Röportajlar

İlk albümü ‘Sayende’yi dinleyicilerle buluşturan sanatçı Derya Bedavacı ile bir röportaj…

İlk olarak sanatçılara verdiği besteleriyle tanıdığımız ve ilk albümü ‘Sayende‘yi geçtiğimiz haftalarda dijital platformlarda buluşturan ve bu haftadan itibaren müzik marketlerde de buluşturacak olan sanatçı Derya Bedavacı ile Bi’Kuble için, albümden önceki müzik yolculuğunu, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Sayende”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-18 yıldır İzmir’de muhtelif mekanlarda profesyonel olarak sahne alıyorum. Ege Üniversitesi D.T.M Konservatuvarı’ndan mezun oldum. Eşim Murat Bedavacı ile sahnede tanıştım; o da aynı okuldan mezun. O arada evlendim ve bir çocuğumuz var. Halen birlikte sahne alıyoruz. O da çok iyi bir müzisyen. Orkestramda davul çalıyor.

Besteler yapıyorum.. Kubat, Hakan Altun, Ferhat Göçer gibi isimlere beste verdim . Sayende albümündeki Yıllanmış Eşya, Sayende, Yapma, Kavuştuk, Koyver olmak üzere 5 şarkının sözü ve müziği bana ait. Malum adlı şarkımın da sözü bana; müziği eşim Murat Bedavacı’ya ait.

Yıllanmış Eşya şarkınızı iki sene önce Demet Aktaş’ın albümünde de dinlemiştik. Kendisinin bu şarkıyı okuma süreci nasıl gelişti?

-Bir vesileyle Demet‘in yapımcısı şarkıyı bir arkadaşımın stüdyosunda dinliyor ve Demet‘e şarkı dinletilip o da beğenince bana ulaşıyorlar. Bu şek,lde gelişti.

Hak Yapım ve Aydın Kara ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ortak bir arkadaşımızın benim YouTube‘da olan bir performansımı dinletmesiyle başlıyor her şey. “Sana Ne”adlı bir şarkım bu. Hala YouTube kanalımda bulunuyor. Şarkının bestesi ve sözü de bana ait. Sonra yine YouTube’da bulunan “Yıllanmış Eşya”yı (şu anda netd’de yayında olan klip şarkım)  dinleyip çok etkileniyor ve merak edip görüşmek istiyor. Bir şekilde bana ulaştı; diğer bestelerimi de dinleyince çok etkilendi ve bu albümü yapmaya karar verdik. ️

Düzenlemelerinizi yapan Gökhan Varol ile yollarınız nasıl kesişti?

Gökhan Varol, prodüktörüm Aydın Kara’nın birlikte çalıştığı bir müzisyen ve aranjör. O vesileyle bir araya geldik.

“Sayende” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şimdilik tepkiler çok güzel. Tabii bizim amacımız çok geniş kitlelere ulaşmak. O da zamanla olacak inşallah.

Günümüzde CD olarak yayınlanan single sayısı azalırken ve birçok albüm CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde albüm çalışmanız önce dijital olarak sonra da CD dinleyiciyle buluştu. Bu bağlamda albümün CD olarak yayınlanması sizin mi yoksa firmanızın isteği miydi?  Siz bir dinleyici olarak genellikle müziği hangi kanaldan dinliyorsunuz? (CD, Dijital Platform vs.)

-CD basımı tabii ki ortak aldığımız bir karar. Henüz dijitalden müzik dinlemeyi başaramayan bir kitle de var hala. Bir de CD’ye dokunmak ve içindeki emeği hissetmek isteyen bir kitle… Biz her isteyenin albüme ulaşabilmesini istediğimiz için böyle olmasını uygun gördük.

Ben genellikle dijitalden dinliyorum ama çok sevdiğim sanatçıların CD’lerini alıyorum. İçimi dışını inceliyorum. Bu ayrı bir zevk benim için. Eminim böyle düşünen bir tek ben değilim 🙂

“Sayende”den sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı?

-Elbette hedefim birçok albüme imza atmak. Umarım istediğimiz dinleyiciye ulaşırız ve onların gönüllerini fethederiz.. Uzun yıllar da o gönüllerde kalırız. Öyle ya da böyle; müzikle yaşamaya ve hayatımı onunla kazanmaya devam edeceğim..️

Derya Bedavacı‘ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Sayende’ albümünü (bu hafta itibariyle) tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda bulabilirsiniz.