Röportajlar

Bağımsız Sahne #17 : Yeni teklisi “Gücüme Gidiyor”u dinleyicilerle buluşturan İdil Ateş ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin on yedinci konuğu, dinleyicilerin YouTube’da yayınladığı ile tanıdığı ve aynı zamanda geri vokali olduğu (Kerem Uysal ve Oğuz Çınar ile birlikte) müzik grubu Kesin Yaşanır aracılığıyla iki tekliyi; “Kayıp Galaksi” ve en son “Gücüme Gidiyor”u dinleyicilerle buluşturan İdil Ateş… Ateş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kayıp Galaksi’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Kendimi bildim bileli müzikle iç içeyim aslında. İlkokulda gitar çalmaya ve okul etkinliklerinde şarkı söylemeye başladım. Liseye başladığımda birkaç farklı müzik grubunda solistlik yaptım, yarışmalara katıldık, okul etkinliklerinde yer aldık. Aklımda hep kendi şarkılarımı çıkarmak gibi bir düşünce vardı aslında fakat bir türlü uygun ortamı ve kişileri bulamıyordum. Üniversitede yine bir grupla çalışmaya başladım. Ardından yollarımızı ayırdık. Pandemi döneminde çok fazla gitarla uğraşmaya başladım. Madrigal, Sedef Sebüktekin, Can Ozan gibi isimlerin şarkılarını coverlamaya başladım ve en sonunda bunları YouTube’da paylaşmaya karar verdim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Kayıp Galaksi’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Kesin Yaşanır grubu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Coverları YouTube’da yayınlamaya başladıktan bir süre sonra Oğuz Çınar’la tanıştık. Ardından da Kerem Uysal ile. Tarzlarımızın ve müzik alanındaki hayallerimizin benzer olduğunu farkedince de Kesin Yaşanır adı altında Sedef Sebüktekin’in Bul Beni şarkısını coverladık. Yaptığımız işten oldukça memnunduk aslında çünkü kendileri Tekirdağ’da, bense İstanbul’daydım ve tüm işlerimizi WhatsApp üzerinden yapıyorduk. Kayıp Galaksi aniden ortaya çıktı aslında. Bir gün gitar çalarken bir anda söz yazmaya başladım. Şarkıyı yazmayı bitirdiğimde de bunu çocuklarla paylaştım. Yine WhatsApp üzerinden altyapıyı hazırladık ve 8 Haziran’da yayınladık.

Kayıp Galaksi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı beklediğimizden çok daha ilgi gördü. Alternatif müzik dinleyicilerinin oldukça beğenisini aldık. Bu da bizi ikinci şarkı için motive etti.

Gücüme Gidiyor’un oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kayıp Galaksi’den sonra ara vermeden yeni şarkı için hazırlıklara başladık. Gücüme Gidiyor’u akustik gitarda ben yazdım. Altyapıyı da Oğuz ve Kerem sağ olsunlar ilgiyle hazırladılar. Gücüme Gidiyor da Kayıp Galaksi gibi oldukça ilgi gördü. Umarım bu böyle devam eder…

Bununla birlikte teklilerinizi Kesin Yaşanır aracılığı ile bağımsız olarak buluşturuyorsunuz. Bu bağlamda bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kesin Yaşanır’la beraberliğimiz devam ediyor. Kendilerine back vokal olmaktan çok mutluyum. Yaptıkları işleri seviyorum. Çok destekleyiciler, öğretmek ve yardımcı olmak konusunda da çok sabırlılar. Onlarla çalışırken bu konuda çok rahatım. Arkamda olduklarını her an hissediyorum. 

Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki fark nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-Bağımsız olmanın getirdiği bir rahatlık var aslında ama aynı zamanda oldukça meşakkatli bir iş. Tüm sorumluluk bizim üzerimizde. Eğer müzik piyasası hakkında bir fikriniz yoksa, işiniz biraz daha zor. Benim de öyle. Kendi açımdan da daha geniş bir kitleye erişebilmek, tanınmak, destek almak için bir müzik firmasıyla anlaşmak hoş olurdu. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Birden çok müzik türü dinliyorum, hepsine aşinayım aslında fakat beni en çok çeken ve bana hissettiren her zaman alternatif, indie tarzı oldu, bu yolda ilerlemeyi düşünüyorum. Sedef Sebüktekin, Deniz Tekin, Can Ozan, Ne Jupiter gibi sanatçılardan etkileniyorum. Hissettiklerini, düşüncelerini dinleyicilere fazlasıyla hissettiriyorlar. Benim de başarmaya çalıştığım şey bu aslında. 

Gücüme Gidiyor’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Yeni projeler için çok heyecanlıyım. Düetlerle de dinleyiciyi şaşırtmayı düşünüyoruz. Ekim ayında sürpriz bir düet yayınlayacağız gibi duruyor. 

İdil Ateş’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gücüme Gidiyor”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.