaba diyen Cemre Yıldırım oldu. Yıldırım ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve yeni çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Senden Uçamıyorum’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müziğe olan ilgimi 13 yaşında ortaokuldayken fark ettim. Lise 1’de ilk şarkı sözlerimi yazmaya başladım. Enstrüman çalmayı o yıllarda bilmediğim için yazdıklarım sadece söz olarak birkaç sene beklemek durumunda kaldı. Üniversitede okuduğum dönem özel olarak gitar ve şan eğitimi alıp temel bilgileri öğrendikten sonra internetten de bolca yararlanıp kendimi geliştirmeye ve yazdığım sözlere beste yapmaya devam ettim. Müzik yapmayı 13 yaşından beri her gün düşlüyordum ancak doğru zamanı ve başlamak için yeterince iyi olmayı bekledim.

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Senden Uçamıyorum’un oluşum süreci nasıl gelişti?

-Müziği hayatım boyunca yapmayı arzulayan biri olarak ilk teklim “Senden Uçamıyorum”u çıkardım ve bunu tatlı bir başlangıç olarak görüyorum. Bir tekli çıkarmayı, şarkı sözleri yazdığım zamandan beri hayal ediyordum ama uygun zamanı ancak gelmişti. “Senden Uçamıyorum” bir itiraf şarkısı. “Ben güçlüyüm” demek çok kolaydır ama “ben zayıfım” demek oldukça zordur. Aşık olduğumda kendimi zayıf bir kuş gibi hissettim ve bunu olduğu gibi ifade etmek istedim.

Düzenlemenizi üstlenen Baran Etik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkı kaydetmek için uygun bir stüdyo ararken İzmir’de Stüdyo Crash ekibiyle tanıştım ve Baran Etik bu stüdyoya gelen şarkıların pek çoğuna düzenleme yapan yetenekli bir aranjör. Taze dokunuşunun şarkıya çok iyi geldiğine inanıyorum.

Dinç Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Teklimi ilk önce kendi YouTube kanalımda paylaştım ve herhangi bir reklam vermedim. Sadece iletişime geçmek üzere bazı yapım şirketlerini sosyal medyada takip etmeye başladım. Dinç Müzik Yapım, parçamı dinleyip beğendiğini iletti ve Dinç Müzik Yapım ile çalışmanın doğru olacağına karar verdim.

Senden Uçamıyorum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Senden Uçamıyorum ile ilgili hep olumlu geri dönüşler aldım. Yorumlar, şarkımın özgün ve yakalayıcı olduğu yönünde. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Şarkı sözlerine odaklı bir tarzım olduğunu söyleyebilirim. Şarkı yazarken metafor kullanmayı da oldukça seviyorum. İnsan ilişkileri ve toplumsal konular ile alakalı sözler yazmaya çalışıyorum. Şu tür müzik yapıyorum veya yapacağım diyemem çünkü tek arzum güzel sözleri olan güzel müzikler yapabilmek. Yeni tekliler çıkardıkça tarzımın oturacağına inanıyorum.

Senden Uçamıyorum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet kesinlikle. Müzikte ilerlemek ve güzel işler yapabilmek en büyük hayalim.

Cemre Yıldırım’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Senden Uçamıyorum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.