Gururlarımız

En Büyük Cüzzam Savaşçısı Doodle Oldu; Türkan Saylan!

Türkan Saylan görev yaptığı yıllardaki çalışmaları ve insani dokunuşları ile bu memleketin gördüğü en emektar insanlardan biri olmuştur. Anadolu’nun dört bir yanında baş gösteren Cüzzam (Lepra) hastalığının basit bir tedavisini keşfetmiş ve köy köy dolaşarak insanlara şifa dağıtmış bir doktor olarak, memleketçe ona olan borçluluğumuz bununla da sınırlı kalmamıştır. 

Kardelen projesi ile yine Anadolu’ya yönelik bir hareketle bu ülkede kıyıda köşede kalmış köylerde, okumaya istekli fakat fırsatı bulunmayan kızlarımızı eğitim dünyasına yönlendirmiş ve bu hareketiyle büyük bir Kardelen ailesi oluşturmuştur. Bu proje ile tarikat ve din yönetiminde açılan öğrenci yurtlarında olumsuz şartlarda yaşamaya mahkum olan kız çocuklarını daha güzel imkanlar doğrultusunda aydınlığa taşımış ve kadın hakları konusunda ciddi yatırımlar yapmıştı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, “Anadolu’da Bir Kızım Var” hareketi ile Türkan Saylan’ı kaybetmemizin ardından da Anadolu’nun kızlarına sırt çevirmemiş, Saylan hocamızdan aldığı meşaleyi yıllarca büyüterek köylerimize ışık dağıtmıştır. ( Maddi durumu müsait olanlar EGITIM yazıp 4622’ye mesaj atarak 10 TL bağışta bulunabilir.)

Doğum Günü Doodle’ı

Türkan Saylan’ın doğum gününü es geçmeyerek Doodle hazırlayan arama platformu Google, yaptığı bu inceliklerle Türk insanının gönlünü kazandığı gibi başarılı bir iş hayatına da bu hassasiyeti yansıtıyor.

Bi’Kuble ailesi olarak, Saylan hocamızın doğum günününde onu anmaktan onur duyuyor, bu memlekete onun gibi insanların gerekli olduğunu biliyoruz.