Röportajlar

Yeni teklisi “Lady”yi dinleyicilerle buluşturan Deniz Kırcı ile bir röportaj…

2020, alternatif tınıları müziğinde barındıran pek çok genç müzisyeni de şimdiden bizlere kazandırmış durumda. Yorumladığı çalışmaları uzun zamandır YouTube hesabında yayınlamaya devam eden; ayrıca pek çok enstrümandaki yeteneğini de bu videolarla paylaşan Deniz Kırcı da bu bağlamda Avrupa Müzik etiketiyle art arda iki tekli (“Tonight” ve “Lady”) yayınladı ve iki tekli de müzikseverlerden başarılı geri dönüşler almaya devam ediyor. Deniz Kırcı ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, teklilerini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Tonight’a kadar olan müzik yolculuğunda neler yaptın? 

Küçüklüğümden beri müzikle ilgileniyorum ve küçük yaşta gitar, piyano, davul ve klarnet öğrenmeye merak sardım. İlerleyen zamanlarda ayrıca bir YouTube kanalı yarattım ve sevdiğim şarkıların coverlarını yayınlamaya başladım. Daha ortaokulda birkaç grup kurmuştum, ve bazen sahne alırdık… Kendi müziğimi ise 12-13 yaşımdan beri ciddi olarak geliştiriyorum, ama  prodüksiyon bilgimin yeterli olmadığını düşünerek demo olarak da hazırlamama rağmen hiç bir şarkımı paylaşmadım. Tonight ile ilk defa bir bestem yayınlanmış oldu.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdin?

-Son 4-5 senede bir çok bestem birikti, bir çoğunu zaman içinde demo seviyesinde de olsa prodüksiyon olarak hazırladım ve 2020 itibari ile bu müziklerimi insanlarla paylaşmaya karar verdim. Müzik dünyasında yeni birisi olarak, sesimi ve tarzımı zamanla tanıtmak için tekliler ile başlamanın iyi bir fikir olduğunu düşündüm… Tonight da birkaç sene evvel yazıp düzenlediğim bu şarkılardan biriydi. Benim müziğimi oldukça iyi yansıtan bir parça olduğundan dolayı ilk çıkış için uygun olacağını düşündüm. Şarkıyı çıkartma sürecine girince de, prodüksiyonumu hazırlayan Vesim İpek ile parçanın ince detaylarını düzenledik ve çıkış için hazırladık. 

Avrupa Müzik ile yolun nasıl kesişti? 

-Ben birkaç sene önce okulla ilgili bir müzik projesi yapıp internete koymuştum. Bir ortak tanıdığımız Avrupa Müzik’e bu şarkılarımı dinletti ve sağ olsunlar beğenmişler ve birlikte çalışmaya uygun buldular. 

Düzenlemeni ve prodüksiyonunu yapan Vesim İpek ile yolun nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik’teki menajerlerim bizi tanıştırdı. Vesim İpek şarkılarımı çıkış için uygun seviyeye getirdi. ilk defa prodüksiyon olarak bir profesyonel ile çalışmış oldum, çok faydalı bir tecrübe ve onunla çalışırken çok şey öğreniyorum. Çok pratik ve esnek birisi, şarkıda nasıl bir sound istediğimi daha ilk toplantıda aktarabiliyorum, zaman ve emek kaybı olmadan ilerliyoruz.

İkinci tekli olarak da Lady dinleyicilerle buluştu. Lady’nin oluşum süreci nasıl gelişti?

Lady de Tonight gibi 5 yıllık dönemde yaptığım şarkılardan biriydi.

Tonight ve Lady ile ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

-Beklentilerim aşıldı. Küçük yaştan beri şarkılarımı İngilizce yazıyorum, ve açıkçası nasıl karşılanacağını bilmiyordum, özellikle de ilk teklide. Ama ilk iki şarkım epey dinlendi, insanlar ‘playlist’lerine ekliyorlar, ve şimdiye kadar birçok kişi bana mesaj atıp teklilerimi ne kadar çok sevdiklerini söylediler. Bu beni çok mutlu etti! Benim zaten müzik yapma amacım insanların duygularına ulaşmak olduğundan dolayı şimdilik küçük bir dinleyici kitlesi bile olsa, bu amaca yavaş yavaş ulaştığımı görmek beni sevindiriyor. 

Tonight’taki enstrümanların büyük kısmını da videolarda olduğu gibi sen çaldın. Bu bağlamda bu durum sana özgür bir alan sağlıyor mu?

-Evet, büyük bir rahatlık, bu sayede müziksel bir fikrim olunca kendim kolayca gerçekleştirebiliyorum. Enstrümanların yanı sıra kayıtlarımı da kendim aranje etmem şarkıların tarzını ve soundunu da özgürce kontrol etme imkanı veriyor. Bazen ev stüdyomda bir köşeden öbür köşeye dönüp ayrı bir enstrüman alıyorum elime, ve bir oturuşta bir şarkı demosu bitirebiliyorum. Fakat birkaç enstrüman çalabilsem de virtüöz değilim, bu yüzden bazen başkalarının katkıları benim için çok değerli oluyor. Mesela Tonight, Lady ve henüz yayınlanmayan birkaç şarkımda daha, yakın arkadaşım Ivo Lobutov gitar doğaçlamaları yaptı benim için. İkinci bir bakış açısı gelince çok enteresan fikirler oluşuyor, şarkıyı kesinlikle başka bir seviyeye taşıyabiliyor. Bence iş birlikleri her zaman mükemmel sonuçlar verir!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsın?

-Çocukluğum; ailem sayesinde Tracy Chapman, Dire Straits, Leonard Cohen, Supertramp vs, ergenliğim de P!nk, Tom Odell, Adele, Lady Gaga vs. dinleyerek geçti… Büyüdükçe diğer müzik türlerine de ilgi duymaya başladım. Beste yaparken o an en doğal ne gelirse onu yazıyorum. Beni etkileyen tüm müzisyenlerin, müziğime mutlaka bir şeyler kattığını düşünüyorum. Özelde ise şarkılarımın sözleri ve atmosferi edebiyattan, ilgilendiğim diğer art-form’larından, yaşanmışlıklardan etkileniyorlar. Özellikle de edebiyat ile çok ilgiliyim, şiir yazarım… ve şarkılarımla hikayeler anlatmaya çalışırım. Tüm bu faktörler benim müziğimi duygusal ve kişisel yapıyorlar, sonuçta bana özgü bir tarz yarattığını düşünüyorum.

Lady’den sonra yapmayı düşündüğün çalışmalar var mı?

-Tonight ve Lady’den sonra arka arkaya yeni tekliler yayınlamaya devam etmeyi planlıyorum…Bu iki teklinin akustik versiyonlarını da yayınlama fikrim var, açıkçası dinlemek isteyenlere ulaşmaya devam etmek istiyorum.

Deniz Kırcı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Tonight” ve “Lady”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.