Röportajlar

İlk teklisi “Kalmamış Hiçbir Şey”i dinleyicilerle buluşturan grup AKS ile bir röportaj…

AKS… İzmir’li iki müzisyen; Gökhan Çevir ve Hasan Zando’nun bir araya gelmesiyle oluşan grup, Çevir’in eseri ve grubun ortak düzenlemesi ilk teklisi “Kalmamış Hiçbir Şey”i Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. AKS grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve AKS grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Gökhan Çevir (vokal, beste, geri vokal, gitar): Merhaba, ben Gökhan Çevir. 1988 İzmir Bornova doğumluyum. Çocuk yaştan beri müzikle, özellikle gitarla ilgiliyim. 16 yaşından beri konserler veriyorum. Ege Üniversitesi’nde Fermantasyon / Gıda Teknolojisi bölümünü bitirmiş olmama rağmen müzik hep hayatımda yer aldı, hatta gitar öğretmenliği alanında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı usta öğreticilik belgem de var. 2009 yılında müzik kariyerinin devamı için İstanbul’a yerleştim ve burada pek çok grupla çeşitli etkinliklerde ve festivallerde yer aldım. Ayrıca tiyatro ve dizi oyunculuğu alanında da tecrübelerim oldu. 2017 yılında İzmir’e döndüm ve pandemiyle birlikte stüdyo çalışmalarına ağırlık verdim. İzmir’e döndükten sonra tanıştığım ve çeşitli konserlerde aynı sahneyi paylaştığı Hasan Zando ile birlikte AKS’ı kurduk. İkimiz de Makedon göçmeniyiz, bu da aramızda espri konusudur her zaman! (gülüyor)

Hasan Zando (düzenleme, tuşlular, davul, synth bass, geri vokal): Merhaba, ben Hasan Zando. 1989 İzmir doğumluyum. 9 yaşında akordeonla müziğe başladım. Kendimi Balkan kültürünün içinde bulduğum için folk müzik türlerine küçük yaştan beri hakimim. Lisede ise gitar çalmaya başladım ve böylece Metal, Progressive Metal, Progressive Rock, Funk gibi müzik türleri de bana yön verdi. Bu bağlamda çeşitli gruplarla çalışmaya başladım. 2017 yada 2018 ULAN! isimli metal grubumuza gitarist arıyorduk, davulcu arkadaşımız Anıl Atik sayesinde Gökhan’la tanıştık ve anında birlikte çalım kimyası gelişti. Gökhan’ın bestelerinin olduğunu sonradan öğrendim tabii. İlk olarak Kalmamış Hiçbir Şey’i dinlediğimde şarkıyı çok beğendim ve hemen “Bunun üzerine ne yaparız?”ı konuşmaya başladık uzunca bir zaman. Demo halinden sonra “Birlikte bir şeyler ekleyelim!” konseptiyle başladık ve sonrasında AKS ortaya çıktı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda  “Kalmamış Hiçbir Şey”in oluşum süreci nasıl gelişti?

Gökhan Çevir: 2008 yılında “aka SİNEK” isimli grubumun vokali Uğur Koçoğlu ile girişimini yaptığımız Emo/Post Hardcore tarzında bir şarkıydı. Daha sonra okul, iş gibi nedenlerle ve benim de müzik hayatıma İstanbul’da devam etme kararımdan sonra askıya aldığımız bu şarkıyı yıllarca diğer bestelerim gibi ara ara kurcalarken eksik olan sözler ve müzikteki bir takım tarz değişikliklerini tamamlayıp ham halini Hasan ile paylaşmıştım. Pandemi ile birlikte uzun süredir oluşturmayı beklediğimiz AKS projesi kuruldu ve şarkı son halini aldı.

Prodüksiyonunuzu üstlenen Mario Çıkman ile yollarınız nasıl kesişti?

Gökhan Çevir: Mario 2017’de Roket adlı grubu kurduğumuz grubun hem vokali dostumdu. Birlikte güzel bir müzik yolculuğumuz oldu. 13. Roxy Müzik günleri (Billboard dergisi özel ödülü) bir takım turneler ve festivaller gibi.. 5 senedir Almanya’da yaşamasına rağmen bağlantımız hiç kopmadı. İzmir’e her geldiğinde zaten fırsat buldukça birşeyler  üretirdik. Uzun yıllardır müziksel kimliği dışında, video prodüksiyon konusunda da üst seviyeye gelmiş olan dostum, “Klibini ve görsellerini kendi ellerimle yapacağım!” deyince epey heyecanlanmıştım. Çok da içimize sindi!

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Hasan Zando: Şarkıyı kendimiz yayınlamak yerine bir müzik şirketi ile çalışmanın daha sağlıklı olacağına karar verdik ve çevremizden araştırmaya başladık. Birkaç şirket ile temasa geçsek de; davulcu arkadaşımız Mert Erdem aracılığıyla, Yiğit Kocayol (Monke), Murat Güçlü, Tuğrul Sevgi dostlarımızın da çalıştığı Avrupa Müzik ile yola çıkmaya karar verdik.

Kalmamış Hiçbir Şey ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Gökhan Çevir: Şarkımız sayesinde bir sürü dinleyici ve dost kazanıyoruz. Bu da bizi motive ediyor. Daha çok şarkı yayınlayıp bir an önce sahnede onlarla buluşmak istiyoruz!

Çıkman yönetmenliğindeki klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Gökhan Çevir: Bir araya geldiğimiz dönemde Mario zaten çeşitli video ve müzik projeleri üzerine çalışıyordu. Demonun hazırlanmasıyla birlikte video ile ilgili fikirler üretmeye başladık. Ghetto International Production ekibinden Johanna Grobe ve Ulaş Güneş hemen bu fikirleri bir araya getirip terkedilmiş bir mekan bulmak için çeşitli keşif gezileri yaptılar. Oyuncu arayışımız da Oben Sağlam sayesinde çok uzun sürmedi, ilk aklımıza gelen isimdi. Mario zaten kafasında nasıl bir görsel almak istediğini kurgulamıştı o yüzden çekimler de yalnızca 2 gün sürdü. Kurgusunu da Almanya’ya döndükten sonra bitirdiler. Klip ile ilgili geri dönüşler gerçekten heyecan verici. Renk seçimi, müzik ile uyumluluğu ve genel video dizaynı ile ilgili pozitif geri dönüşler hep. Zaten Mario’nun tasarımlarını ve görsel algısını bireysel olarak çok seviyorum. Bu projede de bir arada olmamız benim için çok güzel bir şanstı. Hepsine tekrardan buradan teşekkür ederim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Hasan Zando: Aslında ikimiz de rock/metal temelli adamlarız; şarkıların inşası sürecinde biraz o taraflara kayıyor gibi olsak da prodüksyon aşamasında, şarkının asıl anlatmak istediği soundları hissediyoruz ve synthwave tarzı bir yapı ortaya çıkıyor. Tek bir tarza bağlı kalma zorunluluğu da hissetmiyoruz tabii; şarkının başına oturduğumuzda, neyi anlatıyorsa onu çalıyoruz.

Kalmamış Hiçbir Şey’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Hasan Zando: Tabii ki var, hatta iki şarkı daha yolda diyebiliriz. Aşağı yukarı bestelerin inşa süreci bitti, sonrasında kayıt, mix ve mastering süreçleri bizi bekliyor. Bu süreçlerde yanımızda olan çok yetenekli ve eli çabuk dostlarımız olduğundan, şarkılar kısa sürede dinleyiciyle buluşur diye düşünüyorum.

AKS grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kalmamış Hiçbir Şey”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.