Röportajlar

Başarılı müzisyen Tarık Ağansoy ile, yeni çıkan enstrümantal albümleri üzerine bir söyleşi…

Son dönemde özellikle dijital ortamda BCB Müzik tarafından birçok başarılı çalışma yayınlanıyor.

Genellikle enstrümantal olan ve Chillout, Lounge, World Music gibi türlerde yapılan ve Tarık Ağansoy, Ceyhun Çelik ve Önder Bilge gibi yılların usta müzisyenlerinin hazırladığı albümler hem Zafer Başaran tarafından yapılan başarılı kapakları ve insanın pek çok ruh haline tanıklık edebilecek başarılı müzikleriyle dinlenmeyi ve müzik listelerinizin vazgeçilmez albümleri olmayı hak ediyorlar.

BCB Müzik etiketiyle kısa zamanda 19 tane albümü yayınlanan, uzun yıllardır aranjör ve besteci olarak müzik dünyamıza hizmet eden ve en son Hakan Taşıyan‘ın dönüş albümü olan ‘Sessiz Sedasız Dönüş’ albümünde aranjör ve besteci olarak da yer alan Tarık Ağansoy ile BiKuble için konuştuk.

Tarık bey, bu albümlerin fikri nasıl gelişti? Albümlerin temalarını siz mi hazırladınız, yoksa firmanın isteği doğrultusunda mı gerçekleşti?

-Albümlerin fikri ve temaları, Hollanda merkezli BCB Müzik şirketinin istekleri doğrultusunda hazırlandı.

Albümlerdeki temaları gerçekleştirmek için bu müzik türleri ile ilgili çalışmalarla ilgili araştırmalar yaptınız mı?

-Albümleri, gerekli ülkelerin örnek müziklerini dinleyerek ve ekip olarak bu müzik türlerinin üstüne çalışıp yeni fikirler üreterek yaptık.

Bu albümlerde genellikle sizin dışınızda hangi müzisyenler görev aldı?

-Başta sayın hocamız Burhan Bayar, Adnan Karaduman, Mehmet Akatay ve Erdinç Şenyaylar gibi usta isimlerin katkıları, fikirleri ve çalımları ile bu projeler şekillendi.

Sizce özellikle Chill Out türündeki müziklerin otellerde, müzik marketlerde ya da alışveriş merkezlerinde en çok çalınan tür olmasının nedeni nedir?

-Chill Out projeler, ortamın durumuna uygun ambians müzikleri olduğu için tercih ediliyor.

Bu albümler CD olarak da dinleyici ile buluşacak mı?

-Albümlerin CD olarak çıkması, BCB Müzik şirketinin iradesindedir.

 

Tarık Ağansoy’a bu güzel söyleşi için teşekkür ediyor, ve bu başarılı albümleri tüm müzikseverlere tavsiye ediyorum. Şu ana kadar çıkan Tarık Ağansoy’un yaptığı albümlerin dinleme linklerini aşağıda bulabilirsiniz.