Röportajlar

Beklenen çalışması ‘Gulo’yu dinleyicilerle buluşturan başarılı sanatçı Bahar Sarıboğa ile röportaj…

Nisan ayının ilk günlerinde, bir süre önce bilgilerini dinleyicilerle paylaştığı ‘Gulo’ şarkısını tekli olarak Ahenk Müzik etiketiyle dinleyiciyle buluşturan Bahar Sarıboğa ile Bi’Kuble için Gulo‘nun hikayesini, müzik yolculuğunu ve projelerini konuştuk.

-Öncelikle ilk solo albümünüz sonrası nasıl geri dönüşler aldınız?

-“İlk Nefes” isimli solo albümüm daha önce  yaptığımız Grup Revan albümlerine göre farklı bir tarzdaydı.  Güzel tepkiler ve olumlamalar oldu. Benim için müzik bir arayış ve dolayısıyla ben müziği tarz ya da tür olarak kategorize edemiyorum. Aslında mesleki anlamda akademik kariyerimde Klasik Batı Müziği üzerine…Solo albüm çalışmasında “İlk Nefes” benim için güzel bir adım oldu. Albümden sonra yolumuz birçok güzel insanla çakıştı ve başka projeler ortaya çıktı ve çıkmaya da devam edecek yakında ….

Solo albümünüzden sonra yer aldığınız başka çalışmalarınız oldu mu?

-Birçok albüm çalışmasında vokal ve flüt kayıtlarında yer alıyorum. Onun dışından konuk sanatçı olarak yer aldığım albümler oldu. Solo albüm öncesi var aslında; Grup Revan… 2005 yılında babam Erdal Sarıboğa ve kardeşim Ozan Sarıboğa ile kurduğumuz “Grup Revan” ile “Sevginin Töresi Uyanınca” adlı ilk albümümüzü yayınladık. 2012 yılında da ikinci albüm “Sineden” yayınlandı. Bunun yanı sıra 2014 yılında Kent Şarkıları grubunun hazırlamış olduğu “Çocuğun Düşü” single albüm projesinde yer aldım. Aynı yıl Aydın Öztürk Bestelerini Söylediler 3 albümünde “Uçurumdur Gözlerin” ve 2015 yılında Seyduna Türküleri (Yasnura)‘da “Gitmek Gerek” adlı eserleri yorumladım. 2018 yılında  “On Kadın” albümünde “Kadın Olunca” adlı eseri, piyano sanatçısı Ozan Sarıboğa ve keman sanatçısı Utku Barış Andaç‘ın “Azerbaıjan Love Songs” albümünde ise “Sene de Galmaz” adlı eseri seslendirdim.

Solo albüm sonrası On Kadın projesinde de yar aldınız. Projeye nasıl dahil oldunuz?

-Projeyi hazırlayan değerli müzisyen arkadaşım Canan Sağar bu projede yer almamı istedi. Benim için düşündüğü şarkı “Kadın Olunca’ yı gönderdi bana ve ben de seve seve yorumlamaya çalıştım.

Kardeşiniz Ozan Sarıboğa’nın çalışması ‘Azerbaijan Love Songs’a dahil olmanız nasıl gerçekleşti?

Albümün yapımcısı Sercan Hüseyin Yılmaz (Ahenk Müzik) “Sene de Galmaz” isimli eseri seslendirmemi istedi.

Gulo çalışmasının ortaya çıkışı nasıl gelişti?

-Bu şarkıda Gülizar’ı, aslında Anadolu’nun bütün kadınlarını anlatmak istedik. Acı bir öykü; Gülizar, yaklaşık 1889 yıllarında yaşamış çok güzel, cesur ve dirençli bir genç kızdır. Onun hikâyesi Muş yöresinde geçer. Gülizar daha 14 yaşında iken Musa Bey tarafından ailesinin konağına baskın düzenlenerek kaçırılır. Musa Bey’in dört eşi olduğu için Gülizar’ı beşinci eş yapmasına şeyhler izin vermez ve Musa Bey onu erkek kardeşi Cezahir’le evlendirir. Ne bedenini teslim eder, ne de inancını inkâr eder. Bu uğurda hem manevi hem de fiziksel şiddete maruz kalır ve bir gözünü kaybeder. Musa Bey’in konağında sessizce mücadele ettiğini duyan Gülizar’ın ailesi çalmadık kapı bırakmaz ve yıllar sürecek, Sultan Abdülhamit‘in emriyle İstanbul’a taşınacak, yabancı gözlemciler tarafından ilgiyle izlenerek Avrupa basınına da yansıtılacak bir hukuk mücadelesi başlatır. Dava sonucunda Gülizar ailesine iade edilir. Gülizar’ın bu gerçek hikâyesi türkülere konu olur. 

Gulo, Gülizar’ın bu hikayesini yansıtan ağıt türünde bir halk ezgisidir. Bu ağıt ile tanışmama yapımcım Sercan Hüseyin Yılmaz (Ahenk Müzik) vesile oldu. Aslı Ermenice olan bu şarkının yeni ve Türkçe sözlerini şair ve yazar Bedros Dağlıyan yazdı. Gulo’nun düzenlemesi Ozan Sarıboğa’ya ait. Şarkının stüdyo kayıtları “hücum kayıt” olarak gerçekleşti. Kayıtlar Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi kayıt stüdyosunda Doç. Dr. Arda Eden ve Arş Gör. Halil İmik tarafından alındı. Piyano Ozan Sarıboğa, çello Murat Süngü, şelpe bağlama Volkan Kaplan ve duduk İlbeği Can Erzincan tarafından icra edildi. Video çekimleri ve kurgu Osman Çetinkaya ve Çisem Baydar tarafından yapıldı. Şarkının mix ve mastering aşamaları yine Ozan Sarıboğa’nın ellerinden geçti. “Gulo’nun güzel zamanlarının imgesi (renkli) ve karanlık zamanlarının imgesi (renksiz)” düşüncesinden yola çıkarak ön kapağı Erkan Güneş tasarladı.

Bu çalışmadan sonra yapmayı düşündüğünüz projeleriniz nelerdir?

-Elbette olacak. Hayatım müzik… Müzik ile doğdum, müzik ile büyüyorum…Sırada ikinci solo albüm ve Grup Revan’ın üçüncü albümü olacak. Ayrıca flüt ile ilgili bir enstrümantal albüm yapma düşüncem de var. Ama hepsi kendi olgunlaşma zamanını bekliyor.

Bahar Sarıboğa‘ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Gulo’ yu tüm dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.