Röportajlar

Bağımsız Sahne #110: İlk teklisi “Hayal”i dinleyicilerle buluşturan lara ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz onuncu konuğu müzikle çocuk yaşta tanışan ve zaman içinde kendi şarkılarını yazmaya başlayan; ilk teklisi “Hayal”i dinleyicilerle buluşturan lara oldu. Öte yantan Hacettepe Üniversitesi Fransızca Mütercimlik Tercümanlık bölümünde 1. Sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatına devam eden lara (Lara Rahimi) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Hayal”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik hayatıma ilk kez kez 6 yaşındayken keman eğitimi alarak başladım. Kendi kendime hep şarkı söyler, müzikle hep iç içe olurdum. Şu an 20 yaşındayım ve müzik hayatına profesyonel olarak atıldım. Daha çok şarkı söylemeye, içerik üretmeye ve yeni şarkılar yazmaya başladım. Kısacası müzik serüvenim böyle başladı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda sözlerini yazdığınız “Hayal”in oluşum süreci nasıl gelişti? Müzik ve düzenlemeyi üstlenen İbrahim Uludağ ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili İbrahim Uludağ ile sosyal medya üzerinden tanıştık. Aynı şeyi yapmaktan keyif alan iki kişi olarak sabah akşam müzik konuştuk. İbrahim, yaptığı bir altyapıyı benimle paylaştı. İlk dinlediğim andan itibaren dedim bu şarkı benim olmalı… Aklımda bu şarkıyı çıkartacağım, ilk teklim olacak düşüncesi hiç yoktu. Yazdığım sözleri İbrahim ile paylaştım ve o da çok beğendi. Böylece şarkı üzerinde çalışmaya başlamış olduk. Sevgili Reaktive Music ile birlikte vokal kaydımı aldık ve mix & mastering için güvenle kendisine emanet ettim Hayal’i.

Hayal ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dinleyen herkes çok beğendiğini, nakaratın ağızlarına takıldığını söylediler. Bu tarz geri dönüşler beni çok gururlandırdı ve mutlu etti.

SAMSUNG CSC

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu durum size müziğiniz hakkında yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kesinlikle özgür bir ortamda sevdiğim işi sevdiğim soundlarla yapma imkanına sahibim ve bu özgürlük ortamı ufkumu çok açıyor. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Çıkardığım ilk teklim alternatif elektronik türünde bir şarkı oldu. Hikayesine gelecek olursam, sevgili dinleyicilerimin özellikle de birisini çok sevmiş onun peşinden hep koşmuş ama nihayetinde ona ulaşamamış bunu da korkmadan kabullenip yoluna devam etmiş benliklerine bir duygu aktarımı olduğunu düşünüyorum. 

Hayal’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu an hali hazırda yazdığım yeni şarkılarım üzerinde çalışıyorum ve evet kesinlikle kendi müziğimi kendi özgürlüğümle üretmeye devam edeceğim. 

lara’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hayal”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.