Röportajlar

Başarılı sanat ve iş insanı Arzu Samat ile bir röportaj…

Arzu Samat… Sanat ve iş insanı olarak pek çok proje yapan, pek çok genç ismi kendi eser ve prodüksiyonlarla müziğimize kazandıran Samat, bu bağlamda sevilen çalışmaları da dinleyicilerle buluşturmuş oldu. Samat ile Bi’Kuble için sanat yolculuğunu, yaptığı ve yapacağı çalışmaları konuştuk.

Sizi söz yazarı ve besteci olarak tanıyoruz. Öncelikle bu yönünüzü ne zaman keşfettiniz?

-Kişi, yetenekleri ile birlikte doğar aslında. Şanslı olanlar yeteneklerini erken fark eder. Ben 6 yaşında babamın sayesinde kelimeler ile oynamaya başladım. Önem arz eden ise yeteneklerinizi nasıl kontrol ettiğinizdir. Zira sadece yeteneğe sahip olmak yetmez. Yeteneğinizi geliştirmek, ileri taşımak daha önemlidir. 

En son Betül Sarı’nın prodüktörlüğünü üstlendiniz ve kendisi Eski Hikaye isimli eserinizi ilk teklisi olarak yayınladı. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti?

-Yılda bir kez baştan sona her detayı ile ilgilendiğim projeler yapıyorum. Burada hedeflediğim yegane şey müziğe aşık; fakat kısıtlı imkanlara sahip arkadaşların hayallerinin ucundan tutmak. Betül Sarı; hukuk öğrencisi ve yurtdışında yaşayan 18 yaşında pırlanta gibi bir kardeşimiz. Benimle iletişime geçen ise babası oldu. Kızının hayallerini önemseyen bir babanın çabası dikkatimden kaçmadı. Kendilerinden bir ses kaydı istedim. Betül’ün sesini duyduğumda hemen etkilendim. 

Projelerinizin oluşumu nasıl gelişiyor? 

-Haftada iki kez mutlaka piyano başına oturur biriktirdiğim duyguları dışa aktarırım. Ses sanatçısı arkadaşlarıma beste verir ve sonrasında takipçisi olmam. Fakat yılda bir veya iki kez mutlaka o mutfağa girerim. En fazla iki proje yapma sebebim ise yoğun akan iş hayatım. Şunu da belirtmek isterim ki şarkılarımdan bir ücret talep etmem. İhtiyaç sahibi çocuklara bağış karşılığında isteyen herkese beste verdim ve halen veriyorum. Projelerim ise kendi ayırdığımız fondan karşılanır. 

Genç yeteneklere neler önerirsiniz?

-Bir insana talimat veya öneride bulunmayı doğru bulmuyorum. Zira emin olduğum bir şey var, insan hata ve doğruları ile kendi yolunu bir şekilde çizer ve bulur.

Şu ana kadar yaptığınız projeleri nasıl özetlersiniz?

-Çok değerli isimler ile çalışma fırsatım oldu. İçime sinmeyen hiçbir işin doğumu gerçekleşemez. Tüm projelerin hepsi içime sindi, doğdu ve gerçekleşti.

Eski Hikaye’de vokallerde de yer aldınız. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda solo bir çalışma yayınlamayı düşünüyor musunuz?

-Bu soru ile o kadar çok karşılaşıyorum ki! Şarkı söylemeyi sadece beste yaparken seviyorum. Sorunun cevabı çok net bende. Ben bir besteci, söz yazarıyım, ses sanatçısı değilim. Şöyle düşünün, sadece imkanım var diye şarkı söyleseydim gerçek ve muhteşem sesleri ıskalamış olurdum. Hayır; ben kendime özel bir çalışma yapmayı düşünmedim, düşünmüyorum.

Yaptığınız projelerde senaryoların oluşumu nasıl gelişiyor?

-Şarkı ve şarkıyı söyleyecek kişi belirlendiğinde hemen bir hikaye özeti çıkarıyor; yönetmenime gönderiyor, mekan bakmasını rica ediyorum. Sonrası kendiliğinden gelişiyor.

Ayrıca; düzenlemede Taner Çalık, klip yönetmenliğinde Murat Davulcu ve basın danışmanlığında Nur Ahlatcı ile kurduğunuz kemik kadroyla çalışıyorsunuz. Bu kadroyu nasıl özetlersiniz?

-Taner Çalık, Türkiye’nin en iyi aranjörlerinden ve bilgisi üst düzey bir müzik insanıdır. Uzun yıllara dayalı dostluğumuz ve yol arkadaşlığımız var. Varlığı büyük bir fırsat ve zenginlik bizim için. Murat Davulcu da hikayenin mekanlarının seçiminde ve hikayede rol alan ekibin adaptasyonunda çok değerli katkılar sunuyor. Özellikle  lokal ve dış çekimlerde  Türkiye’nin en iyi yönetmenlerinden bence. Kliplerde rol alan deneyimsiz arkadaşları rahatlatıyor ve bu da sonucu pozitif etkiliyor.  Nur Ahlatcı ise yine pozitif enerjisi yüksek çok iyi bir PR’cı. Radyo-TV spikeri. Benim bir diğer kıymetlim. Elim, kolum, zihnim diyebilirim. Proje tamamlandıktan sonra tüm süreci sevk ve idare eden güvendiğim önemli bir isim. Tüm bu ekibin ailem gibi olmaları pek tabii, zira hepsi ile gönül bağım var. Bu arada ismi geçmeyen tüm diğer arkadaşlarıma da sizin aracılığınız ile tekrar teşekkür ediyorum.

Arzu Samat’a bu güzel röportaj için ben de teşekkür ediyor, çalışmalarınını takip etmenizi öneriyorum.