Röportajlar

İlk albümü “Bizim Gibiler”i dinleyicilerle buluşturan Ezgi Pekel ile bir röportaj…

Ezgi Pekel’i Uzağımda Olsan Bile ve Saklı Kaldı teklileriyle tanıdık ve Pekel, teklileri sonrasında festivallerde de yer aldı; bu festivallerde seslendirdiği yeni şarkıları da MEYPOM etiketiyle dijital platformlarda dinleyicilerle buluşan ilk albümü Bizim Gibiler’e dönüştü. Müzik kariyerine aynı zamanda Pastel grubunun solisti olarak da devam eden ve albümün düzenlemelerini grup arkadaşları Aykut Acarlar ve Caner Hız ile birlikte üstlenen Pekel ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, aldığı geri dönüşleri, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ilk tekliniz ‘Uzağımda Olsan Bile’ ile tanıdık sizi. ‘Uzağımda Olsan Bile’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda her iki tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Profesyonel olarak müzik hayatına giriş yapmadan önce çeşitli bar ve organizasyonlarda grubumla beraber sahne alıyordum. Bir yandan da kendi şarkılarımı yazmak, söylemek bu işi başka bir platforma taşımak istiyordum. “Uzağımda Olsan Bile” ve “Saklı Kaldı” bu konuda bana güzel kapılar açtı.

Bu sene yer aldığınız festivaller de oldu, bu festivallerde dinleyiciler nasıl geri dönüşler aldınız?

Festivallerde henüz çıkmamış albümüm için bestelediğim şarkıları çaldık. İnsanlar şarkıları bilmese de eşlik etmeye çalışarak, dans ederek, ilgiyle izleyerek beni çok mutlu ettiler. Sonrasında da sosyal medya hesaplarıma şarkılarla ‘Bu şarkının adı nedir? Nerede bulabilirim?’ tarzında mesajlar geldi. Bu, albüm süreci için büyük bir motivasyon oluşturdu. 

Bizim Gibiler albümünün oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda MEYPOM ile yollarınız nasıl kesişti?

-İki tekliden sonra ne yapmak istediğime tam karar verememiştim açıkçası. Yıllardır biriktirdiğim şarkılar vardı. İlk iki teklimin bestecisi Aykut’un da (Acarlar) sakladığı şarkıları ortaya çıkarması ve albümdeki birçok şarkının aranjesini yapan Caner’in de (Hız) desteğiyle “Hadi o zaman albüm yapalım.” dedik. MEYPOM ile yollarımız basgitarist Erhan Ertetik sayesinde kesişti. Bir festivalde biz şarkılarımızı çalmıştık. Kendisi duyup merak etmişti. Sahneden indikten sonra bizle görüşmek istedi. Albüm projemizi anlattık. Çok beğendiğini ve destek vermek istediğini söyledi ve kendisinin de birlikte çalıştığı MEYPOM ile bizim için bağlantı sağladı. 

Albümünüzde de iki teklinizde olduğu gibi halen bir arada çalışmakta olduğunuz Pastel grubu yer aldı. Grup olarak ilk bir araya gelişiniz nasıl gelişti?

-Aslında bütün bu müzik, grup, albüm işleri olmadan tanıştık Aykut ve Caner ile. Üçümüz 10 yılı aşkın süredir arkadaşız. Pastel bir bar grubu projesi olarak 6 yıldır aktif.  M. Erhan Gündoğdu (saksafon) ve Mert Ataözü’nün de (basgitar) bize katılmasıyla 5 kişilik bir ekip olduk. 

Albümün kayıtlarını çoğunlukla evinizde yaptınız. Herhangi bir stüdyo yerine bir home stüdyo kurmak size daha özgür bir alan sağlıyor mu? Yine aynı şekilde diğer kayıtları bir torna atölyesinde alma fikri nasıl gelişti?

-Tabi ki kendi alanınız olunca daha rahat hissediyorsunuz. Esnek çalışma saatleri, maddi kaygı olmadan dilediğin kadar kaydetme olanağı çok daha iyi iş çıkmasını sağlıyor. Bu bağlamda bizim avantajımız ekipmanlarımızın olması, Aykut ve Caner’in bu konuda deneyimli olmasıydı. Davul kayıtları için gereken ses yalıtımını ev içinde sağlayamadığımız için Caner’in babasının sanayideki atölyesini kullanma fikri ortaya çıktı. Davul ve kayıt ekipmanlarını atölyeye taşıyarak farklı bir kayıt deneyimi yaşadık.  

Albümünüz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şu an her şey çok yeni ama geri dönüşler iyi ki de yapmışız dedirtiyor. Herkesin kendinden bir şey bulabileceği 8 ayrı şarkı var. Dinlendikçe çok sevileceğine inancımız tam.

Albümünüz sadece dijital formatta yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu?

-Dönemin gereği olarak şu an için sadece dijital platformlarda yayınlandı. İleriki zamanlarda sınırlı sayıda olmak üzere plak çıkarılması için bir proje düşünmekteyiz. 

Albümünüzden sonra yapmayı düşündüğünüz yeni projeler var mı?

– Bu sonsuz bir süreç benim için. Hazırda bekleyen şarkılarım var elbette. Ama şu anki projem albümü tanıtmak, şarkılara klip çekmek ve konserler vererek yola devam etmek.  

Ezgi Pekel’e bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Bizim Gibiler’i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.