Röportajlar

Yeni teklisi “Run Pablo”yu dinleyicilerle buluşturan ACA ile bir röportaj…

Türkiye’de Rap müzik konusunda zaman içinde pek çok albümlü isim olduğu kadar çalışmalarını YouTube ve MySpace gibi mecralarda paylaşan pek çok Underground isim de ismini duyurma şansı yakaladı. Onlardan birisi olan ACA, 2021 ile birlikte dijital platformlarda da çalışmalarını yayınlamaya başladı. Bu çalışmalarını çocukluktan beri müzik yaptığı arkadaşları ile kurduğu El Bafiros etiketiyle dinleyicilerle buluşturan ACA, en son kendi eseri “Run Pablo”yu dinleyicilerle buluşturdu. ACA (Ali Can Anakök) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle OL’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda YouTube’da çalışmalarınızı yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu çalışmalarınızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-OL’a gelene kadar geçen sürede kendimce amatör olan birçok şarkı yaptım. OL benim diğer dijital platformlara geçişimdeki ilk şarkım. Zaten çok küçük yaştan beri bu işin içerİsindeyim. YouTube’a gelene kadar MySpace dahil olmak üzere diğer platformları da kullanıyordum, YouTube’a şarkı yüklemeye karar vermek gibi bir durumum olmadı çünkü insanlara başka türlü ulaşamazdım! (gülüyor) OL da ondan önce yayınladığım diğer şarkılar gibi güzel geri dönüşler aldığım bir şarkıydı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda OL’un oluşum süreci nasıl gelişti? Öncelikle kurucularından olduğunuz El Bafiros’ın oluşumu nasıl gelişti? Bu teklide de yer alan kuruculardan Dr.WM ve (YouTube’da yayınlanan Hustle’da da birlikte yer aldığınız) DesX93 ile yollarınız nasıl kesişti? Cim Beats ile yollarınız nasıl kesişti? OL ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-OL’dan önce aşağı yukarı bir 5 aylık sessiz kaldığım bir süreç oldu, öncesinde YouTube’da “Hustle” isimli bir şarkı yayınlamıştım. Bu şarkımı çocukluğumdan beri tanıdığım Des (Ulaş) ile kaydetmek istedim ve kendisine gidince sağ olsun beni kırmadı. Hatta şarkının tüm teknik işlemlerini üstlenmesinin yanı sıra klibi de o çekti. Bu şarkıdan sonra yeni şarkılar yapma isteğim artınca o yüzden arkadaşlarımla bir gece ansızın böyle bir şarkıyı, OL’u yapmaya karar verdik. El Bafiros bizim için öncelikle bir aile teması içeriyor çünkü içinde bulunduğumuz oluşumdaki herkes çocukluğundan beri arkadaş ve o yıllardan beri birlikte birlikte müzik yapıyoruz. Yollarımız birbirimizle çocukken de müzik sayesinde kesişmişti. Cim Beats (Cemil) kardeşimle bir arkadaşım vasıtasıyla kesişti yolumuz, o dönemler askerden yeni gelmişti ve o da elinin pasının silinmesini istiyordu sonuçta o da bir süre müzikten uzak kalmıştı. Bu uzak kalışı da bizim OL’un alt yapısını yaparak giderdi. Geri dönüş olarak kimse açıkçası bizden böyle vokaller beklemiyordu, insanları şaşırtmış bulunduk.

İkinci tekliniz Dr.WM ile “Çek Kılıçları” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Beat sahibi Raven a.k.a. Akif Bulgucu ile yollarınız nasıl kesişti? Çek Kılıçları ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-OL yeni çıkmıştı ve bizi aşırı gaza getiren bir proje olmuştu. O dönemde Dr.WM (Buğra) ile evde kendi kendimize sürekli şarkı sözleri yazıyorduk. Raven (Akif) ile o dönemlerde Instagram üzerinden tanışmıştık ve yaptığı altyapılar hoşuma gidiyordu. O sıra elinde hazır bir altyapısı vardı, biz de Buğra ile şarkıyı yapma kararı aldık. OL’dan sonra insanlar bizden beklentilerini hiç kesmediler sağ olsunlar Çek Kılıçları şarkımızı da beğendiler.

En son yine Raven beatiyle “Run Pablo”yu yayınladınız. Teklinin oluşumu nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Elcano ile yollarınız nasıl kesişti? Run Pablo ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Run Pablo benim için özel bir şarkı çünkü beklediğim her şeyi bana fazlasıyla verdi öncelikle. Şarkı uzun zaman sonra benim yaptığım ilk solo teklim. Elcano ile şarkıma yapılan yanlış mix & mastering sayesinde yollarımız kesişti, ikimizin de ortak çok sevdiği bir arkadaşımız var, onun vesilesiyle Can ile çalıştık. Benim için çok keyifli bir işti. Sonucundan da gayet memnundum. Geri dönüş olarak da Spotify’da 19.000’i geçti şarkım diğer şarkılarıma göre en çok etkileşim aldığım projem diyebilirim.

Klibi yöneten Sezgin Yüzay ve prodüksiyonu üstlenen Enes Bostancı ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle Enes bir süredir hayatımda olan birisi, benim için kardeşim gibidir ve birçok şarkımda yanımda olan birisi. Son şarkımın prodüksiyon işleriyle kendisi ilgilenmek istedi. Zaten klibin yönetmeni de Enes’in çocukluk arkadaşı onun sayesinde ortak bir projede çalışma şansımız oldu. Zorlu ve bir o kadar da keyifli bir çalışmaydı. Şarkı YouTube’da 12.000’i gördü, bence bu da geri dönüşü güzel olarak adlandırmamıza yeterli.

Ayrıca Mali T. ile On 3’ü YouTube’da yayınladınız. Mali T. ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle Mali T. benim en küçük erkek kardeşim. Şarkının adından da anlayacağınız üzere kendisi daha 13 yaşında. Bu şarkı benim ona doğum günü hediyesi olarak yaptığım bir proje. Orada okuduğum sözler Rap müzik kariyerimdeki ilk yaptığım şarkımın sözleri. Geri dönüş olarak özellikle insanların kardeşimin yaptığı müziğe şahit olmaları ve onun vokallerini beğenmeleri benim için yeterliydi, nitekim öyle de oldu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müzik evrensel bir şey benim için. Yaptığımız müzik insanların içinde gizli tuttuğu birçok hissi, duyguyu, serzenişi içeriyor. Bu sokak hayatı olabilir, aile hayatı olabilir, normal yaşantısı olabilir. Ben de içimde tuttuğum söylemek istediğim şeyleri insanlara anlatmaya çalışıyorum. Diğerlerinden beni ayıran bir şey var mıdır bilemem ama kendimce her seferinde daha eşsiz bir şey yapmaya çalışıyorum. Sonuçta emek verilen her iş ya da her sanat eşsiz değil midir?

Run Pablo’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet düşünüyorum bu sene bitmeden bir aksilik çıkmazsa eğer en az 3 tane daha şarkı yayınlamayı düşünüyorum. Hatta bunun çalışmalarına başladık bile. Önümüz ay içerisinde yine Mali T.-Nox-İvo ve içinde benim de bulunduğum Family Business adında bir şarkı yayınlayacağız. Şimdiden keyifli dinlemeler!

ACA’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Run Pablo”yu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.