Kategori Bulamadıklarımız

Atatürk’ün başyaveri Salih Bozok’a, Can Kuzgun’un tek kişilik oyunuyla bir bakış : “Salih Bozok, Mustafa Kemal’im”…

2019’un son zamanlarında sahnelenmeye başlayan bir tiyatro oyunu; Can Kuzgun’un yazıp-yönetip-oynadığı, Mustafa Kemal Atatürk ile uzun yıllara, başarılara tanıklık eden başyaveri Salih Bozok’u anlattığı ‘Salih Bozok, Mustafa Kemal’im’ oyunu, 2020 Şubat ayına kadar sahnelenerek seyirciden güzel geri dönüşler aldı.

23 yaşındaki genç tiyatrocu Kuzgun; Salih Bozok, Mustafa Kemal’im oyununu ve kariyerini şu sözlerle anlatıyor : ‘1996 Kars doğumluyum, Yalova Üniversitesi mezunuyum ve İstanbul’da yaşıyorum. 2010 yılında tiyatroya atıldım; eğitimler ve workshoplar gördüm. Kısa filmler ve tiyatro oyunları ile birlikte 2019 yılında Mustafa Kemal’in başyaverini konu alan oyunun yazarı ve tek oyuncusu olarak devam ediyorum. Salih Bozok, Mustafa Kemal Atatürk’ün başyaveri ve tabi çocukluk arkadaşı; onun için ölümü bile göze alıyor. Öldüğü gün kendini öldürmek istiyor. Hayatına giren kadınları yakından tanıyor. Bu olayı ilk defa tiyatro perdesine uyarladım. Şimdi sırada sinema ve dizi projesi var. Tek kişilik bir tiyatro oyunu ve 23 yaşında bunu yaptığım için tabi ses getirdi. Oyunda ayrıca dans edip türkü de söylüyorum.’

Oyunun müzikleri Gustavo Santaolalla, teknik çalışması Barış Güney ve dış sesler ise Baran Selman imzası taşıyor. Bununla birlikte Fatih Ekrem Ceylan da afişi üstlenirken, Ali Biçem’in kostüm direktörlüğü ve Yalçın Karasu’nun fotoğrafıyla ortaya çıkan oyun, ilerleyen zamanlarda yeniden sahnelenmeyi bekliyor.

Emre Siyahoğlu

Her şey müzikle başladıysa da bir yandan sinema meraklısıydı, bir ara edebiyata yöneldi, sonra yine müziğe döndü ve şimdi her üç alanda da yazılarını Bi'Kuble'de paylaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum Yap