Kategori Bulamadıklarımız

Hakkı Devrim’i Kaybettik…

Hakkı Devrim ustamızı kaybettik. Duayen gazeteci ve yayıncı Hakkı Devrim bugün sabah saatlerinde 87 yaşında hayata veda etti. Hakkı Devrim’in yaşamını yitirdiği haberleri üzerine açıklama yapan oğlu Serdar Devrim babasının vefat ettiğini doğrulayarak saat 10:00 sularında hayata veda ettiğini belirtti.

Duayen gazeteci Hakkı Devrim’in oğlu gazeteci Serdar Devrim, babasının saat 10.00 sıralarında evinde vefat ettiğini söyledi. Bir süredir kanser ve yaşlılığa bağlı hastalıklardan dolayı tedavi gören Hakkı Devrim’in cenazesi,yarın Levent Cami’sinde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kilyos’taki aile mezarlığında defnedilecek.

Kimdir; Hakkı Devrim:

Hakkı Devrim (1929, Eskişehir – 15 Haziran 2016, İstanbul), Türk gazeteci ve yayımcı.
1947 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi ve 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1950-1954 yılları arasında İstanbul Radyosu söz ve temsil yayınlarında reji asistanı olarak çalıştı.

Gazeteciliğe, 1952 yılında Son Saat‘te röportaj yazarı olarak başladı. Daha sonraları Tercüman, Havadis, Yeni Sabah, Ege Ekspres ve Tasvir gazetelerinde çeşitli görevlerde bulundu. Yeni Sabah’ta genel yayın yönetmenliği yaptı; “Fısıltı” köşesinin yazarıydı.

1965’te Meydan Dergisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Meydan Larousse ansiklopedisinin genel yayın müdürlüğünü yaptı. 1973 yılında, arkadaşlarıyla birlikte Kaynak Kitaplar Yayınevi’ni kurdu.

Bir süre basın-yayın dünyasından uzaklaştıktan sonra 1990’da Doğan Yayın Grubu’nda gazeteciliğe döndü ve tanıtım (promosyon) programlarında yer alan ansiklopedilerin hazırlanmasına katıldı. Daha sonraları, AD Kitapçılık’ta Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı (halen daha yayın kurulu üyesidir.)

1995’te Posta‘da Telaynak köşesini yazdı. CNN Türk’te “Hakkıyla Sohbet” ve “Günbegün” adıyla sohbet programları yaptı. 2005-2011 yılları arası Okan Bayülgen’in birçok programlarında daimi konuk olmuştur. 1996’dan bu yana Radikal‘de köşe yazarlığı (Cihannüma) yapmakta.26 Nisan 2008’de eşi Gülseren Devrim’i toprağa verdi.Bir süredir kanser tedavisi gören Hakkı Devrim, yaşının da verdiği sorunlardan kaynaklı olarak 15 Haziran 2016’da evinde hayatını kaybetti.
(Wikipedia’dan alıntılanmıştır.)