Röportajlar

Yeni teklisi “Hep Aynı Şeyler”i dinleyicilerle buluşturan Tutku Meriç ile bir röportaj…

Tutku Meriç… İçindeki şiir ve müzik tutkusuyla kendi şiirlerini yazmaya ve kendi şarkılarını bestelemeye başlayan Meriç, ilk iki şiir teklisinden sonra bir eseriyle de dinleyicilerin dikkatini çekti. Şimdi ise kendi eseri yeni teklisi “Hep Aynı Şeyler”i WediaCorp Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Meriç ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yorgun Hissediyorum’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu anlamda müzik ve şiir ile ilgilenmeye nasıl karar verdiniz?

-Müzik yolculuğuma 7 yaşında keman çalmayı öğrenerek başladığımı söyleyebiliriz. Kendimi bildim bileli müziği çok severim. Zamanla ilgim giderek arttı ve bunun yanında gitar, piyano gibi müzik aletlerini de öğrenerek kendimi geliştirmiş oldum. Yine o yaşlarımda katıldığım, içinde müzik kelimesi geçen her türlü etkinlikte beni görmeniz mümkündü aslında. Kendimi sürekli çocuk korolarında şarkı söylerken ya da yıl sonu etkinliklerinden birinde keman çalarken buluyordum. Bu, lise yıllarımda da müzik yarışmalarıyla devam etti. Kendimi müzik alanında yenilemeye ve geliştirmeye çalıştım hep, hala çalışıyorum. Fakat şiirde olaylar biraz farklı gelişti. Çünkü hedefim hiç şiir yazmak olmamıştı. Senelerdir hissettiklerimi ve yaşadıklarımı duygusal karakterimle bütünleştirip yazdığım, kendi halimde tuttuğum defterlerim vardı. Bunları çıkartıp çevremdekilerle paylaştığımda ise yazdıklarımı şiir olarak adlandırdılar. Yazılarımla ilgili beklemediğim kadar olumlu dönüşler almıştım. Böylece yazdıklarımı kendi adımla birlikte daha geniş kitlelerle paylaşma kararı aldım. Öncelikle bazı edebiyat-sanat dergilerinde şiir yazmaya başladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda bir şiir teklisi olan Yorgun Hissediyorum’un oluşum süreci nasıl gelişti? WediaCorp Music ile yollarınız nasıl kesişti? Yorgun Hissediyorum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yazdığım şiirleri kendi sesim ve arkada sevdiğim bir müzik eşliğinde kayıt altına almak hoşuma gidiyordu. Şiirlerimden birkaç tanesini dinlemeyi sevdiğim enstrümantal müziklerle bu şekilde bütünleştiriyordum. Fakat benim için manevi olarak çok değerlilerdi ve onları fazla benimsemiştim. Bu nedenle sadece çok yakın çevremle paylaşıyordum. Fakat Yorgun Hissediyorum şiirimi yazdıktan sonra içimde benim gibi hissedenlerin de bunu dinlemesi gerektiği fikri uyandı -Ah bu duygusallığım, çoğu zaman yönümü belirliyor!- Aniden olan bir şeydi ve paylaşmak için değil kendim için yazmıştım şiiri. İşte tam da bu nedenle paylaşmalıydım. Fakat bildiğim tek şey paylaşmam gerektiğiydi bunu nasıl yapmam gerektiğiyle ilgili pek bir fikrim yoktu. Benim için çok değerliydi ve öylesine bir şekilde paylaşmak içime sinmezdi. Haftalarca düşündüm ve araştırma yaptım. Şiiri üstüne okuduğum müziğin hak sahibiyle dahi iletişime geçtim. En sonunda ise aklıma seneler önce Keşfet FM kanalından dinlediğim bir şiir geldi ve kanalla iletişime geçtim. Alt yapıyı yeniden kendim oluşturdum ve tüm platformlarda paylaştık. Yorgun Hissediyorum çok sevilen bir şiir oldu. Dizeleri çevremdeki insanların ağzından dinlediğim zamanlar oluyordu ve bu benim için inanılmaz bir histi. Sosyal medya üzerinden aldığım mesajlar ise dinleyenlerin hislerine tercüman olduğum yönündeydi hep. Şiirde kendilerini bulduklarını ve dinlerken gerçekten yorgun hissettiklerini söylemeleri, kendi hislerimi dinleyenlere geçirebildiğimin ispatıydı sanırım. Kendimle gurur duydum.

İkinci tekliniz yine bir şiir teklisi  “Nasılsın Diye” oldu. Nasılsın Diye’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Nasılsın Diye ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk şiirimden sonra yaşadığım heyecanla fazla vakit geçmeden paylaştığım bir şiirim oldu. Çünkü Yorgun Hissediyorum’dan sonra zaten ikinci bir şiir beklentisi oluşmuştu. Sürecin nasıl işlediğini tecrübe etmiş olduğum için daha emin adımlar atabildim. Hem şiir hem de okuyuş tarzımla alakalı olumlu dönüşler aldım.

Üçüncü tekliniz bu sefer bir şarkı “Sensin Kafamda” oldu. Sensin Kafamda’nın oluşum süreci nasıl gelişti ve Sensin Kafamda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sensin Kafamda benim ilk şarkım oldu. Aslında senelerdir hayalim kendime ait şarkılarımın olmasıydı. Fakat altyapı hazırlamayı bilmiyordum. Bunun için bana yardım edebilecek tecrübede insanlardan yardım istediğim de oldu. Ama bir sonuç alamamıştım. İşte bu bağlamda yayımladığım iki şiirim; işin seyrinde gelişen, hazırlarken öğrendiğim altyapı çalışmalarımdı aynı zamanda. Şarkı yapabilmem için önümde engel kalmadı ve hedefime ulaştım. Çok severek hazırladığım ve kendimden bir şeyler katmaya çalıştığım bir şarkı oldu. Genel olarak beğenildi. Ama tarzını sevmeyen oldu, orijinal bulan da oldu amatör bulan da.

En son, “Hep Aynı Şeyler”i yayınladınız. Hep Aynı Şeyler’in oluşum süreci nasıl gelişti?

-Hep Aynı Şeyler teklimde duygu karmaşası yaratmak istedim dinleyenlerde. Alışılagelmiş kalıp şarkılar yapmak istemedim, istemiyorum. Amacım genele hitap etmek değil, kendimi bulduğum çalışmalar paylaşabilmek. Bu nedenle şiir ve şarkıyı elimden geldiği kadarıyla bir araya getirmeye çalıştım. Zaten benim için her zaman ayrılmaz bir bütün oldular.

Hep Aynı Şeyler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sık rastlanılan bir tarzı olmaması sevildi. “Film müziği tadında!” yorumunu bile aldım.

Ayrıca kendi düzenlemelerinizi kendiniz yapıyorsunuz. Bu durum size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu? 

-Şu an hayır. Çünkü henüz kafamda hedeflediğim altyapıyı tam anlamıyla sunabilecek yeterlilikte değilim. Taslak olarak kenarda duran çok fazla fikrim var. Zamanla gelişerek onları da en iyi halleriyle paylaşacağım.

Kendi müziğinizi ve şiirinizi nasıl tanımlarsınız?

-Aslında buna ruhumu beslemek için kendime hazırladığım içeceğimi sizinle paylaşmak diyebilirim.

Hep Aynı Şeyler’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette ki var. Daha yolun çok başındayım. Hatta önümüzdeki aylarda yeni bir çalışmayla tekrar karşınıza çıkabilirim. Bu defa sadece kulaklara değil gözlere de bir bütün olarak hitap etmeyi planlıyorum.

Tutku Meriç’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hep Aynı Şeyler”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.