Röportajlar

Geçtiğimiz haftalarda ‘Devr-i Daim’ albümünü dinleyicilerle buluşturan başarılı sanatçı Ali Altay ile bir röportaj…

10 yıl önce Ossi Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan ‘Mecburiyet Caddesi’ albümü sonrası sadece single ve EP çalışmalar yapan ve 10 yıl sonra Kınay Production etiketiyle ‘Devr-i Daim’ ile yeni bir albüme imza atan Ali Altay ile Bi’Kuble için, Devr-i Daim’in oluşum sürecini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Devr-i Daim albümü fikri nasıl gelişti?

-‘Sahnemde türküler söylemezsem kemiklerim sızlar..’ derim. Günümüz popüler kültüründe raf ömrü 3 ay olan şarkılar üretilmekte, fakat Devr-i Daim albümünde örneğin 600 yıldır nesilden nesile gelen bir Nesimi gazeli, 400 yıllardır dillere pelesenk bir Pir Sultan Abdal eseri bulunmakta. Türkülerin yüzyıllardır varlığına ve dünyanın sonuna kadar da var olacağını vurgulamak adına bir nefes de benim katkım olsun düşüncesi ile bu albümü yaptık.

Kınay Production – Murat Kınay ile yollarınız nasıl kesişti?

Murat Kınay ile 2012 yılında Murat‘ın İstanbul‘da yaşamaya başlaması ile tanıştık. O gün bugündür bir abi-kardeş ilişkimiz oluştu.Bu sevgi ve saygılı bağımızı işimiz ile daha da kenetlemeye karar verdik.

Albümle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bununla birlikte söylediğiniz eserlerin varislerinden da geri dönüşler aldınız mı?

-Albüm ile ilgili olumsuz hiçbir söz olmadı. Arşivlik bir iş yapmışsınız diyerek tebrik ediyorlar. Eser sahibi varisleri ile de aynı durum söz konusu; onlar da bugüne kadar neden böyle bir iş için kapılarını çalmadığımı soruyorlar. Kısaca biz de, dinleyenler de, varisler de çok mutluyuz.

Günümüzde CD olarak yayınlanan albüm sayısı azalırken ve birçok albüm CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde albümünüz CD olarak da dinleyiciyle buluştu.
Bu bağlamda albümün CD olarak da dinleyiciyle buluşması sizin mi yoksa firmanızın isteği miydi? Siz bir dinleyici olarak müziği genellikle hangi kanaldan dinliyorsunuz? (CD, Dijital Platform vs.)

-Fiziki CD yapmak tabii günümüzde ticari olarak riskli. 10 yıldır albüm yapmamıştım, ara ara dijitalde single çalışmalarım oldu.Fakat Murat Kınay “abi bu repertuvarı insanlar arşivlerine koymalı” dedi ve fiziki olarak basım yapıldı.

Düzenlemeleri birlikte yaptığınız Bülent Ünal ile yollarınız nasıl kesişti?

Bülent Ünal, 18 yıldır tanıdığım, zaman zaman da sahnede gitarıyla bana eşlik eden müzisyen arkadaşım…

Albümde seslendirmek isteyip de yer veremediğiniz eserler oldu mu?
-Türküler biter mi? Öyle zengin bir coğrafyadayız ki, seslendirmeyi düşündüğüm eserlere ömrüm yetmez.

Bu albümden sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı?

-Müzikte hep üretken olmalısın. Yani tabi ki projelere devam…