Röportajlar

İlk albümü “can”ı dinleyicilerle buluşturan alternatif müzik grubu PAZ ile bir röportaj…

PAZ’ı çoğu dinleyici, ilk önce tekli olarak yayınladıkları ‘can’ ile tanıdı ve grup aynı ay içinde ‘can’ı bu sefer ilk albümleri olarak Lin Records etiketiyle dijital platformlarda dinleyicilerle buluşturdu.

Gitar ve vokalde Barış Çakmakçı’nın, gitarda Baturalp Özcan’ın, bas gitarda Erinç Odabaş’ın, saksasfonda İpek Kahraman’ın, davulda ise Anıl Dağ’ın yer aldığı gruptan Barış Çakmakçı ve Erinç Odabaş ile Bi’Kuble için gruplarını, müziklerini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle PAZ’ın kurulma süreci nasıl gelişti?

Erinç: 4 sene Ankara’da beraber müzikle iç içe olduktan sonra İstanbul’a geldik ve ardından burada da müzik paylaşmaya devam ettik. Arkadaşlığın yanı sıra müzikal olarak da birbirimizi içselleştirmenin verdiği olgunluğun sonucunda PAZ ortaya çıktı diyebiliriz.

Bir albüm çıkarmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda ‘can’ı tekli olarak yayınladıktan albüme kadar giden 1 aylık sürede nasıl geri dönüşler aldınız?

Barış: Albüm çıkarma hayali kendimi bildim bileli var. Müzikle geçirdiğim tüm zamanları bu hayale doğru yönlendirmişim, geriye dönüp baktığımda bunu görüyorum. Albüm süreci PAZ için bir gitar ve bir loop station pedalla geçirilen vakitlerle başladı. Sonra stüdyomuzda şarkılar üstünde geçen süresiz provalar ve denemeler ile devam etti.bAlbüme adını veren ‘can’ı Apple Music’de pre-release ettik aslında. Tekli olarak ayırmadık. Genel olarak can’ı ya da albümdeki diğer parçaları dinleyen herkesten olumlu dönüşler alıyoruz. Şimdiki mesele ise ‘can’ı daha çok kulağa ulaştırabilmek gibi duruyor.

Erinç: Albümde yer alan parçaların tohumları 2014 yazı sonrası oluşmaya başladı. Yaptığımız müziğin bir şekilde kalıcı bir albüme donüşmesi fikri hep vardı. Uzun bir sürenin ardından Kasım 2019’ da albüm yayınlandı. ‘can’ ın yayınlanmasından sonraki 1 aylik süre içinde çevremizdeki arkadaşlarımızdan güzel geri dönüşler aldık. ‘can’ aslında ilk yaptığımız şarkı. Bu yüzden bizim için özel bir yerde. Daha sonra sözleri ile birlikte anlamı daha da arttı. Dinleyenlerin beğenmesi ve güzel yorumlarda bulunması bu açıdan da bizim icin oldukça mutluluk verici.

Lin Records ile yollarınız nasıl kesişti?

Barış: Yaşadığımız bu devirde artık albüm yayınlamak için mutlaka bir plak şirketi ile çalışmanız gerekmiyor. İnternet üzerinden anlaşabildiğiniz dağıtımcılar ile şarkılarınızı tüm mecralara ulaştırabiliyorsunuz. Özellikle bizim gibi bir albüm sürecinin -mastering hariç- tüm aşamalarını kendi üstlenen oluşumlar için bu yol her zaman mümkün. Fakat ‘can’ albümü için düşüncem, albümü daha önceden eriştiği belli bir kitleyi ve görünürlüğü sağlamış bir plak şirketi üzerinden yaymaktı. Ediz Hafızoğlu ile CEZA’nın orkestrasında birkaç senedir beraber müzik yapıyoruz. Albüm dinlenebilir hale geldiğinde albümü onunla paylaştım. Neticede ‘can’ adını verdiğimiz ilk albümümüz Lin Records etiketiyle tüm dijital mecralarda!

can ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Erinç: can için güzel geri donüşler bekliyorduk açıkçası. Üzerine çok fazla uğraştığımız, duygusal olarak bize çok şey ifade eden bir albüm. O yüzden içten içe bu emeğin karşılığı olarak insanların beğenisini toplayacağını hissediyorduk. Fakat gelen yorumlar, geri donüşler beklediğimizden daha güçlü oldu. Dinleyenlerle içten bir bağ kurduğumuzu düşünüyoruz.

can sadece dijital olarak yayınlandı. İleride CD olarak da çıkarılması düşünülüyor mu?

Erinç: Başlangıç aşamasında albümü sadece dijital platformlarda yayınlamaya karar verdik. Çağın gerekliliği olarak insanlara kısa sürede ulaşmanin yolu buradan geçiyor. Ama bunun yanı sıra biz çocukluğumuzu, gençliğimizi kaset dinleyerek geçirdik. Müzik o zamanlar dokunabildiğiniz, elinizde tutabildiğiniz bir formattaydi. Bu yüzden kasetlerin, plakların bizde yeri büyük. Hem dinleyicilerde bir anı olarak kalması hem de bu geleneği sürdürebilmek adına ilerleyen zamanlarda albümü plak olarak çıkarmayı düşünüyoruz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Erinç: Yaptığımız müzik içten, samimi ve yıllar içinde biriktirdiklerimiz ve hislerimizin birlikte bir dışa vurumu. Albüm özelinde konuşmak gerekirse, besteler biraz melankolik olduğumuz zamanlara denk geldi. Onun dışında genel olarak yaptığımız müzik alternative rock olarak tanımlanır heralde.

Barış: “can” albümümüzü alternatif rock olarak konumlandırmak mümkün. Ama aslında müziğimizi tanımlamıyoruz ki müziğin seslendiği her yöne keşfetmeye gidebilelim istiyoruz.

İlerleyen zamanlarda yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Erinç: Bu albümün çıkışı öncesindeki süreç şu anda da başka parçalar için devam ediyor. Olgunlastıkları zaman yeni besteler, belki tekli formatında belki de yine bir albüm formatında gelecek.

Barış: Daha sırada yeşertilmeyi bekleyen nice tohumlarımız var. Arayı çok açmadan yeni şarkılarımızı paylaşmaya devam etmeyi planlıyoruz.

PAZ’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘can’ tüm dijital platformlarda!