Röportajlar

İlk albümü “Uyanmam Lazım”ı dinleyicilerle buluşturan grup Naklen ile bir röportaj…

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bir araya getirdiği arkadaşların oluşturduğu Lebowski grubunun kadro ve isim değişikliği ile Naklen ismini almasıyla birlikte çalışmalarına başlayan, ilk tekliden sonra 2.5 yıl yeni bir çalışma yayınlamasalar da 2021’e başarılı bir giriş yaparak üç tekli ve beş yeni şarkıyla ilk albümü “Uyanmam Lazım”ı CES Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Synth Rock grubu Naklen ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Naklen grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Samet Daştan (solist-beste): 1990 Trabzon doğumluyum. Müziğe merakım çok küçük yaşlardan başladı. TRT Trabzon Çocuk Korosu’nda 3 sene boyunca yer aldım. Daha sonra amatör olarak kendi gruplarımı kurdum ve ardından Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kazandım. Böylece Antalya macerası başlamış oldu. 2011 yılında da Lebowski adında bir grup kurdum ve sonrasında Naklen’e evrildi.

Nevzat Uğur Eryaşar (elektro gitar-düzenleme): 1991 Antalya doğumluyum. Kendimi bildim bileli hayatımda müzik var. Lise döneminde gitar çalmaya başladım ve kendi müziğimi yapma hevesimi o zamanlar fark ettim. Amatör olarak cover gruplarında çalmaya başladım. 2011 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünü kazandım ve eğitimimi burada tamamladım. 2013 yılında o zamanki ismi Lebowski olan Naklen’e dahil oldum ve o zamandan beri müzik çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

Deniz Madırga (bas gitar): 1994 yılında Ankara’da doğdum. Müzik, çok küçük yaşlarda hayatıma girdi ve lise yıllarında müzik ile bağım daha da güçlendi. 2009 yılında Çankırı’da yapılan bir ses yarışmasında birinci olduktan sonra müzik serüvenim hız kazandı. 2013 yılında Antalya’ya taşındım. Akdeniz Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi mezunuyum. Birçok farklı grupla sahne aldıktan sonra zaten dostlarım olan Samet ve Nevzat ile birlikte bu yolda yürümeye karar verip Naklen grubuna dahil oldum. Zaten ortak hayalleri paylaşıyorduk. Çok sıkı bir dostluğumuz olduğu için yola böyle devam etmek bizi daha fazla güçlendirdi. Şu an emin adımlarla hayallerimizin peşindeyiz!

Ertuğrul Karahan (davul): 1994 Bursa doğumluyum. Müziğe çok küçük yaşlarda heves saldım, biraz şanslı bir çocukluk geçirip müzikle fazla zaman geçirme şansı buldum. Ortaokul zamanı davul çalmaya başladım. Birçok grup ve sanatçıyla çalışma imkanım oldu. Türkiye’nin pek çok şehrinde çalma şansı yakaladım. 2019’da son durağım Antalya’ydı ve 2021 yılında ise kendi müziğimi yapmak için Naklen’e dahil oldum.

Samet Daştan: Aslında başta da bahsettiğim gibi her şeyin başı benim Trabzon’dan Antalya’ya okul için gelmemle başladı denebilir. Klasik hikaye, üniversitede müzik yapmak istiyordum. Lebowski kurulunca kaleiçinde ve barlarda sahne almaya başladık. Sonra Nevzat’la tanıştık okuldan, sonra Deniz sonra Ertuğrul derken Naklen bir şekilde kurulmuş oldu.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Yüzleşme”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Freedom Music ile yollarınız nasıl kesişti?  “Yüzleşme” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Nevzat Uğur Eryaşar: Grup kurulurken sürekli cover yapma amacında değildi. Her zaman kendi bestelerini yapmak istiyordu. Ama bu işler çok kolay değil, dört tane insan bir şeyler anlatmaya çalışıyor. “Yüzleşme”de ilk şarkı olduğu için biraz gergin bir ortamda yapıldı denebilir. Freedom Music ile tanışmamızda o şirketle çalışsan müzisyen dostlarımız sayesinde oldu ve hızlı bir şekilde şarkı yayınlandı zaten. Klibinde de şu anki bas gitaristimiz Deniz oynadı, o zamanlar bizimle çalmıyordu güzel bir tesadüf oldu.

Samet Daştan: Yüzleşme ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldık aslında kendimize çok kızıyorum çünkü devamını getirmedik. Tembel bir dönemimizdi denebilir.

Yüzleşme sonrasında 2.5 yıl yeni çalışma yayınlamadınız. Bu dönemde neler yaptınız?

Samet Daştan: En azından şu zamana kadarki grubumuzun en zor dönemiydi denebilir. Bir sürü şarkı biriktirdik ama yayınlayamadık farklı nedenlerden dolayı. Farkında olmadan çok ürettiğimiz bir dönem olmuş aslında!

İkinci tekliniz “Kurak”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu tekliden beri çalıştığınız CES Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?  “Kurak” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Samet Daştan: Bizim için Uyanmam Lazım albümünün başlangıç hikayesi bu şarkıyla başladı aslında. Yüzleşme’nin çıktığı dönemlerden kalan bestelerden biriydi Kurak. Dediğim gibi biraz tembellik ettik yayınlamakta ama her şeyim bir zamanı varmış.

Pandemi döneminde grubumuzda kadro değişikliği oldu; önce Deniz sonra Ertuğrul aramıza katıldı. Nevzat’la bir şarkı üzerinde çalışmıştık ve yayınlamak istedik. CES Yapım için Antalya’dan arkadaşımız Çağla Güniz biraz önayak oldu diyebiliriz. Volkan Bozacı ile konuştuktan sonra albüm sürecini başlattık.

Deniz Madırga: Kurak’la ilgili geri dönüşler bizim için önemliydi çünkü grup biraz sound değişikliğine gitti. Gayet de olumlu tepkiler aldık bu da motivemizi arttırdı açıkçası.

Üçüncü tekliniz “Curcuna”nın oluşum süreci nasıl gelişti? “Curcuna” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Ertuğrul Karahan: Curcuna aslında albümündeki şarkıların en yenisi, çok iyi tepkiler alacağımızı düşündüğümüz için tekli olarak önden yayınladık. Benim de gruba girişim aslında bu şarkı ile başladı, klibinde de ben oynadım. Galiba klipte oynayanı grup üyesi yapıyoruz! (gülüyor) En çok tepki aldığımız bestemiz diyebiliriz Curcuna için.

Dördüncü tekliniz “Korkma”nın oluşum süreci nasıl gelişti? “Korkma” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Samet Daştan: Korkma aslında bizim soundumuzu yansıtan en önemli şarkılardan biri. Kayıt sürecinde buna çok dikkat ettik çünkü çok ortada bir şarkıydı nereye çeksek o tarafa gidiyordu şu an tam istediğimiz bir noktada. Dinleyenlerden biraz daha elektronik müzik sevenlerin favorisi oldu diyebiliriz.

En son, CES etiketli üç tekli ve beş yeni şarkıyla “Uyanmam Lazım”ı yayınladınız. Bu bağlamda bu şarkıları bir albüm yapma fikri nasıl gelişti? Öte yandan albümdeki yeni şarkıların oluşum süreçleri nasıl gelişti?

Samet Daştan: Aslında bu dönemde albüm yapmak çok külfetli bir iş ama bizim yıllardan beri bir hayalimiz vardı ve bunu gerçekleştirmek için kolları sıvadık.

Nevzat Uğur Eryaşar: Zaten çoğu şarkıyı önceden kaydetmiştik sadece mixleri kalmıştı. Kalan şarkılar büyük bir elemeden geçtikten sonra albüme girmeye hak kazandılar! (gülüyor)

Uyanmam Lazım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Deniz Madırga: Çok olumlu dönüşler oldu. Dostlarımıza da sorduk “Nasıl oldu, favori şarkınız hangisi?” Ama herkesin farklı bir favorisi var. Bu çok önemli bence!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Samet: Biz Indie bir grubuz ve yaptığımız müziği Synth Rock olarak adlandırabiliriz.

Uyanmam Lazım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Samet Daştan: 2022 Mart döneminde bir tekli yayınlamayı düşünüyoruz.

Ertuğrul Karahan: İnşallah önümüzdeki sene sonunda da yeni albümümüz geliyor!

Naklen grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Uyanmam Lazım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.