Röportajlar

İlk teklisi “Hazırım Ben Aşka”yı dinleyicilerle buluşturan Hatiç ile bir röportaj…

Hatiç ismini çoğu dinleyici sahne performanslarıyla duydu. Müzik dolu bir aileden gelerek zamanla kendi orkestrasını da kuran Hariç, müziği için önemli bir adım atarak ilk teklisi “Hazırım Ben Aşka”yı Engürlü Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Hatiç (Hatice Yamar) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Hazırım Ben Aşka’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çocukluğumdan beri şarkı söylüyorum. Müzik yolculuğuma korolarda başladım. Benim babam da müzisyen onların bir grubu vardı solistleri olarak sahneye başladım sonrasında da kendi orkestramı oluşturup çeşitli güzel mekanlarda sahne almaya devam ettim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Hazırım Ben Aşka”nın sahibi Salih Yeykan ve düzenlemeyi üstlenen Deniz Arslan ile yollarınız nasıl kesişti? 

-8 ay önce orkestra arkadaşlarımla YouTube kanalım için 3 tane akustik performans yaptık ve artık kariyerimi geç bile kaldığım tekli ile taçlandırma zamanı gelmişti orkestradan klarnet üstadım Şevki Bengi beni Stüdyo Trio’nun sahibi Uğur Özcan’la tanıştırdı. Hazırım Ben Aşka’nın sahibi Salih Yeykan -aynı zamanda Uğur Özcan’ın hocası- bu değerli eseri benimle paylaştı. Deniz Arslan da aranjeyi üstlendi çok keyif alarak çalıştık hepsine çok teşekkür ederim.                         

Engürlü Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Engürlü Müzik sevgili Barış Engürlü ile de klip yönetmenim Buğra Karaçam sayesinde tanıştık. İşini güzel yapan bir yapımcı.

Hazırım Ben Aşka ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldığım gibi olumsuz dönüşler de aldığım oldu.  Genel anlamda çevremde ve sahnemde çok enerjik olduğumdan dolayı özellikle benden hareketli bir şarkı bekleyenlerin çoğunlukta olduğunu söyleyebilirim. Ama ben çok memnunum, bu şarkı başlangıç için istediğimi verdi. 

Klibinizi yöneten Buğra Karaçam ile yollarınız nasıl kesişti? Klibinizin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hazırım Ben Aşka’nın kayıt aşamaları bittikten sonra son aşama klipti.                                                    Araştırma yaparken sosyal medyada Buğra Karaçam’ı gördüm. En iyi klip yönetmeni ödülünü almıştı. Hemen kendisine ulaştım ve görüştük, klipte 16 kişilik bir ekip titizlikle çalıştı. Buğra bey “Beykoz Kundura Fabrikası’nda çekelim, 1960’lar 1970’ler havasında olsun!” dedi. Klip çekimi çok keyifliydi bana da hem çok güzel bir anı ve tecrübe oldu Dönüşler de çok güzeldi.  Biraz önce de dediğim gibi beni enerjik gördükleri için kendim olmadığımı söyleyenler var tabii. 

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Ben kulağıma hoş gelen her şeyi dinliyor ve söylüyor olsam da arabesk müzik için yaratılmışım diyebilirim. Bu bağlamda tarz olarak biraz daha yumuşatılmış şekilde alternatif arabesk diyebiliriz.            

Hazırım Ben Aşka’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var. Şu anda çok güzel bir proje için stüdyoda çalışıyoruz, bir düet projemiz var. İnşallah bayramın birinci günü tüm dijital platformlarda olacak. Peşinden de Haziran başında bir tekli daha yayınlamış olacağım.

Hatiç’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hazırım Ben Aşka”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.