Röportajlar

Bağımsız Sahne #48 : Yeni teklisi “Buddha Loves You”yu dinleyicilerle buluşturan Deniz ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin kırk sekizinci konuğu, mesleki anlamda Pastacılık eğitiminden gelse de, ilk müzik eğitimleri çocukluk yıllarına dayanan; bu bağlamda içindeki müzik tutkusuyla elektronik tınılı enstrümantal ağırlıklı eserler yapan ve iki teklinin ardından en son yeni teklisi “Buddha Loves You”yu dinleyicilerle buluşturan Deniz (Deniz Aysev)… Deniz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Çiçek’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çocukluğumdan beri müzikle ilgileniyorum. İlkokul ve ortaokulda korolarda bulundum, piyano ve keman dersleri aldım. Ama kendi müziğimi üretme sürecim pandemiyle başladı. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Çiçek’in oluşum süreci nasıl gelişti? Çiçek ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Benim asıl mesleğim pastacılık. Müzik hayatımda her zaman oldu ama hiçbir zaman profesyonel olarak ilgilenmedim. Pandemide eve kapanınca ufak tefek ekipmanlar edinerek DAW kullanmaya başladım ve tüm şarkıları bu süreçte üretip yayınladım. Halihazırda yayınladığım tüm şarkılar benim için aslında birer deneme. Çiçek ilk şarkım oldu ve çevremle paylaştım, güzel dönüşler aldım. 

Çiçek’e bir de Harun Baysan yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çiçek’in yönetmeni Harun’la yakın arkadaşız. Kendisi daha önce birçok sanatçının kliplerinin yönetmenliğini yaptı. Bir gün otururken “Beraber bir şeyler yapalım!” dedik ve aklımıza taksi şoförünün olduğu bir hikaye geldi. “Kısa film tadında karanlık bir klip olsun!” dedik. Çekerken ve kurgularken de çok keyif aldık. Geri dönüşler de güzel oldu. Klibi çekeceğimiz gün şarkının ismini daha koyamamıştım. Harun’un kedisinin adı Çiçek ve sohbet esnasında “Çiçek” olmasına karar verdik! (gülüyor)

Art arda iki tekli yayınladınız “Anka” ve “Şahmeran”… Teklilerin oluşum süreci nasıl gelişti ve tekliler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Halihazırda yayınladığım şarkılarımın hepsi enstrümantal. Sadece Anka’da ve Şahmeran’da kendi sesimle ufak vokaller kullandım. Her iki şarkı icin de tatlı dönüşler aldım. Ancak “Çiçek” ayrı bir yerde gibi sanki, çünkü geri dönüş aldığım insanlar şarkıyı dinlerken aynı zamanda klipteki taksiciyi de izlemeyi sevdi. Benim bu üretme sürecine girdiğimde yapmayı istediğim şey, ses ve görseli birlikte yürütmekti. Yakın zamanda her şarkıya mini klipler çekmeyi düşünüyoruz.

En son “Buddha Loves You”yu yayınladınız. “Buddha Loves You”nun oluşum süreci nasıl gelişti?

-Buddha Loves You diğer şarkılara göre etnik sound barındırmayan bir şarkı oldu. Ocak ayında çok yakın olduğum, beraber büyüdüğüm anneannemi kaybettik. Zihnimde ve kalbimde o varken ürettiğim bir şarkı oldu o. Hissiyatı benim icin diğerlerinden daha farklı. 

Buddha Loves You ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Buddha Loves You ile ilgili güzel yorumlar aldım, diğerlerine göre daha technovari bir şarkı oldu.

Bununla birlikte düzenlemelerinizi kendiniz yapıyor ve müziğinizi isminizle bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu bağlamda bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Evet, aslında müzik benim için bir iş ya da zorunluluk olmadığı icin belki de daha özgür olduğumu hissediyorum. Aynı zamanda DAW kullanmak, üretimin ve kaydın tamamen bana ait olması ve içinde bulunup her anıyla ilgilenmek ve yeni şeyler öğrenmek beni mutlu ediyor.

Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki fark nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-Şu ana kadar öyle bir tecrübem olmadığı icin bir yorum yapamıyorum, bir gün belki öyle bir sürece girmek isterim ama şimdilik düşünmüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Elektronik müzik üretiyorum ve her ürettiğim şarkıda etnik soundlar kullanıyorum. Aslında tam anlamıyla bi tanımı oldugunu düşünmüyorum; hepsi duymaktan keyif aldığım soundlar ve o an hissettiğim duyguların yansımaları.

Buddha Loves You’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Çok sevdiğim, yıllardır tanıdığım ve yeni tanışmış olduğum birçok müzisyen arkadaşımın da enstrümanlarıyla ve vokalleriyle elektronik altyapılarıma eşlik ettiği yeni şarkılarımız olacak.  Onlarla beraber müzik üretiyor olabilmekten inanılmaz keyifliyim.

Deniz’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Buddha Loves You”yu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.