Röportajlar

İlk EP çalışması “Belhiz”i dinleyicilerle buluşturan Belhiz ile bir röportaj…

Son dönemde Türk Halk Müziği anlamında pek çok başarılı ilk çalışma (albüm-EP-tekli-proje albüm) dinleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Bu çalışmalardan birisi de, çocuk yaştan beri Türk Halk Müziği’nin içinde olup çeşitli hocalardan eğitimler alan ve hem yurtiçi hem de yurtdışı müzik eğitimiyle Anadolu ile Batı müziğine aynı duyarlılıkla hakim olabilen Belhiz’in Özce Müzik etiketli üç türküden oluşan ilk EP çalışması “Belhiz” oldu. Belhiz (Belhiz Berna Ulusu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Belhiz” EP’sine kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda yurt içindeki ve yurtdışındaki konservatuvar eğitimleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Belhiz albümünden önce 10 yıllık müzik eğitimim var. Eğitime şu anda da devam etmekteyim. Güzel Sanatlar Lisesi’nde Müzik bölümünü başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü Türk Halk Müziği Anasanat Dalı’nı bölüm birincisi olarak tamamladım.Haliç Üniversitesi Konservatuvarı’nda Yücel Paşmakçı, Çetin Akdeniz, Dilan Akıncı, Mutlu Torun gibi müziğe hayatını adamış değerli hocalardan eğitim aldım. Şu an tez sürecinde tezimi yazmaktayım. Müziksel anlamda gerek yurt içi gerek yurt dışında verimli eğitimler gördüm. Yurt dışında teorik anlamda çok geniş kapsamlı eğitimler gördüm. Müziksel anlamda yurt dışında kendime teorik anlamda çok şey katsam da hocalarımdan şan eğitimi de gördüm. Bunun müzik hayatıma çok etkisini gördüm.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Belhiz EP’sinin oluşum süreci nasıl gelişti? Yapımınızı Özce Müzik olarak üstlenen ve yönetmenliğinizi üstlenen Cem Doğan ile yollarınız nasıl kesişti?

-EP yapmak hayalimdi. Çok uzun süredir düşünüyordum uygulamaya geçirmek için belirli bir eğitimi tamamlamak istedim. Lisans eğitimim bittikten sonra yüksek lisans ders dönemini bitirdikten sonra yapmaya karar verdim. O süreçte Cem Doğan ile yollarımız kesişti. Cem Doğan’ı hep takip ediyordum. Geleneksel icraları, sesi, müzikalitesi ve en önemlisi müzik ahlakı gereği bu yolda çalışmakta gurur duyduğum birisi oldu hocam. Çok destek oldu. Kendisi ile çalışmak benim için gurur verici oldu.

Belhiz EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kötü dönüş hiç almadım. Çok güzel yorumlar aldım. Değerli hocalarım ve çevremdeki herkes sağ olsunlar çok güzel yorumlarda bulundular.

Ayrıca YouTube sayfanızda çeşitli türküleri yorumları paylaşıyorsunuz. Sizce YouTube, yorumlarınızı duyurma konusunda etkili mi?

-YouTube eskisi kadar rağbet gören bir platform değil bence. Instagram daha öne çıkıyor diye düşünüyorum.

Belhiz EP’sinden sonra yapmak istediğiniz çalışmalar var mı?

-Elbette. Belhiz EP’si bir başlangıçtı, devamı gelecek.  Bu yolda kendime ve bu kültürü doğru aktararak yapmak istediğim çeşitli projeler var. Uygun zamanda sizlerle paylaşacağım.

Belhiz’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Belhiz” EP’sini tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.