Röportajlar

Yeni teklisi “Yoruldum”u dinleyicilerle buluşturan grup Sokak Ağzı ile bir röportaj…

Sokak Ağzı… Uzun süredir birbirini tanıyan ve zaman içinde değişerek kendisini bulan grubun ilk albümü “Tüm Gölgeler” 2019 yılında dinleyicilerle buluştuğunda grup, Grunge-Rock ve Post-Grunge alanındaki az olan Türkçe çalışmaların içine nitelikli bir ürünle giriş yapmıştı. Grup, grubun vokali Abdulkadir Çığşar’ın kurucularından olduğu Jeremy Production Studios firmasının kuruluşuyla birlikte çalışmalarına hız verdi. En son yeni teklisi “Yoruldum”u dinleyicilerle buluşturan Sokak Ağzı grubuyla Bi’Kuble için; müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Sokak Ağzı grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Abdulkadir Çığşar (vokal-gitar-beste): Çocukluktan beri kendi kendime müzik yapıyor, kaset falan ne varsa kendimi kaydediyordum. Eski bir projede Eren’le birlikte çaldık o gün bugündür kader arkadaşı olduk diyebilirim. Ömer’le Kadıköy sokaklarında karşılaşa karşılaşa tanıştık. İlk albümden sonra ekibe dahil oldu ve mükemmel oldu. Ekibe son katılan Cem oldu. Eksik parça gibiydi. Geldi ve kadromuz tamamlandı. Kayıtlarda kardeşim de (İbrahim Çığşar aka İkinci Peron) gelip gitar çalıyor. Başka bir işi olduğu için sahne konusunda ekipte değil. Ama kayıtlarda o da bizle. Bu ekiple birlikte müzik yapmaktan gerçekten büyük keyif alıyorum.

-Eren Mustafa Uysal (bas gitar): Grubun bas gitaristiyim. Sokak Ağzı grubunun temellerinin atıldığı 2008 yılından beri Abdulkadir ile birlikte müzik serüvenimiz devam etmektedir. Grup üyeleri olarak birlikte yakaladığımız yüksek enerjiyi, bütünüyle şarkılarımıza yansıttığımızı düşünüyoruz. Bu nedenle tüm bu serüvenle birlikte Sokak Ağzı, sınırların olmadığı ve herkesin kendinden bir parça bulacağı bir oluşum haline geldi.

Ömer Alpaslan Karaçalı (davul): 1999 yılından beri müzik ile ilgileniyor, icra etmeye çalışıyorum. 2014 yılında Sokak Ağzı grubu ile olan tanışıklığım günümüzde beraber müzik yaptığımız bir sürece evrildi. Anlatım tarzını kendine has bulduğum; yer yer sakin ama kızgın, yumuşak duyulup sert hissedilen melodilerle süslü bu oluşumda yer almak oldukça keyifli.

Cem Ayar (elektro gitar): 2011 senesinden beri müzikle uğraşıyorum. 2018 yılında tanıdığım Sokak Ağzı grubunun 2021’den beri gitaristliğini yapıyorum. Sözleriyle müziğine ayrı anlam katan, ruha dokunan bu ekiple çalmanın keyfini yaşıyorum.

Bir albüm yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Tüm Gölgeler”in oluşum süreci nasıl gelişti? Tüm Gölgeler albümü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Abdülkadir Çığşar: Zaten çok sayıda şarkı birikmişti. Bir gün stüdyoya girmeye karar verdik ve albümü kaydettik. Dönüşler iyiydi, o albüm sayesinde bizi sürekli takip eden bir kitleye eriştik. 

Tüm Gölgeler’den bir animasyon, bir stop-motion bir de video klip yayınladınız. Bu animasyonların ve klibin oluşumu nasıl gelişti ve bu üç ürün ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Sokak Ağzı: Bir animasyon, bir stop motion, iki de video klip yayınladık aslında. Animasyon ve stop motion’da kamerayla çekemeyeceğimiz fikirler vardı, bu yüzden bu şekilde oldular. Geri dönüşler güzeldi. 

İkinci çalışmanız “Olmamak” oldu. Olmamak’ın ve klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Olmamak ile (hem şarkı hem de klip) ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Sokak Ağzı: Olmamak ikinci albümden bir şarkı olacakken, tekli olarak yayınlama kararı verdik. Klibe gelince; sahneye dansözle çıkma fikrimiz vardı, bunu bu klipte bir deneyelim dedik! Geri dönüşler almaya devam ediyoruz.

En son “Yoruldum”u dinleyicilerle buluşturdunuz. Yoruldum’un oluşum süreci nasıl gelişti?

Sokak Ağzı: Yoruldum, var olan şarkılarımızdan biriydi, sadece yeni kayıt altına almış olduk. Biraz içsel hesaplaşmaları konu alıyor. 

Yoruldum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Sokak Ağzı: Dinlenmeler gayet iyi gidiyor. Amerika’daki dinlemeler de yükseldi bu şarkıyla. O diyarlarda ne oluyor, bir fikrimiz yok!

Abdülkadir bey, Yoruldum’un klibinin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Abdülkadir Çığşar: Yoruldum biraz buhranlı bir şarkı ve dar bir alanda onu yansıtmaya çalıştık bu klipte. Şarkı ile birlikte güzel geri dönüşler almaya devam ediyoruz.

Abdülkadir bey, Olmamak ile birlikte yapımlarınız sizin de kurucusu olduğunuz Jeremy Production Studios etiketiyle dinleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Öncelikle kendi firmanızı kurma fikri nasıl gelişti ve çalışmalarınızı kendi firmanızdan çıkarmak size özgür bir alan sağlıyor mu?

Abdülkadir Çığşar: Bu eski bir fikirdi ve geçen sene hayata geçti. Müzikle bu kadar iç içe olan çoğu insanın aklından geçiyordur herhalde kendi yapım şirketini kurmak. Sorumluluklarınızı artıran şeyler çok da özgür bir alan sağlamıyor, en azından üretim açısından. İlgilenmeniz gereken başka şeyler, başka insanlar da oluyor. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Sokak Ağzı: Müziğimizi dinleyen insanlar tanımlasın onu, bize düşmez o! (Gülüşmeler)

Yoruldum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Sokak Ağzı: Elbette!

Sokak Ağzı grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yoruldum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.