Röportajlar

İlk teklisi “Şenol Abi”yi dinleyicilerle buluşturan ve Gider Gider grubuyla da tanıdığımız Mert Gider ile bir röportaj…

Mert Gider ismini çoğu dinleyici Gider Gider grubuyla tanıdı. Şimdi ise Gider, solo olarak ilk teklisi olan “Şenol Abi”yi Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Aynı zamanda klip yönetmenliği de yapan Gider ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Şenol Abi’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Gider Gider grubunu kurmaya nasıl karar verdiniz?

-Kendimi bildim bileli besteler yapıyordum fakat ‘artık bunları kaydetmem lazım’ dediğim gün Gider Gider kurulmuş oldu.

Şenol Abi’nin oluşum süreci nasl gelişti?

-‘Şenol Abi’ şarkısı bir zamanlar yaşadığım evden taşınma sürecinde yazdığım bir şarkıydı. Aslında Şenol diye birisi gerçekten var ve kendisi evimin karşısında veresiye yazıp silmeyi unutan bakkalımızın adıydı. Biraz garip bir dönemden geçiyordum, güzel şeyler düşünmek istiyordum fakat yorgunluklar, borçlar, yalnızlıklar, nakliyecilerin eve girip çıkması şarkıyı yazmama vesile olan şeyler oldu.

Şenol Abi’nin yine daha önce çalıştığınız Garaj Müzik’ten çıkması nasıl gelişti?

-Daha önceki şarkılarımı da Garaj’dan çıkarmıştım.Yine ordan devam etmek istedim.

Şenol Abi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şimdiye kadar yazılanlar, kulağıma gelenler hep güzel şeyler oldu. Geçen gün yolda biri bana ‘Şenol abi!’ diye seslendi. Adımın ‘Şenol Abi’ olarak kalacağından korkuyorum! (gülüyor)

Şenol Abi sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak da çıkması düşünülüyor mu? Bu bağlamda solo ya da Gider Gider olarak bir albüm düşünüyor musunuz? 

-Bildiğiniz üzere CD dünyası ufak ufak sona eriyor fakat yine de belki tekli şarkılar biriktiğinde CD ya da plak üzerine konuşabiliriz.

Kendi yapmış olduğunuz müziği nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi belli kalıplarla tarif etmem çok zor. Önümüzdeki günlerde yayınlayacağım şarkılarda da göreceğiniz üzere farklı türleri içine alan bir müzik yapmaya çalışıyorum. Akustik ve elektronik ögeleri bir arada kullanmayı seviyorum.

Sinema ve müzik ile ilgilenmek arasında sizi en çok zorlayan alan hangisi oldu? Her iki alanı kendi açınızdan nasıl değerlendiriyorsunuz? 

-Sinema, kalabalık bir ekiple yapılan bir sanat ve uygulaması müziğe göre çok daha pahalı bir iş olduğu için ömrünüz hayalinize para yatıracak ve bunu paraya dönüştürmeye çabalayan bir yapımcı aramakla geçiyor. İlerideki senelerde hayata geçirmeyi arzuladığım sinema projelerim var. Şimdilik sinema yapmaya gücüm yetmese de klip yönetmenliği yapıyorum ve bu alan yaratıcılık açısından gelişmemi sağlıyor. Müzik ise; çok daha kişisel, kendine ait bir dünya kurup insanlara ulaşmanın daha kolay olduğu bir alan. O yüzden şu an sadece bestelerimi sizlerle paylaşabiliyorum.

Şenol Abi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet! Yeni şarkılarımı belirli aralıklarla dinleyenlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Mert Gider’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Şenol Abi”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.