Röportajlar

İlk EP çalışması “Boyun Eğdim Aşkına”yı dinleyicilerle buluşturan Ferah Dila ile bir röportaj…

Ferah Dila… Sahne çalışmalarıyla dinleyicilerin tanıdığı Dila, bir süredir ertelediği profesyonel müzik kariyeri için önemli bir adım atarak (tek şarkı ve bir versiyondan oluşan) ilk EP çalışması “Boyun Eğdim Aşkına”yı Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Dila ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Boyun Eğdim Aşkına’ya kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-Boyun Eğdim Aşkına şarkımıza kadar uzun yıllar sahne ve eğitimle geçti. Müzik ve edebiyat türlerine ve dillere birçok alana ilgim olduğu için uzun bir araştırma süreci ve tecrübe/deneyim ile geçti diyebiliriz.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Boyun Eğdim Aşkına EP’sinin oluşum süreci nasıl gelişti? Şarkıyı birlikte yaptığınız (düzenlemeyi de üstlenen) Güven Kütük ile yollarınız nasıl kesişti?

-Güven Kütük ile yollarımız yine sahne dolayısıyla müzik/sahne paydasında kesişti. Kendisi ile şarkıya başladığım dönemde bazı projeler yürütüyorduk ve o da şarkının köprü kısmını yazıp düzenlemesini üstlendi. Biliyorsunuz kendisi de albümlü çok iyi bir bestecidir. EP yapmayı başından beri istiyorduk fakat bu zor zamana nasip oldu. Yedi yıldır hazır olan şarkımız, benim artık paylaşma niyetim ve Güven Kütük’ün çok değerli müzisyenlerle şarkıyı buluşturmasıyla hayata geçti. 

Boyun Eğdim Aşkına’ya bir de Mustafa Taner Özbek yönetiminde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Boyun Eğdim Aşkına’ya klibimizi çeken Mustafa Taner Özbek ile yollarımız yıllar önce sinema ve edebiyat kulübünde kesişmişti. Aslında iki farklı ekibimiz daha vardı klibi planlarken fakat zamanlarımız uyuşamadı maalesef, onlarla da ileride çalışacağımızdan eminim. Mustafa Taner tam bir bilgi küpü, edebiyat-felsefe ve sinema aşığıdır. Bu klibi Aydın’da yine değerli bir koleksiyoner arkadaşımızın yerinde kendi imkanlarımızla çektik. Daha çok imkansızlıklarımızla! (gülüyor) Işığımız yoktu ekipman eksiğimiz çoktu! Mustafa Taner elinden geleni yaptı, var olsun. Tabi görüntüleri işinde tecrübeli Ahmet Karaağaç’a teslim ettik, böyle bir videomuz oldu. Geri dönüşler şu ana kadar gayet güzel daha iyilerini yapmak için motivasyon içeriyor. 

Boyun Eğdim Aşkına’ya bir de ikinci versiyon yaptınız. İkinci versiyonu yapmaya nasıl karar verdiniz?

-Boyun Eğdim Aşkına birçok forma uyabilecek bir şarkı. Güven Kütük böyle bir örnek yapınca ben de çok beğendim başka bir ruh haline büründü şarkı. Ton olarak da biraz daha yumuşattık daha dinginleştirici  oldu diğeri daha ateşli/fevrilik var biraz! (gülüyor) Başka ruh halinde duymak isteyen / duyanlar da varsa istediği gibi deney yapabilir üstünde! (gülüyor) Kim bilir belki çok daha değişik hallere de bürünür.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik uzun zamandır işlerini takip ettiğimiz kalitesinden ve işlerine sahip çıktığından emin olduğumuz gözde bir şirketti. Yapım aşamasında bir çok alternatifimiz oluştu- şarkı bittikten sonra ilk fikrini aldığımız arkadaşlarımızdan Habil Ceyhan da Güven Kütük ile eskiden tanışıyormuş! Yani ortak arkadaşların ön ayağı ve şarkının kendi talihi diyebiliriz… 

Boyun Eğdim Aşkına EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Boyun Eğdim Aşkına şarkısı umarız ki uzun soluklu bir şarkı olur. Geri dönüşlerden anlıyoruz ki nostaljik havasını sevmişler, sözlerinde kendilerinden bir şeyler bulabilmişler, o doksanlar hissini az da olsa yaşatmış. İkinci versiyonu için de çok güzel yorumlar var. Tabi ki eserleri beğenen de olur beğenmeyen de, belki şu an sevmez ama bir gün aşka boyun eğerse aklına gelir! (gülüyor) Dileğim sadece tek aşka boyun eğebilmemiz.

Boyun Eğdim Aşkına’dan yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Boyun Eğdim Aşkına şarkısından sonra hazırladığımız hem Güven Kütük’ün hem de benim; hatta bazı yetenekli müzisyen arkadaşlarımın da bir sürü şarkısı / şarkılarımız var. En iyi formlarına gelir gelmez onları da paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. 

Ferah Dila’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Boyun Eğdim Aşkına”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.