Röportajlar

İlk albümü ‘Odamdan’ı dinleyicilerle buluşturan, genç kuşağın başarılı sanatçılarından Ece Mumay ile bir röportaj…

İlk önce YouTube‘a eklediği videolarla, sonrasında da Pasaj Müzik etiketiyle yayınladığı single çalışmalarla tanıdığımız, 16 Şubat’ta ise single çalışmalarının yanında yeni çalışmalarının da yer aldığı ilk albümü ‘Odamdan‘ı Pasaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan ve geçen hafta (20 Nisan’da) Eataly Bar‘da albümün lansman gecesiyle dinleyiciyle buluşan genç kuşağın başarılı sanatçılarından Ece Mumay ile, Bi’Kuble için, albüm öncesi müzik yolculuğunu, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Geçtiğimiz günlerde “Odamdan”ın lansman konseriyle dinleyicilerle buluştun. Konserin hazırlık süreci nasıl gelişti? Seyircilerin ilgisi nasıl oldu? Konser ile ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

Kusursuz olmak için çalışmak gerçekten çok zor. En ufak bir hata yapmak istemiyor insan seyircisinin karşısında. Ancak tüm korkularıma rağmen çok keyifli ve samimi bir geceydi. Böyle bir dinleyiciye sahip olduğum için kendimi bir kez daha çok şanslı hissettim.

En başa dönersek, müzik yolculuğun nasıl başladı? Bu bağlamda YouTube’da çalışmalarını paylaşmaya nasıl karar verdin?

-8 yaşımda gitar çalmaya başladım ama daha küçük yaşlarımda da müziğe olan ilgimi kendi kendime fark etmiştim. Lisede konservatuvara girdikten sonra bu yeteneğimi daha çok kişiyle paylaşmak ve tamamen eğlence amacıyla YouTube’da paylaşmaya başladım. 

Pasaj Müzik ile yolların nasıl kesişti?

YouTube kanalımı açtıktan bir sene sonra plak şirketlerinden teklifler almaya başladım. Bana aralarında en makul ve samimi gelen Pasaj Müzik’ti.

Vazgeç Gönül şarkısını yorumlama süreci nasıl gelişti?

Öncelerde YouTube’da çok zaman geçiren biri olarak Vazgeç Gönül şarkısına arkadaşım Kubilay Çalcalı’nın YouTube kanalında rastladım. İlk dinlediğim an çok beğendim ve kendi kanalımda yorumlamak için kendisinden izin aldım. Daha sonra Pasaj Müzik’le anlaştıktan sonra şarkıyı profesyonel kaydedip albüme koymaya karar verdik.

İlk albümün oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda kendi eserlerin dışında bestelerini okuduğun besteci ve söz yazarlarıyla yolların nasıl kesişti?

-Odamdan çıkmış olan tüm şarkılarımı topladığım bir albüm oldu. Aranje süreci biraz sancılıydı açıkçası. Çok çabuk karar verebilen ve sık karar değiştiren biriyim. Ancak kayıt süreci hızlı geçti. Çok kıymetli ve profesyonel müzisyenlerle çalıştık. Albümde emeği geçen diğer beste ve söz yazarları ise daha önceden tanıdığım arkadaşlarımdı.

Zeo Jaweed ile düet fikri nasıl oluştu?

-Albümde hep farklı tarzlar yakalamaya çalıştım. Böyle bir çalışma yapmayı hep istemiştim; kısmet ilk albümeymiş.

Aranjelerini yapan Caner Karamukluoğlu ve Özgür Aksüyek ile yolların nasıl kesişti?

Caner, TNK grubunun solisti, Özgür ise gitaristi. TNK grubuyla aynı plak şirketiyle çalışıyoruz. Bizi Pasaj Müzik bir araya getirdi.

Albümle ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

-Albümün geri dönüşlerinden de gidişatından da çok memnunum. İlk albüm için beni çok tatmin eden sonuçlara ulaştım. Umarım ikinci albüm de aynı şekilde olur.

Günümüzde CD olarak yayınlanan albüm sayısı azalırken ve birçok albüm CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde albümünüz CD olarak da dinleyiciyle buluştu. Sen bir dinleyici olarak müziği genellikle hangi kanaldan dinliyorsun? (CD, Dijital Platform vs.)

-Evet; günümüzde artık CD çok fazla satmıyor -ki bu mantıksız değil aslına bakarsak-. Çünkü dijital platformlar, bize şarkıya daha hızlı ulaşım imkanı sağlıyor. Ben de daha çok bu platformlardan müzik dinlemeyi tercih ediyorum.

Sence albüm CD olarak mı yoksa dijital platformlara eklenince mi daha çok duyuldu?

-Bence dünya olarak komple dijitale doğru gidiyoruz. O yüzden dijital her zaman CD’ye göre daha iyi bir reklam.

Bu albümden sonra yapmayı düşündüğün projeler var mı?

-Yaz aylarında yayınlanacak bir düet projemiz var. Onun yanı sıra yabancı dilde şarkılara ve albüm klip çekimlerine yoğunlaşacağım.

Ece Mumay‘a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Odamdan’ albümünü tüm müzik marketlerde bulabilirsiniz.