Röportajlar

İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisinin Ocak ayı yıldızları Zuhal Erdin ve Deniz Su Polat ile bir röportaj…

İş Sanat, devam ettirmekte olduğu Parlayan Yıldızlar serisi ile; her ay iki genç müzisyene sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmayı amaçlıyor. 2020’nin ilk Parlayan Yıldızlar’ının genç müzisyenleri Zuhal Erdin (saksofon) ve Deniz Su Polat (viyola) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, Parlayan Yıldızlar’ı ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Bu arada 2020’nin ilk Parlayan Yıldızlar konseri, 27 Ocak Pazartesi akşamı saat 20:30’da Milli Reasürans Konser Salonu’nda gerçekleşecek. Ücretsiz ancak rezervasyon gerektiren konsere rezervasyon@issanat.com.tr e-posta adresinden veya 0212 316 1083’den rezervasyon yapılabilir.

Müzikle ilgilenmeye nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda çaldığınız enstrümanları seçmeniz nasıl gelişti?

Zuhal Erdin: 8 yaşımda TRT Çocuk Korosu’nda şarkı söyleyerek müziğe ilgim arttı. Hocalarımın ve annemin teşvikiyle konservatuvara girdim. Annem müzik öğretmeni olduğu için müzik, küçük yaşımda da hayatımda vardı. Bu şekilde konservatuvar eğitimim başladı. Saksofon benim için bir meraktı, sesi çok ilgimi çekiyordu. Bu şekilde başladım. Ayrıca, piyano zorunlu eğitimdi ve piyano eğitimimi de tamamladım.

Deniz Su Polat: İlkokulda gerçekleştirdiğimiz müzikalde başrole seçilmiştim. Sonrasında müzik öğretmenim Ömer Faruk Yurtoğlu’nun profesyonel eğitim için bana ve aileme yaptığı yönlendirmeler sayesinde müziğe olan ilgimi ve yeteneğimi fark ettim. Bilkent Erken Müzik programında piyano eğitimi almaya başladım. Viyolaya başlamam ise Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndaki hocalarımın yönlendirmesiyle oldu.

Parlayan Yıldızlar’a katılmaya nasıl karar verdiniz?

Zuhal Erdin: Açıkçası her şey aniden gelişti. Seçmelerin olduğunu duyunca başvurdum. Benim için çok güzel bir deneyim oldu.

Deniz Su Polat: Bu güzel organizasyonda hep yer almak istemiştim. Geçen sene de başvurmuştum ancak seçme tarihinde konserim olduğu için maalesef katılamamıştım. 

Parlayan Yıldızlar oluşumunun genç müzisyenlere olan katkısını kendi gözünüzden nasıl tanımlarsınız?

Zuhal Erdin: Parlayan Yıldızlar genç müzisyenlerin başta tanınması, gelişmesi ve birçok kişiyle tanışması için çok güzel ve değerli bir proje. Ülkemizdeki devlet konservatuvarlarında maalesef klasik saksofon bölümü yok. Sadece İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda var. Dolayısıyla bölümün var olduğunu göstermek benim için ayrıca önem taşıyor.

Deniz Su Polat : Genç müzisyenler olarak böyle bir şansa sahip olduğumuz için çok mutluyum. Birçok insanla müziğimizi buluşturmamıza, duygularımızı paylaşmamıza olanak veriliyor.

Zuhal Hanım, üflemeli çalgılara; yaylı çalgılara göre daha az ilgi gösteriliyor, sizce bunun sebebi nedir? Özellikle kendi konservatuvarınızda üflemeli çalgıların yerini nasıl tanımlarsınız?

-Bence, kitlesine göre ilgi alanı değişiyor. Kimine göre yaylı, kimine göre üflemeli. Ama en önemlisi iyi yorumcu olabilmeli.

Deniz Hanım, aynı zamanda eğitiminizi Salzburg’da sürdürüyorsunuz. Yurtdışında eğitim görme süreciniz nasıl gelişti ve konservatuvarınız size müziksel anlamda neler katıyor?

-2015 yılında katıldığım bir Masterclass sonrasında yurtdışında okumayı istediğimi fark ettim. Daha öncesinde kafamda fikir olarak vardı ama hiç harekete geçirmemiştim. Masterclass’tan döner dönmez ilk iş Almanca kursuna başladım ve buradaki eğitmenlerle iletişime geçtim. Bana kalırsa okuduğunuz yerden çok, okuduğunuz okul ve enstrüman öğretmeniniz önemli. O konuda çok şanslıyım. Müzik dünyasının en ünlü yaylı quartetlerinden ‘Hagen Quartet’in viyolacısı ile çalışma şansına sahip oldum. Kendisinden çok fazla öğrendim, hala öğreniyorum. Ülkenin katkısı da tabii ki oluyor. Alman/Avusturya kültürünü yakından öğreniyorum ve yaptığım müziğe çok faydası oluyor. 

Parlayan Yıldızlar sonrasında yıl içinde yer alacağınız konserler ve çalışmalar var mı? 

Zuhal Erdin: Evet var. Çalışmalara devam ediyorum.

Deniz Su Polat: Tabii ki, konserler bitmiyor! (gülüyor) Türkiye için herhangi planlanmış bir konserim yok ancak konserden bir ay sonra Salzburg’ta çok güzel bir ‘Bach Brandenburg Konçertoları’ projesi beni bekliyor. Okulda düzenlenecek viyola festivali kapsamında konserlerim olacak. Bir de tüm müzik dünyasının çok sevdiği, Mozart yorumlarıyla ünlü Camerata Salzburg’un açtığı seçmede başarılı bulundum. Onlarla birkaç konser serisi var. 

Zuhal Erdin ve Deniz Su Polat’a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. İkisinin yer aldığı Parlayan Yıldızlar, bu pazartesi saat 20:30’da Milli Reasürans Konser Salonu’nda izlenebilir.