Röportajlar

İlk albümü “Bul Beni”yi dinleyicilerle buluşturan Kenan Çelikarslan ile bir röportaj…

Son haftalarda dikkat çeken başarılı albümlerden birisi de, Kenan Çelikarslan’ın Gar Müzik Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşan “Bul Beni” albümü oldu. Bununla birlikte Aksak Ritim grubunda da müzik yapmaya devam eden, ayrıca “Belli Ki Yorgunum” isminde bir ilk teklisi de olan Çelikarslan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Belli Ki Yorgunum teklinize kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Aksak Ritim grubunun kuruluş süreci nasıl gelişti? 

-İlk olarak Aksak Ritim grubu vokalisti Aygün Yılmaz ile akustik sahnelerimiz oluyordu. Genelde ben kajon çalardım, o da akustik gitar çalar ve vokal yapardı. Yıl 2017, aylardan Aralık. İlk sahnelerimiz bu şekilde geçti. Genelde müzik yaptığımız mekanda okey ya da kart oyunları oynanıyordu; hatta arada bir müşteriler müziğin sesini kısmamızı istiyorlardı. Daha sonraları bu iş saygısızlık seviyesine geldi ve biz de Aygün Yılmaz ile bir müzik grubu kurup daha profesyonel ilerlemek için karar aldık. Grup 2018 yılı Haziran ayı ortasında kuruldu. Grup ismini, lisede ilk gitarımı aldığımda hayalini kurduğum Aksak Ritim isminden aldı. O hayal de gerçekleşmiş oldu. 2018 yılında grup kuruldu ve heyecanlı süreç başladı. Henüz 2019 Ocak ayındayken kendi bestelerimi yapma kararı aldım ve şarkı yazmaya başladım. Açıkçası bu benim için çok keyifliydi çünkü şarkı yazarken aslında dertleşiyor ve duygularımdan da arınıyordum. İlk yazdığım şarkıyı grubum Aksak Ritim ile 4 Eylül 2019 tarihinde tüm dijital platformlardan yayınladık: ‘Derinlerde Bir Yerde’ Aygün Yılmaz seslendirdi. Daha sonrasında bu süreçte Ocak ayından Eylül ayına kadar zaten 35 civarı beste hazırdı bunları aranje etmek için ya zengin olmalıydım ya da cubase öğrenip bir de gerekli materyalleri toplamalıydım. İkincisini seçtim. Bazı malzemeleri arkadaşlarımdan aldım ve aranje işine atıldım. Bul Beni isimli 14 şarkılık albüm ve Belli ki Yorgunum isimli teklim elimden geldiğince bu şekilde hazırlandı ve 2020’de yayına girdiler.

Bir solo tekli yayınlamaya karar verdiniz ve Belli Ki Yorgunum’un oluşum süreci nasıl gelişti?

-Belli ki Yorgunum çok spontane gelişen bir şarkı. Sözlerde anlatılanların hepsi o anlık, o ortamda yaşananlardı diyebilirim. Mayıs ortasında yazıldı. OnAir Sahne projesi altında yayımlama kararı aldık.

Tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Genel olarak yoğunluk nedeniyle az insanla iletişim halindeyim, buna rağmen bu şarkı aracılığıyla iletişim kurduğum kişiler bana çok içten çok samimi mesajlar ile geri dönüşlerde bulundular. Onlara çok teşekkür ediyorum.

Bir albüm yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bul Beni’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Gar Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bul Beni albümümün yaptığım planlama doğrultusunda 2020’ye yetişmesi gerekiyordu. Albüm belli bir dönemi anlattığı için o dönem içerisinde çıkmasını istedim. Albüm “Bul Beni” ismini, albümün son bestesinden aldı. Gar Müzik Yapım’a acil şarkılarımı çıkarmak istediğimi söyledim. Onlar da beni kırmadılar sağ olsunlar! Şaka bir yana Gar Müzik Yapım şirketi bana bu projede çok fazla destek oldu. Onlara çok minnettar kalacağım…

Bul Beni ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bul Beni, zamanla belli bir kesimin duygularını içerisinde yaşayacağı bir albüm. Albümün bütünü çok önemli, en azından benim için; ve insanlar geri dönüşlerinde beni gerçekten çok mutlu ettiler. İnsanların beğenmesi veya beğenmemesi çok fazla umursadığım şeyler değil, tek umursadığım şey aynı duyguları paylaşmak; ve bu albüm sonrası tebrikten ziyade bu şarkıları çıkardığım için bana teşekkür eden insanlar oldu. Onlar beni mutlu etti işte, ne mutlu bana!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi çok fazla tanımlayamam, şu an ne yapmaya çalıştığımı ben de çok bilmiyorum. Aslında bu bana en doğrusu gibi geliyor. Sadece müzik içerisinde bir keşifteyim diyebilirim, deneysel bir şeyler yapmak istiyorum. Belli bir tarzım yok. Sadece şarkılar beni yansıtsın yeter. Zamanla yapmaya çalıştığım müziğin nereye doğru gideceğini ben de çok merak ediyorum.

-Albümünüz sadece dijital platformlarda yayınlandı, fiziksel (CD/Plak) olarak da yayınlanacak mı?

-Çok fazla klişe şeyler söylemek istemiyorum ama ilerisi için plak çıkarmak, bence kesinlikle hedefler arasında olmalı. 

Bul Beni’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bul Beni benden çıktı ve artık rahatım. Şimdi yakın zaman içerisinde çok aktif bir süreç yaşanacak. Daha paylaşılmayı bekleyen çok fazla anı, çok fazla duygu var. Solo olarak bir EP yayınlayacağım yakın zamanda muhtemelen 5 şarkılık olacak. Bunlardan birisini sürpriz bir dostla düet yapma kararı aldık çalışmalar devam ediyor klipte gelecek. Aynı zamanda Aksak Ritim grubu için de 3 şarkılık bir EP hazırlıyoruz. Bunların hepsini Mart ayı başına yetiştirmek gibi bir hedef var. Bunu da bitirdiğimiz takdirde Haziran ayında bir de solo albüm gelecek. Üretmeye ve denemeye her zaman devam edeceğiz, bu keşif bitmeyecek...

Kenan Çelikarslan’a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Bul Beni albümünü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.