Röportajlar

Bağımsız Sahne #80: İlk teklisi “Gezegen”i dinleyicilerle buluşturan Cansu Nihal Akarsu ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin sekseninci konuğu, müziğin eğitiminden gelen ve Caz sahnesinin sevilen vokallerinden olarak hem Türkiye hem de yurtdışında başarılara imza atmasının yanı sıra, zamanla kendi şarkılarını yapmaya başlayarak caz ve Neo-Soul tınılı ilk teklisi “Gezegen”i dinleyicilerle buluşturan Cansu Nihal Akarsu… Öte yandan Işın Karaca’nın vokalistliğini yapmaya devam eden Akarsu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gezegen’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klarnet bölümü mezunuyum. Hem lise hem üniversiteyi burada okudum. Lise yıllarından beri hep caz müziğine karşı ilgim oldu ve bunu hep bir adım öteye taşımak istedim. Diğer yandan üniversitedeyken farkettim ki beni en mutlu eden şey şarkı söylemek. Yaklaşık 20 yaşımdan beri aktif olarak devam eden bir sahne hayatım var. Konservatuvarın hayatıma kattığı en büyük şey çalışma disiplini diyebilirim. Aynı zamanda çok sıkı bir dinleyiciyim. 

Öte yandan Caz sahnesinin tanınan bir sanatçısı olarak Caz müzik ile nasıl tanıştınız ve bu alandaki tecrübelerinizi nasıl özetlersiniz?

-Caz müzik ile lise yıllarımdan beri tanışıyorum. Bu müziğin beni kendine çeken kısmı hep doğaçlama oldu ve bir akış içinde uzun yıllır sahnedeyim. Yurtiçi ve yurtdışında birçok festivalde ve büyük sahnede yer aldım. Birbirinden kıymetli müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Gezegen”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Devrim Demir Yeşilpınar ile yollarınız nasıl kesişti?

-Önceki senelerde bazı sahnelerimde bestelerime yer veriyordum. Şarkıları kaydedip yayınlama gibi bir istediğim yoktu fakat sonrasında sıkça “Bu şarkıların kime ait olduğunu öğrenmek istiyoruz!” ve “Şarkı sözlerini Google’layıp aramaya çalıştık!” gibi geri dönüşler aldım ve bu doğrultuda şarkıları kaydetmeye karar verdim. Devrim’le uzun senelerden beri tanışıp aynı sahneyi paylaşıyoruz, müzikal birikimine ve fikirlerine çok değer verip yakın hissettiğim için bu şarkının aranjesini kendisine emanet ettim. İyi ki de böyle olmuş!

Gezegen ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gezegen ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldık hem müzikal olarak hem de klip ile ilgili. Bu benim için üretme dönemimin açıldığı bir şarkı oldu. Devamı çok daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. 

Klibinizi yöneten Barış Aral ve Tarık Gök ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili Yönetmenlerim Barış Aral ve Tarık Gök ile birlikte NefSes Yoga kampında tanıştık. Klip 15 kişilik bir ekiple 2 günlük bir süreçte İzmir’de çekildi.  Koreografimizi Cansu Ergin yaptığı klipte dansçı kadromuzda Özge Canoğlu, Melih Çalış, Melek Tüfekçiler, Tunç Canoğlu, Yiğit Ayberk Ürkmez ve Gizem Demir var. 

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmak size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Her konuda özgür olmayı çok seviyorum ve dinlenme-izlenme kaygısı gütmeden kendim için yaptığım bir iş bu. O yüzden mutfaktan sofraya kendi koyduğum bir tabak bu diyebilirim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Bu benim de sıkça düşündüğüm bir konu, tam olarak tanımlayamıyorum. Tanımlamaya da gerek duymuyorum sanırım. 

Gezegen’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sırada canım arkadaşım Halil Çağlar Serin ile birlikte yapacağımız 2 şarkılık bir EP var. Söz-müzik bana ait, düzenlemeler ise Sevgili Halil’e.

Cansu Nihal Akarsu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gezegen”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.