Röportajlar

Yeni teklisi “Bu Kadar Mı?”yı dinleyicilerle buluşturan Cem Bekar ile bir röportaj…

Cem Bekar… Dinleyicilerin hem sahnelerden hem de O Ses Türkiye’den tanıdığı Cem Bekar, zaman içinde iki tekliyi dinleyicilerle buluşturmuşken bu sefer Sezen Aksu imzalı yeni bir şarkıyı DMC etiketiyle yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu : Bu Kadar Mı?… Bekar ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sayende’ye kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ndeki eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-6-7 yaşlarından itibaren şarkı söylemeye başladım. Sesimi ve müziğe olan ilgimi annem fark etti. 13 yaşında gitar çalmaya başladım. Üniversite hazırlık sürecinde de konservatuvar sınavlarına hazırlık aşamasında piyanoyla tanıştım ve sonrasında 2011’de İstanbul serüvenim başladı. Okul yıllarımda birçok kez sahneye çıktım. Hem çalışıp hem de eğitim hayatıma devam ediyordum. Akademi sürecinden branşlara ayrıldıktan sonra Opera ve Ses Eğitimi bölümünü seçtim. Bununla beraber Armoni ve piyanomu geliştirdim. Akademi eğitimi boyunca bölüm başkanlığımızı Fuat Güner yaptı. Şarkı söyleme ve orkestra uyumu adına Fuat hocamdan hem insanlığa dair hem de müziğe dair çok şey öğrendim. Eğitim süresince geçen dört yıl bir rüya gibiydi, çok hızlı geçti.

O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz ve bu deneyim size müziksel anlamda neler kattı?

-Yarışma sürecim şan hocam Fatih Ertür sayesinde oldu. Aslında akademi yılları boyunca sesine güvendiği birkaç isim arasında ben de vardım. Bu teklifi getirmesi ile yarışma sürecim başladı diyebilirim. Müzikal anlamda ilk defa bu kadar büyük bir topluluğun önünde, TV önünde ve güzel bir orkestrayla şarkılar söylemek benim müzikal kariyerim için özgüvenimi fark etmeme vesile oldu.

Bununla birlikte vokalistlik de yaptınız. Bu bağlamda hangi sanatçılarla çalıştınız ve bu deneyimleriniz size neler kattı?

-Ece Seçkin, Emre Kaya, Linet, Metin Arolat, Tarık Sezer Orkestrası ve Demet Akalın ile çalıştım. Her bir sanatçı bana çok şey kattı. Çalıştığım sanatçıların hayran kitlelerinin önünde şarkı söylemek daha fazla hayal kurmamı sağladı. Sanatçılarla çalıştığım 4-5 senelik süre içerisinde kendime sürekli şu cümleyi söylüyordum : “Bir gün ben de böyle olacağım ve bir gün benim için de bu kalabalık gelecek!” Kendime bunları söylemek mesleğime ve hayallerime sıkı sıkı tutunmamı sağladı. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu tekliniz “Sayende”nin sahibi Gökhan Beder, aynı zamanda Irmak Yapım’ın sahibi olan Ali Irmak ve düzenlemenizi üstlenen Okan Akı ile yollarınız nasıl kesişti? 

-İnanın verdiğim bir karar yoktu. Hayatın doğal akışında her şey kendiliğinden gelişti benim yaptığım tek şey sahneye çıkıp sadece şarkı söylemekti ve tabi aynı zamanda parada kazanmak. Bir gün bir gece mekanında her zamanki gibi sahneye çıktım ve sahnede beni fark eden iki isim Gökhan Beder ve Ali Irmak oldu. O günden sonra yaklaşık iki yıl süren ilk teklimin çalışmalarına ekipçe başlamış olduk. Bu vesileyle de şarkımın düzenlemesini yapması için sevgili Okan Akı’nın stüdyosunda buluşarak Sayende’nin çalışmalarına başladık.

Sayende ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gerek yurt içinden gerek yurt dışından birçok güzel mesaj, paylaşım ve dilekler aldım. Şarkımı çıkartalı iki yıl oluyor. Halen almaya devam ediyorum. Beni en çok mutlu eden de hissettiğim duygularıma insanların da eşlik edebilmesi. 

2019 ortasında “Kavuşmamalı”yı yayınladınız. Bu tekli de Beder & Irmak imzalı bir çalışma. Yine aynı ikili ile çalışmalara devam süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda bu teklinizde düzenlemenizi üstlenen Tuna Hizmetli ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Sayende’yi yayınlandıktan kısa bir süre sonra hemen ikinci şarkının çalışmalarına başlamaya karar verdik. Bu çalışmamızın teması da “Sevgililer Günü”ydü. “Şarkıyı Tuna Hizmetli’ye bir dinletelim!” dedik ve şarkıya çok yükseldi. Bu vesileyle Tuna Hizmetli ile tanışmış oldum. 

Kavuşmamalı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Kavuşmamalı şarkımla da çok güzel geri dönüşler aldım fakat Sayende’nin gölgesi altında kaldı diyebilirim. 

En son bir Sezen Aksu eseri “Bu Kadar Mı?”yı yayınladınız. Sezen Aksu ve prodüksiyonu üstlenen Özgür Aras ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müzik On Air platformunda verdiğim bir röportajla başladı aslında Özgür Aras ile tanışmam… Röportaj  yayınlandıktan sonra sevgili Özgür Aras şarkımla alakalı birçok kez paylaşımlarda bulundu. Ben de bu güzel harekete kayıtsız kalamadım ve bir teşekkür mesaj atmak istedim. Sonrasında da kendi çalışmalarımla alakalı bir görüşme teklifinde bulundum ve sağ olsun beni geri çevirmedi. İlk görüşmemizde yaptığımız o kahve sohbetinde hayallerimi ve yapmak istediklerimi anlattım. Bu vesileyle de Özgür Aras sevgili Sezen Aksu’nun kaleminden çıkan Bu Kadar Mı? şarkısını dinlettirdi ve benim çalışmamı istedi. Ben de iki gün içerisinde hemen bir kayıt gönderdim. Çok beğenildi. Özgür Aras’ın sayesinde Sezen Hanım ile yollarımız kesişti. 

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-DMC ile yollarımız Özgür Aras’ın sayesinde gerçekleşti. Sayende şarkım yayınlandıktan sonra Samsun Demir’den bir tebrik telefonu almıştım. “Umarım bir gün yollarımız kesişir!” demişti. Yaklaşık bir yıl sonra bu durum gerçekleşti. Hayat gerçekten çok garip! 

Bu Kadar Mı? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu soruya şimdiye kadar aldığım en çok dikkatimi çeken bir mesajla cevap vermek istiyorum. Bir dinleyici şöyle yazmış; “Sevmek bu kadar kolay mı? Ya da sevmiş gibi yapıp hiç sevmemek bu kadar kolay mı?” Bu denli derin cümleleri paylaşımlarda ve yorumlarda çok sık görüyorum. Bu durum beni çok mutlu ediyor.

Bu Kadar Mı?’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çok yakın zamanda bir akustik albüm yayınlayacağız. Sonrasında da kendi şarkılarımı yayınlayacağımız bir sürecimiz başlayacak.

Cem Bekar’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bu Kadar Mı?”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.