Röportajlar

İlk teklisi “Toz”u dinleyicilerle buluşturan Firuze Gamze ile bir röportaj…

Firuze Gamze… Çok yönlü bir sanat insanı olarak hem modern dans hem de opera eğitiminden gelen, oyunculuk anlamında da pek çok tecrübe kazanan; ayrıca çoğu izleyicinin Survivor ile de hatırlayacağı Firuze Gamze, tüm bunların yanında ilgilenmeyi ihmal etmediği müzik alanına profesyonel bir ilk adım atarak Alternatif Pop tınılı ilk teklisi “Toz”u DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Firuze Gamze (Firuze Gamze Aksu) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Toz’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzikle yolculuğum 20’li yaşlarımda İzmir’deyken kurduğum pop-rock grubumla başladı. Fakat sonrasında İstanbul’a yerleşince oyunculukla ilgili daha çok çalışmalarım oldu. Zamansızlıktan dolayı birkaç sene ara vermek zorunda kaldım, fakat içimdeki ateş hiçbir zaman sönmediği için son 5-6 yıldır yeniden sahne almaya başladım, aynı zamanda da kendi şarkılarımı yazıyorum. Opera bambaşka bir olay, 2 yıl kadar bu tekniği çalışma fırsatım oldu. Kendi tarzımda, naçizane aralara çok ufak serpiştirmeler yapmak hoşuma gidiyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Toz’un sahipleri Esin İris ve Özgür Aksüyek ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında hep aklımda olan ama içimi eriten, çok seveceğim bir şarkıyı bekledim hep. Bu yüzden de hiç zaman koymadım kendime. Bu aynı zamanda da pişme süreci oldu, kendimi en hazır hissettiğim zamanda “Toz”u sizlerle paylaştım! Esin İris ile yıllar önce arkadaş grubunda tanıştım ve şarkılarına da bayılıyordum. Yeteneği kadar kendisi de harika bir insan, hiç kopmadık. İlk başta dediğim gibi kalbimi eriten şarkı onun sandığından çıktı. Özgür Aksüyek ile de yine arkadaş grubumuzda tanıştım. Çok yetenekli bulduğum müzisyenlerden biri.

Düzenlemeyi üstlenen Emir Özgören ile yollarınız nasıl kesişti?

-Açıkçası Esin’e sordum: “Bu şarkının hakkını kim verir?” O da bana Emir’in ismini verdi, iyi ki de verdi!

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkıyı bitirdikten sonra şirkete yolladım ve güzel bir dönüş aldım. Samsun Demir ile görüşme fırsatım oldu; desteğini alınca o gün çok sevinmiştim, fakat maalesef iki gün sonra babamı kaybettim. Bu süreçte DMC her zaman yanımda oldu. Biraz ertelememiz gerekti toparlanmam için… Babacığıma da ilk dinlettiğimde gözleri dolmuştu…

Toz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hiç olumsuz bir tepki almadım. Genel olarak çok farklı ve yeni bulundu. Bir de “tam arabada dinlemelik şarkı” yorumlarını aldım! 

Klibi yöneten Mustafa Özen ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yönetmen arayışına girdiğim zaman arkadaşım tanıştırdı. Zaten sayfasına bakar bakmaz tamam dedim. O kadar güvendim ki her şeyi ona bıraktım. Ama çok üşüttü beni klipte! (gülüyor) Geri dönüşler de harika!

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Yeni soundları seviyorum. Elektronik ve pop müziğin güzel bir harmanı diyebiliriz.

Toz’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki! Beklemede kalın!

Firuze Gamze’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Toz”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.