Röportajlar

İlk albümü “Renöve”yi dinleyicilerle buluşturan Onur Cuma ile bir röportaj…

Müzik dünyasının arka planını oluşturan unsurlardan birisi de reklam jingle’ları olmakla birlikte, bu alanın önemli isimlerinden biri olan müzisyenlerden biri de, müziğin eğitiminden gelen ve hem pek çok reklam jingle’ı olduğu kadar hem de Happy Jingles şirketi olarak da bu alana koordinatör olarak da hizmet veren Onur Cuma oldu. Geçtiğimiz haftalarda alternatif pop tınılı ilk albümü “Renöve”yi kendi şirketi Happy Jingles etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Onur Cuma (Onur Cumaoğlu) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, albümünü, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Renöve’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda hem klasik gitar alanındaki konservatuvar eğitiminiz, hem de müziksel deneyimleriniz size neler kattı?

-Müzik yolculuğumun en başlarında gitar, piyano, solfej dersleri verdim. Bu sayede yüzlerce insanla tanışma ve dostluklar kurma şansına eriştim. O kadar çok deneyim yaşadım ki bu süreçte, yazsam kitap olur! Eski Libya Devlet Bakanı ile yatında sohbet etmekten tutun, bir öğrencimin pilot babası sayesinde kaçırmak üzere olduğum uçağı bir süre apronda bekletmiş olmak gibi inanılmaz deneyimlerim oldu! (gülüyor) Bunlar da, hayatın kattığı her şey gibi ruhuma katılmış renklerdir, müziklerdir. Muhakkak yansıyordur benden çıkan her şeye.

Öte yandan bestecilik alanında bilinen bir isimsiniz, bu konudaki çalışmalarınızı nasıl özetlersiniz?

-İnsan doğasını anlayıp, hissedip, bu yönde ürünler üretmek üzere çalıştığım bir sektördeyim ve bunun için her zaman çok şükrediyorum. Medyada müzik yapıyorsanız, haber jeneriği, kozmetik, bebek ürünleri, sucuk vs. hangi ürüne ya da kuruma müzik yaparsanız yapın, belirlenen bir kitleye hitap etmeniz gerekiyor. Bu kimi zaman 16-25 yaş gençler, kimi zaman mangalcılar, kimi zaman prematüre bebek anneleri oluyor. Dolayısı ile hissederek yapmanız gerekiyor hepsini kendi ayrı dünyalarında, ve yaparken fark ediyorsunuz ki “bunun bir matematiği yok”.. Tek gerçek “samimiyet”. Samimiyetle ve hissederek yapıyorum her ne iş yapıyorsam ben de. Karşılık bulduğuna da inanıyorum.

Bir albüm yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Renöve” albümünün oluşum süreci nasıl gelişti? Albümün yapımını birlikte üstlenip ayrıca “Kamyon”un sözlerini birlikte yazdığınız Murat Badem ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yaptığım çalışmaların demolarını zaman zaman kendim de seslendiriyorum. Hali hazırda da birçok reklamda sesim mevcut zaten. Dönüşler doğrultusunda böyle bir şeye sıcak bakmaya başladım. Sonrasında kendi iç yansımalarımı da seslendirmek/duyurmak istedim. Murat Badem ile MESAM’da çalıştığı dönem tanışmıştık. Kendisi medya dünyasında çok sevilen ve saygın konumda bir kişidir. İnanılmaz çalışkan ve motive edici bir tarafı vardır. Onun da cesaretlendirmesi ile bu yolda birlikte olalım istedim, beni kırmadı. Dilerim birlikte nice güzel işler yaparız. 

Albümünüzü, kendi firmanız Happy Jingles etiketiyle dinleyicilerle buluşturdunuz. Bu bağlamda bir firma kurmaya nasıl karar verdiniz?

-Firmayı aslında albümden çok önce kurduk, devam eden tüm projeler de Happy Jingles bünyesinde yapılıyor halen. Bu proje için, başka bir firmanın yapabileceklerinden daha fazlasını yapabileceğini biliyorum kurumumun!

Renöve albümü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dinleyen herkesten çok güzel dönüşler alıyoruz. Ancak yayılması ve tanınması konusunda biraz zamana ihtiyacımız var. Yönetmen bir arkadaşımın vesilesi ile Mine Ayman ile tanıştık, dünya tatlısı bir insan. Onunla ve Murat Badem ile birlikte aşamayacağımız engel yok diye düşünüyorum! Gerçek dönüşler yakındır!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Çok çeşitli. Dan Dan! Olduğu gibi!

Renöve’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var. Talep edildiği ve işe yaradığı sürece çalışmalarım devam edecek.

Onur Cuma’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Renöve”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.