Röportajlar

Yeni teklisi “Süre Dolmadan”ı dinleyicilerle buluşturan Özge Arslan ile bir röportaj…

Özge Arslan’ı çoğu dinleyici ilk teklisi Fark Et ile hatırlayacaktır. 2017 tarihli bu tekliden üç yıl sonra Avrupa Müzik etiketiyle yeni teklisi Süre Dolmadan’ı yayınlayarak elektronik tınıların izinde gitmeye devam eden Arslan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Fark Et’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Enstrümanlara olan ilgimle başladığım müzik yolculuğunun en başında birçok grupla işbirliği halinde şarkılar söyledim. Her yeni gün öğrendiğim değerli tecrübelerin üzerine ekleyerek ne istediğime tam olarak karar verdiğim an projeyi şekillendirmek için harekete geçmeye başladım. İlk etapta pek fazla popüler kültüre yönelik üretimler yapmam konusunda tabiri caizse tavsiyeler aldım fakat hiçbir zaman içimdeki sesin belki daha zorlu yolun heyecanı kadar doğru hissettirmedi. Karşılaştığım önemli müzik insanları konusunda çok şanslıydım, Fark Et’i hayata geçirmeden önce 3 yıl boyunca keşfime ortak olan çok değerli Fatih Yıldız’ın varlığı gibi.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve o dönem Personal Space Records ile yollarınız nasıl kesişti?

-PSR’ın kurucusu ve yetenekli müzisyen Serhat Erman the Revolters’dan beri tanıdığım ve fikirlerine güvendiğim bir arkadaşım. Böyle bir oluşumu hayata geçirdiğinde hiç şüphesiz demoyu kendilerine gönderdim. Dinledikten hemen sonra harekete geçtik ve o süreçte fikren dahi birebir ortak olmak çok keyifli süreçlerdi. Sanırım ilk tekli çalışması iTunes ana sayfada öne çıkarılan nadir alternatif projelerden biri oldu. Bununla da yetinmeyerek Apple Music Dubai görüşmeleri sağlandı, bunun için kendilerine ve Cemal Arman’a ayrıca teşekkür ederim.

Fark Et ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ruhunu ve anlatmak istediğini anlayan şarkı ile temas eden dinleyicilerden o kadar güzel mesajlar aldımki. Hikayeye merhaba diyen bir çalışma olduğu için başlangıcın bu denli anlaşılır olması inancımı katlayarak yükseltmişti. Bazen bir teklinin bile bundan sonra anlatmak istediklerinizin habercisi olabileceğine şahit olduk.

Süre Dolmadan’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Fark Et sonrasında planlamalar esnasında sevgili menajerim Burçin Turna ile tanıştım. Müziğe tutku ile ve disiplinle yaklaşan son yıllarda gördüğüm en tutku dolu insan. Her planlamamızda bu senkronda adım adım ilerlememiz de kaçınılmaz oldu. Henüz ritmimiz yüksek olmasa da Avrupa Müzik önerisi ile plak şirketi tanışmamız ve akabinden nefis enerjili ekibiyle anlaşmamız çok kısa sürede gelişti. Projeye kendi projeleri gibi sahiplenmeleri zaten süreci hızlandırarak Süre Dolmadan’ı ortaya çıkarmış oldu.

Düzenlemenizi yapan Yaşar Görkem Arslan ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

-Görkem’in daha önce yapmış olduğu aranjelerine bir konser dönüşü denk geldim ve hiç rastlamadığım bir tavrı vardı anlatımının. Tanıştığımızda ve şarkıyı ortaya çıkarırken o uniq dokuyu korumaya çalıştığım ikinci teklide de istenilen sonucun ortaya çıkmasındaki en büyük etken oldu. Yaratıcı, farklı soundlar ve noktalar peşinde olan bir aranjör müzik insanı.

Süre Dolmadan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Süre Dolmadan biraz daha alışılan duyumlardan uzak bir şarkı. Düzenlemesi ve kullanılan ögelerin yalınlığı itibariyle ilk etapta dinleyen bir çok kişiye farklı geldiği kaçınılmaz bir gerçek. Şarkıdan da öte projeyi genel olarak soran bir kısım oldu diyebilirim, videosu ve müzikte yer alan ritmik doğasıyla ilgili epey şaşırtıcı ve güzel yorumlar aldık.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Sadece müzikle kısıtlı kalmayarak genel olarak sınırları aşma peşinde bir niyeti var diyebilirim. Progresyon içerikli fakat kimi zaman da umut vadeden bir çember içinde dönüyor. Janr olarak nitelendirmeyi kısıtlı bulduğum için takdir o noktada tamamen sizin.

Süre Dolmadan sonrası yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Hazır olan bir projemiz daha mevcut, yazın her şey normale dönmesini umut ederek hayata geçirmeyi planladığımız… Bir de işbirliği sürprizlerimiz olacak, bunlar biraz daha doğal süreçte gelişiyor diyebilirim. Ardından albüm şarkılarını içeren tekliler ve genel konsepti içeren albüm konseptini yayınlamayı hedefliyoruz.

Özge Arslan’a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Süre Dolmadan’ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.