Röportajlar

Yeni teklisi “Aşk Yine Hüzzam”ı dinleyicilerle buluşturan Seran Bilgi ile bir röportaj…

Seran Bilgi… Eğitimi doğrultusunda Kimya Mühendisliği alanında ilerlese de, yine de içindeki müzik aşkını taze tutarak eğitimler alan, müzikallerde rol alıp senfonik konserler düzenleyen Bilgi, bir tekli “Ne Yapayım” bir albüm “İçinde Sen De Varsın” sonrasında yeni teklisi “Aşk Yine Hüzzam”ı DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Bilgi ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Ne Yapayım’a olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda aldığınız eğitimler, rol aldığınız müzikaller ve Seran Bilgi Senfonik projeniz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Bu saydıklarınızın hepsi farkında bile olmadan bugün durduğum yerde iyisi ve eksikleriyle beni ben yapan adımlardı. 

Profesyonel bir tekli yapmaya nasıl karar verdiniz ve kendi eseriniz Ne Yapayım’ın oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Aslında profesyonel bir tekli yapmalıyım diyerek çıkamadım yola, kendi yazdığım şarkıları insanlara tanıtma cesaretine ulaşmamla beraber başladı bu süreç. 

Ne Yapayım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Ne Yapayım benim ilk göz ağrım, ilk yayınlanan çalışmam. Şarkının demosundan beri hep olumlu ve güzel dönüşler aldım, şarkının havası da çok olumlu ve pozitifti zaten. 

İlk albümünüz “İçinde Sen De Varsın”ın oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Albümü oluşturacak şarkıları benim demolarımla beraber dinleyerek seçtik ve kolları sıvayıp işe koyulduk. Şarkılarımın demo hallerinden çıkıp, nihai düzenlemelerine geçiş sürecini izlemek çok keyifliydi benim için. 

İçinde Sen de Varsın albümüyle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Çok güzel geri dönüşler aldım. İçindeki şarkıların çoğu benim yazdığım şarkılar olduğu için daha da kıymetliydi bu olumlu geri dönüşler benim için. 

Bununla birlikte Müjdat Gezen‘in Pera Müzikali’nde yer aldınız. Kadroya dahil olmanız nasıl gelişti? 

-Müjdat Hoca beni arayıp davet etti çok geniş ve büyük kadrolu bir müzikal yapacağını söyledi ve hemen 3 ay sonra provalar başladı. Dev bir prodüksiyondu gerçekten, 120 kişiye yakın her biri birbirinden değerli sanatçılardan oluşan bir ekipti. Oyunda İtalyan şarkıcı Simonis’i canlandırıyordum. En özel kısımlarından biri de yaşayan efsane Cüneyt Arkın’la karşılıklı oynamak oldu benim için. 

En son “Aşk Yine Hüzzam”ı yayınladınız. Eserin sahibi Zeki Güner ve düzenlemenizi üstlenen Alper Atakan ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Eseri bana Samsun Demir dinletti ve ben ilk dinleyişimde vuruldum şarkıya ve hemen yapım için kolları sıvadık. Alper benim işlerini beğenerek takip ettiğim bir aranjör ve müzisyendi, düzenleme için onunla çalışmak benim önerimdi, iyi ki de öyle olmuş. Sevgili Zeki’ye gelince, Zeki’yle tanışmamız yapım sürecinin ortalarına denk geliyor. Zeki Güner’i tabi ki işlerinden tanıyor ve seviyordum ama bu şarkı sayesinde yakından tanımak çok müthiş bir kazanç oldu benim için. 

 DMC ile yollarınız nasıl kesişti? 

-DMC ile bu ilk çalışmamız ama öncesinde de Samsun Bey’le (Demir) tanışıyorduk, bu şarkıyı da bana dinleten kendisi oldu. İyi ki de öyle olmuş. 

Aşk Yine Hüzzam ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Aşk Yine Hüzzam’la ilgili çok güzel, beni çok mutlu eden tepkiler aldım. Şarkıyı bana çok yakıştırdıklarını söyleyenler özellikle beni çok mutlu etti. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben kendi müziğimi “eklektik popüler” olarak tanımlayabilirim sanırım. İçinde beni harekete geçiren pek çok müzik türünden etkiler ve esintiler barındıran bir müzik diyebilirim. 

Aşk Yine Hüzzam’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Aşk Yine Hüzzam beni bu pandemi sürecindeki karamsar havadan çıkaran sahneye olmasa da stüdyoya üretime döndüren çok özel bir motivasyon sağladı, devamı tabi ki gelecek. Hali hazırda devam eden ve projeler ve yeni şarkılar yolda…

Seran Bilgi’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşk Yine Hüzzam”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.