Röportajlar

İlk teklisi “Kördüğüm”ü dinleyicilerle buluşturan Ceren Cennet ile bir röportaj…

Son dönemde TikTok uygulamasında bir şarkı herkesin diline pelesenk oldu; ‘Şimdi ben nereye, neden, nasıl, kime gideyim?’ ve şarkıyı söyleyen-besteleyen Ceren Cennet bununla birlikte YouTube’da da videolar paylaşmaya başladı ve geçtiğimiz haftalarda ‘Kördüğüm’ şarkısını Beyond Recordings etiketiyle tekli olarak dinleyicilerle buluşturdu; tekli olarak da dinleyicilerin beğenisini kazandı. Ceren Cennet ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle YouTube’da ve Tiktok’da yayınladığınız çalışmalarınızla tanıdık sizi, Kördüğüm’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda internet üzerinden çalışmalarınızı paylaşmaya nasıl karar verdiniz? 

-Müzik donanımlı bir alan, adeta bir yaşam tarzı kişide. Daima müziğin içinde olan biriydim fakat büyük kitlelere ulaşabilmek hep imkansız gibi görünürdü. Üreten biri olduğum için kendime güvenim oldukça sağlamdı ancak zorlukların da farkındaydım. Bir gün içimdeki hislere inanarak; “Evet bestelerimi sunmalıyım; çünkü onlar gerçekten milyonların diline dolanacak şarkılar!” dedim kendi kendime ve inanarak başladım bu yolculuğa… İnsan önce kendine inanmalı, güvenmeli ki çevreden de o tepkiyi alabilmek için uygun alanı oluşturabilsin. Bestelerimi sosyal medyada paylaşmaya başladım. İlk etapta hayal kırıklıkları, iyi yorumlar olduğu kadar kötü yorumlar da oldu mutlaka; fakat hassaslığımı daima kırmaya çaba gösterdim. Yolun ilerleyen her bir adımında her şeyden önce kendimi daha da güçlü hissettim. Hakkımda eleştirel yaklaşan kimseye aksi yaklaşmadım ya da haklarında kötü düşünmedim.“Herkes kalbinin ekmeğini yer!” diyerek daima yapabileceğime inandım, tüm zorluklara rağmen güçlü kalmaya çalıştım ve bugün çok güzel bir yolculuğun başındayım.

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Kördüğüm’ün oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Profesyonel bir çalışma yapabilmek, özellikle son zamanlarda herhangi biriyseniz ve bütçeniz günümüzün orta derecesindeyse çok zor. Amatör olarak sosyal medyada müzik yaparken Kördüğüm’ün yakaladığı ivme prodüktörüm ile yollarımızın kesişmesine sebep oldu. Karşılıklı güven bağı ve büyük desteği ile her anlamda işin en iyisi olabilmesi için gece gündüz çalıştı sevgili Erkan Şen. Şarkımızın hazırlık aşamasında ince eleyip sık dokudu ve Kördüğüm’ün kalplere girmeden önceki son dokunuşları harika bir ekibin ellerinden geçti. 

Düzenlemenizi ve prodüksiyonunuzu yapan Erkan Şen / Beyond Recordings ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Kördüğüm’ü paylaşmadan önce kendisine mesaj atmıştım, Kördüğüm’ün amatör hali ile birlikte mesajımı görüp geri dönmesi sonucu bir araya geldik. Arada saygı ve güven bağı olduğunda işler daima güzel gidiyor. Sevgili Erkan Şen; profesyonelliği, disiplini ve abiliği ile daima en iyisi olması için çalıştı. Bana, bestelerime ve Kördüğüm’e inandı, güvendi; böylece harika bir yolculuğun adımlarını atmış olduk.

Kördüğüm’ün tekli versiyonu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Aldığım geri dönüşler sonucunda hissettiklerim paha biçilemez. Şarkıyı her yaştan insanın seviyor ve dinliyor olması benim çok kalbime dokunuyor. Tiktok, Instagram gibi platformlardan görüntüler doğrudan bana ulaşabildiği için de ayrıca mutluyum. Dinleyenlerimle daima iletişim halindeyim ve fikirleri benim için çok önemli, onların duygularına eşlik edebilmek, bazen hüzünlenip bazen gülümsemek için buradayım. İyi ki sosyal medya var ve birbirimize ulaşabiliyoruz. 

Kördüğüm sadece dijital olarak yayınlandı, CD olarak da yayınlanması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm yayınlamayı düşünüyor musunuz? 

-Kördüğüm tüm dijital platformlarda yerini aldı. Tabii ki ilham perim hep yanıbaşımda olduğundan daima üretmeye çalışan bir müzisyenim ve bir gün yüreğime dokunan şarkılarımı bir albümde toplayıp dinleyenlerimize sunmak isterim. Zaman bize nasıl yol almamız gerektiğini en iyi gösterecek olan öğretmendir, zaman doğru olanı gösterecektir.

Kördüğüm’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Tabii ki, artık bana inanan muhteşem bir ekiple yola çıktık ve asla durmak yok. Türküler, slowlar, hitler ve niceleri yüreğimde, tam sol yanımda dinleyenlerimiz ile buluşmak için sabırsızlanıyorlar. Sürprizlerle dolu biriyim, her an her tarz ile karşınıza çıkabilirim. Tabii ki bu aşamada dinleyenlerimizin benden en çok hangi tarzı dinlemeyi sevdikleri de çok önemli benim için. 

Ceren Cennet’e bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Kördüğüm’ü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.